Kültür Sanat

2018 Antalya Film Festivali

Antalya Film Festivali

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 55’incisi düzenlenen Antalya Film Festivali, Türk ve dünya sinemasının yıldız oyuncuları ile Türk sinemaseverleri bir araya getirdi. 55. Antalya Film Festivali ’nden geriye kalanları sizler için derledik.

Festival; senaristliğini ve yönetmenliğini iki Oscarlı yönetmen Asghar Farhadi’ nin yaptığı, kadın erkek ilişkilerinin, insanların sakladığı sırların ve hayatın acımasızlığının dürüstçe perdeye aktarıldığı, Herkes Biliyor / Everybody Knows / Todos lo saben filmiyle başladı. 8’i uluslararası 2’si ulusal olmak üzere toplamda 10 eserin kıyasıya yarıştığı festivalde, “En İyi Film” ödülüne İranlı yönetmen Jafar Panahi’nin “Üç Yüz / Three Faces” filmi layık görüldü. Ünlü yönetmen Jafar Panahi, ülkesinde ev hapsinde olduğu için ödülünü kızı aldı.

Antalya Film Festivali

Festivalin “En İyi Yönetmen” ödülü Hirokazu Koreeda’ya verildi. Ödülü, “Bir Aile İşi”(Shoplifters) filminin başrolü Lily Franky aldı. “Capernaum” filmindeki küçük mülteci rolüyle hafızalara kazınan Zain al-Rafeea da “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı. “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü ise “Ayka” filminin başarılı oyuncusu Samal Yeslyamova aldı.

“Yaşam Boyu Başarı Ödülleri” Özpetek ve Yılmaz’a

cem yılmaz defne samyeli

Antalya film festivali

“Yaşam Boyu Başarı Ödülü” birçok önemli yapıta imzasını atan yönetmen, senaryo yazarı ve oyuncu Cem Yılmaz ile tanınmış yönetmen Ferzan Özpetek’e takdim edildi. Yılmaz ödülünü usta oyuncu Nebahat Çehre’nin elinden aldı. Özpetek; “21 yıl önce ‘Hamam’ filmiyle ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’ dalında Altın Portakal ödüllerini aldım. Bu ödül benim için çok anlamlı” açıklamalarında bulundu.

Ferzan Özpetek

“Onur Ödülü” Sahiplerini Buldu

ödüller

Festivalin kapanış gecesinde “Onur Ödülü” nün sahipleri de belli oldu. Fransız aktör Vincent Cassel,  Macar yönetmen Bela Tarr ile yönetmen ve yapımcı Ömer Vargı bu ödüle layık görüldü. Ödül takdim edilen bir diğer oyuncu ABD’li aktör Eric Roberts ise bu ödülü almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Festivalde Onur Ödülü’ne layık görülen, ancak yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı geceye katılamayan İbrahim Tatlıses, törene video yollayarak teşekkür etti. Tatlıses’in ödülünü ünlü türkücü ve oyuncu Yavuz Bingöl teslim aldı.

Cem Yılmaz Defne Samyeli El Ele

Antalya Film Festivali ‘ni 35 Bin Kişi Takip Etti

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 55. Antalya Film Festivali ‘nin aynı zamanda festival başkanı da olan Menderes Türel, festival boyunca gösterilen 55 filmi toplamda 34 bin 900 kişinin izlediğini belirtti ve ekledi; “Yerli ve yabancı bin 200 konuğu ağırladık. Renkli ve coşkulu bir festivaldi.”

film festivali

Festivalin kapanışı, düşsel sinema olarak ifade edilen türün en bilinen ismi Terry Gilliam’ın yönetmenliğini yaptığı ve İspanya, Fransa, Belçika, Portekiz ortak yapımı “Don Kişot’u Öldüren Adam / The Man Who Killed Don Quixote”  filmiyle yapıldı.


Bir önceki “İntranet nedir” başlıklı yazımızda intranet ne işe yarar, intranet kullanımı, intranet özellikleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap