Kültür Sanat

2018 Popüler Yabancı Diziler

Yabancı dizilere bayılıyoruz. Gün geçmiyor ki kitleleri peşinden sürükleyen yeni bir yabancı yapım karşımıza çıkmasın. Elbette bu diziler sadece yayınlandıkları ülkelerle sınırlı kalmıyor, pek çok ülkede heyecanla beklendiği gibi ülkemizde de merakla takip ediliyor. Bazı yabancı yapımlara ulaşmakta güçlük çeksek de izlemenin bir çaresini buluyoruz… 2018 henüz çıkmamışken bu yılın en popüler yabancı dizilerini sizler için inceledik. İzlerken soluğunuzu kesecek 2018 yabancı diziler listemizle huzurlarınızdayız.

1. Jack Ryan (8,3)

Jack Ryan

Aksiyon severler buraya! Amerikan yapımı dizi aksiyon, drama ve gerilim türüyle izleyicisinin karşısına çıkıyor. Thomas Leo Clancy Jr.’ın ünlü roman karakteri Jack Ryan’dan esinlenen dizi hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip.  Carlton Cuse ve Graham Roland’ın senaristliğini üstlendiği yapımın başrollerini John Krasinski, Wendell Pierce ve Abbie Cornish paylaşıyor. CIA Analisti olarak görev yapan Ajan Jack Ryan (John Krasinski) Amerika’ya karşı bir terör saldırısının planlandığını fark eder. Kendisini Avrupa ve Ortadoğu bölgelerini de içine alan büyük bir operasyonun içerisinde bulan kahramanımız, güvenli masabaşı işinden artık çok uzaktadır. Dizinin ikinci sezonu 2019’da ekranlarda olacak.

🎬Bizim için küçük, insanlık için büyük bir ayrıntıyı da sizinle paylaşalım; bazı sahneler Türkiye’de geçiyor. Mülteci taciri bir karakterin; “Coğrafya kaderdir” ifadesi de bizi çokça düşündürmeye yetiyor…

2. Castle Rock (8,5)

Castle Rock

2018 yabancı diziler

Korku ve gerilim türünde önemli eserler veren, bizi karanlık köşelerden selamlayan hikâye ve roman yazarı Stephen King’in kitaplarındaki mekânlardan ve kahramanlardan ilham alınarak oluşturulan paralel evrene davet ediyoruz sizi.  Castle Rock 2018 yabancı diziler listemizde kendisine ikinci sırada yer buluyor. Stephen King’in yarattığı hayali ve kasvetli kasaba Castle Rock, aynı zamanda diziye de adını veriyor.  Kasabada yaşayanların esrarengiz hikâyelerini konu alan dizi, King dünyasını, korkuyu ve gerilimi sevenler için kaçırılmayacak türden.  Güçlü oyuncu kadrosuyla 2018’in en iddialı yapımlarından biri olan ve henüz ilk bölümden itibaren izleyiciyi avucunun içine almayı başaran Castle Rock dizisinin oyuncu kadrosu da oldukça ilgi çekici. Terry O’Quinn, Melanie Lynskey, Ann Cusack, Scott Glenn, Andre Holland ve Jane Levy gibi isimler, bu hayali kasabanın ilginç karakterlerine hayat veriyor.

3. Sharp Objects (8,3)

Sharp Objects

90’lı yılların başında kurulan ve hızla popülerleşen, Amerika’da birçok kanala sahip olan HBO’nun toplamda 8 bölümlük bir mini dizi olarak sunduğu Sharp Objects, izleyicilerini gerilim yüklü bir senaryonun tam da kucağına bırakıyor. Gone Girl kitabının yazarı ve aynı zamanda filmin senaristi Gillian Flynn’in Sharp Objects kitabından uyarlanan dizi, HBO’nun ve sezonun en ilgi çekici yapımı olarak gösteriliyor. Dizinin yönetmenliğini Kanadalı ünlü yönetmen Jean-Marc Vallêe yapıyor. Farklı çekim tekniklerinin kullanıldığı dizi, başarılı sahneleriyle seyirciyi kendine bağlıyor. Sharp Objects oyuncuları da diziyi henüz takip etmeyenlere göz kırpıyor; Amy Adams, Sophia Lillis, Patricia Clarkson, Elizia Scanlen, Henry Czerny, Chris Messina.

