Kültür Sanat

2019 Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

2019 Oscar Ödülleri
Avatar
Yazar : Cemre K.

Sinema dünyasının en önemli ödül organizasyonu olarak hafızalarımıza kazınan, daha çok Oscar Ödülleri adıyla bilinen Akademi Ödülleri 91. kez sahiplerini buldu. 2019 Oscar Ödülleri sürprizlere ev sahipliği yapan bir ödül töreni oldu. Yıldızlar geçidinin yaşandığı törende son dakikaya kadar heyecan hat safhadaydı. Los Angeles’taki Dolby Theater’da gerçekleştirilen ve birçok dalda sahiplerini bulan ödül töreniyle ilgili tüm detayları, merak edilenleri, ödül kazanan filmleri, oyuncuları ve daha pek çok ayrıntıyı sizler için inceledik.

Oscar 2019 ödül töreni

İlk Oscar Ödül Töreni 1929’da Yapıldı

İlk ödül töreni bundan tam 90 yıl önce 16 Mayıs 1929’da Hollywood’da gerçekleştirilmişti. Günümüzdeki Oscar törenlerinde son dakikalara kadar yaşanan heyecan o yıllarda yaşanmıyordu elbette. Çünkü ödül sahipleri aylar öncesinden kamuoyu ile paylaşılıyordu. 1929’daki törende en iyi yabancı oyuncu ödülü Alman aktris Emil Jannings’e verilmişti. Sonraki yıllarda Emil Jannings nazi propagandası yapan filmlerin değişilmez başrol oyuncusuydu…

2019 Oscar Ödülleri Sunucusuz İlk Oscar Töreni

Oscar Ödülleri Gecesi

2019 Oscar Ödülleri Töreni’ne Bradley Cooper ile Lady Gaga’nın enfes düeti damga vurdu. İkili gecenin en çok konuşulanları arasında girdi. 91. Oscar Ödülleri Töreni’nde bir ilk daha yaşandı. 30 yıl sonra ödül töreni sunucusuz gerçekleşti.

Oscar 2019 Lady Gaga

91. Oscar Ödüllerini Kazananlar

En İyi Film Ödülü Green Book (Yeşil Rehber)

Green Book Yeşil Rehber

91. Oscar Ödülleri organizasyonunda en iyi film ödülü sürpriz bir yapıma gitti… 2019 Oscar Ödülleri kapsamında Roma ya da Bohemian Rhapsody filmlerinin favori gösterildiği ödül, izleyenlerin yüreğini sızlatan yapım Green Book (Yeşil Rehber) filmine verildi. İzlemenizi şiddetle tavsiye ettiğim Green Book, Afro Amerikalı bir müzisyenin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamış olduğu ayrımcılığı, aşağılanmayı harika bir bakış açısıyla veriyor. Filmin yönetmeni Peter Farrelly. En iyi film ödülü dalındaki diğer adaylar Black Panther, BlacKkKlansman, Bohemian Rhapsody, The Favourite ,Roma, A Star Is Born ve Vice idi.

2019 Oscar Ödülleri

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Olivia Colman (The Favourite)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü

Mahershala Ali (Green Book)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü

Regina King (If Beale Street Could Talk)

En İyi Yönetmen Ödülü

Alfonso Cuarón (Roma)

En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü

BlacKkKlansman

En İyi Orijinal Hikâye (Senaryo) Ödülü

Green Book (Yeşil Rehber)

En İyi Belgesel Ödülü

Free Solo

En İyi Kısa Belgesel Ödülü

Period. End Of Sentence

En İyi Kurgu Ödülü

Bohemian Rhapsody

En İyi Prodüksiyon Tasarımı Ödülü

Black Panther

En İyi Görüntü Yönetmenliği Ödülü

Roma

Yabancı Dilde En İyi Film

Roma

En İyi Kısa Film Ödülü

Skin

En İyi Görsel Efekt Ödülü

First Man

En İyi Film Müziği Ödülü

Black Panther

En İyi Film Şarkısı Ödülü

Shallow (A Star Is Born-Lady Gaga)

En İyi Animasyon Film Ödülü

Spider Man Into the Spider Verse

En İyi Kısa Animasyon Film Ödülü

Bao

Gecenin En Çok Ödül Alan Filmi 4 Oscarla Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2019 Oscar Ödülleri Töreni’ne damga vuran filmlerden biri hiç şüphesiz Bohemian Rhapsody oldu. Queen grubunun müziklerindeki farklılığın ve asi duruşun ustalıkla yansıtıldığı film, simge haline gelmiş şarkılara da vurgu yaparak grubun yükselişine, zaman zaman yaşadığı karışıklığa, grubun solisti Mercury’in zorlu koşullara rağmen verdiği mücadeleye odaklanıyor.  En İyi Kurgu Ödülü, En İyi Ses Miksajı Ödülü, En İyi Ses Kurgusu Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü dallarında birinciliğe layık görüldü ve 2019 Oscar Ödülleri kapsamında en çok ödül alan yapım oldu.

Oscar Gecesinden Kareler

Heyecan dolu bir Oscar Ödülleri Töreni’ni daha geride bıraktık. Şimdi sizleri gecenin en güzel kareleriyle baş başa bırakıyoruz.

Oscar awards

Oscar Ödülleri

Oscar sahiplerini buldu

Lady Gaga Oscar

Green Book

Lady Gaga Bradley Cooper

Kültür Sanat kategorimizde yer alan, Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Yerli Film listemiz göz atmayı unutmayın. Unutamayacağınız yerli filmleri sizin için sıraladık.


Bir önceki “Karaköy’de Esen Berlin Rüzgarı Berlin Line ” başlıklı yazımızda,  Alman ve Dünya mutfağının ustalıkla harmanlandığı, tadı damaklarda bırakan lezzetlerin sunulduğu bir mekan, sizler için deneyimledik…

Yazar hakkında

Avatar

Cemre K.

Sebepsiz gülerim, koşarım, severim, dans ederim, şarkı söylerim... İki kelimeyi bir araya getirip yazımı da yazarım. Hayatın kenarında, köşesinde değil tam ortasında olmayı seçerim. Hayatın içinden yakaladıklarımı paylaşmak için buradayım. Keyifle okuyun...😊

Yorum Yap