4. The Innocentes (6,2)


Netflix’in başarılı dizilerinden biri olan The Innocentes’i henüz yeni bir diziye başlamamış olanlarla tanıştırmaktan keyif duyuyoruz. Gerçeklerin göründüklerinden farklı olduğu mottosuyla meraklılarını selamlayan The Innocentes, müzikleriyle de ön plana çıkıyor. Genç oyuncular Sorcha Groundsell (June) ve Percelle Ascott (Harry) ikilisi sıra dışı bir yolculuğa çıkıyor ve bu yolculukta oldukça ilginç olaylarla karşılaşıyor. The Innocentes’in, sizi görünenin çok ötesinde bir noktaya taşımasına izin verin. The Innocentes, 2018 yabancı diziler listemizde olmazsa olmaz bir yapım olarak yerini alıyor.

5. Disenchantment (7,4)

Disenchantment

2018 yabancı diziler

Emmy ödüllü ünlü Amerikalı karikatürist, The Simpson ve Futurama çizgi dizilerinin yapımcısı Matt Groening, Netflix için çıkardığı ilk animasyon dizisi Disenchantment ile çizgi dizi severlerin kalbine giden yolu bulmuş gibi görünüyor. 10 bölümden oluşan ilk sezonun final bölümü izleyicilerden tam not aldı. Yetişkin komedi dizisi olan Disenchantment, Game of Thrones’tan esintiler de taşıyor.

6. Bodyguard (8,6)


Politik gerilim türündeki dizi severleri buraya alalım! İngilizlerin gerilim türü yapımlardaki başarısını göz önünde tutarsak dizinin gayet başarılı bir biçimde sunulduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. İngiliz yapımı Bodyguard, özel koruma görevini üstlenen savaş gazisi bir adam ve onun koruduğu İçişleri Bakanı koltuğunda oturan bir kadın üzerine kurulu. Politikanın ve zıt düşüncelerin aynı potada sunulması çabası, dizinin ön plana çıkmasını tetikliyor. Keeley Hawes ve Richard Madden gibi iki usta oyuncunun başrollerini paylaştığı Bodyguard, mutlaka izlenmesi gereken bir yapım olarak 2018 yabancı diziler listemizde kendine yer buluyor.

7. Ghoul (7,3)

2018 yabancı diziler

Netflix’in popüler yapımlarından uzak bir diziyle tanıştırmak istiyorum sizi. Netflix’in ikinci Hint dizisi olan fantastik korku türündeki Ghoul, daha ilk bölümden itibaren tüylerimizi ürpertmeyi başarıyor. Hintli sinemacıların ayakta alkışlanacağı bir performans sergilediği Ghoul dizisinin yönetmen koltuğunda Patrick Graham oturuyor. Başrollerini ise Radhika Apte ve Manav Kaul paylaşıyor. Dizide gerçeküstü bir canavarla mücadele eden küçük bir asker grubunun maceraları anlatılıyor.

8. Yellowstone (8,4)

Yellowstone

2018 yabancı diziler

Kevin Costner diyoruz başka da bir şey demiyoruz… Ünlü oyuncunun ilk dizisi olarak 2018 yılına damga vuran Yellowstone, izleyicinin ve eleştirmenlerin gönlünü fethetmiş durumda. İlk bölümüyle 5 milyonu aşkın kişi tarafından izlenen dizinin senaristliğini ve yapımcılığını Taylor Hauser yapıyor. Kevin Costner’in başrolünde yer aldığı Yellowstone, Amerika Birleşik Devletleri’nin güçlü ve sözü geçen toprak sahiplerinden Dutton ailesinin gözünden Amerikan politikasının ve uygulamalarının iyi-kötü yanları anlatıyor.


Bir önceki “Sağlık Bakanlığı Personel Alımı” başlıklı yazımızda Sağlık Bakanlığı Personel Alımı koşulları, başvuru süreci, başvuru sonuçları ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap