Yaşam

2019’da Neler Değişecek?

2019'da hayatımızda neler değişecek
Avatar

Yeni bir yıla girmeye sayılı günler kaldı. Yeni yıl, yeni umutlar, hayaller, beklentiler, planlar demek.  Tabii bir de sürprizler var… Gönül ister ki 2019 bize güzel sürprizler yapsın. Mesela çocuklar gülerek büyüsün, sokak hayvanları şiddet görmesin, kadından yana olan yeni düzenlemeler yapılsın, toplu taşıma çile olmaktan çıksın, faturalar cep yakmasın, ulaşım ücretlerine ayarlama yapılsın, daha çok kitap okunsun, özgürce düşünülebilsin, herkes insanca ve bir başkasına muhtaç olmadan barınabilsin, doyabilsin, yaşayabilsin… Peki, 2019’da neler değişecek? Yeni düzenlemeler daha düzgün ve daha insani koşullarda, kaliteli bir yaşamı mümkün kılacak mı bilinmez ama biz iyi dilekleri ağzımızdan, umudu kalbimizden, gücü sol yumruğumuzdan hiç eksik etmeyelim…

Yeni yıl bir dizi yeni düzenlemeyle geliyor. Alışverişlerde poşetlerin ücretli olmasından tutun da devlet destekli çeyize ve ticari araçların sağ ve sol yanlarına plaka zorunluluğuna kadar pek çok yeniliğin yer aldığı 2019’un gündem maddeleri arasında başka neler var, 2019’da neler değişecek bir bakalım.

2019’da Neler Değişecek

Plastik Poşetler Ücretli Olacak

Gereksiz plastik poşet tüketiminin ciddi oranda azalmasının hedeflendiği plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin düzenlemeyle, en az 25 kuruş olarak ücretlendirilecek plastik poşetlerin yol açtığı görsel ve çevresel kirliliğin önüne geçilmesi amaçlanıyor. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik poşetler ücretli olacak ancak meyve, kargo ve kuru temizleme poşetlerinden ücret alınmayacak.

plastik poşet ücretli olacak

Tekrar kullanımlık poşetler, çantalar, tekerlekli alışveriş arabalarının kullanımı teşvik eden bu düzenleme, plastik kullanımını azaltması bakımından elbette güzel bir proje ama başka bir alternatifi olmayan doğayı korumak ve çevre kirliliğini önlemek konusunda; Tekirdağ’daki kuvars kum ocağına karşı verilen mücadelenin, Aydın’da jeotermal santraline karşı verilen mücadelenin ve bunun gibi memleketin diğerler yerlerinde çevre katliamına karşı verilen mücadelelerin de desteklemesi gerekiyor. Tabii doğayı sevmek, korumak ve çevrenin nasıl korunacağı bilincinin oluşturulması için de çalışmalar yapmalı…

Yeni Asgari Ücret Uygulanacak

2019'da neler değişecek

2019’da neler değişecek

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, çalışmalarını tamamladı ve yüzde 26 artırdığı asgari ücreti 2 bin 20 TL olarak belirledi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, iş dünyası için asgari ücret tespitinin çok olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. İş verenler de yeni asgari ücretten memnun. Yeni ücretlendirmeden memnun olmayanlar ise işçiler, emekçiler; çünkü bu parayla geçinmeye çalışacak olanlar onlar. “Çalışanların barınma, beslenme, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi ihtiyaçlarının en az düzeyde karşılanmasına yetecek ücret” olarak tanımlanan asgari ücretle ne yazık ki tüm bu gereksinimleri en az düzeyde bile karşılamak mümkün değil! Yoksulluğun ve yoksunluğun giderek arttığı ülkemizde, bozulan akıl ve ruh sağlığı, mutsuzluk, sevgisizlik, tükenmişlik yeni yılla birlikte artarken, umut azalacak gibi duruyor.

Adil Kullanım Kotası Kaldırılacak

Büyük bir teknolojik problem olarak görülen Adil Kullanım Kotası ya da diğer adıyla Adil Kullanım Noktası, 1 Ocak’tan itibaren kalkacak. İnternet kullanımı sırasında veri trafiğinden ve teknik problemlerden etkilenilmemesi, veri indirmede ve erişimde hızın sağlanması amacıyla Adil Kullanım Kotası yeni yılla birlikte tamamen kaldırılıyor. Yeni uygulama için aboneler dilekçe vermeyeceği gibi bu uygulama için herhangi bir ek ücret de ödemeyecek.

adil kullanım kotası

Adil Kullanım Kotası (AKN) tanımlı olan internet paketlerinde belirlenen AKN değerleri aşıldığı taktirde ay sonuna kadar internet erişim hızınızda bazı kısıtlamalar uygulanırken, ay başında ise internet paketinin hızı normal erişim hızınıza dönüyor. AKN’nin kaldırılmasıyla bu durum yaşanmayacak. Peki, mevcut tarifeden daha avantajlı olacağı söylenen Adil Kullanım Kotasının kaldırılması faturalara nasıl yansıyacak, göreceğiz. Türk Telekom tarafından yayımlanan kotasız internet paket fiyatlarının çok yüksek bulunduğunu hatırlatalım…

Devletten Çeyiz Desteği

devlet çeyiz desteği

27 yaşına kadar ilk evliliğini yapan gençleri desteklemek ve tasarrufa yönlendirmek için başlatılan devlet destekli çeyiz hesaplarına ilk ödeme 2019’da yapılacak. Devletin çeyiz desteğinden yararlanma şartlarını yerine getirenler çeyiz hesabına devlet katkısından yararlanabilecek. Bunun için Türk vatandaşı olmak, 24 yaşını doldurmamış ve hiç evlenmemiş olmak gerekiyor. Yurt dışında evlenen Türk vatandaşları da koşulları yerine getirdiği taktirde çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilecek.

Ticari Araçlarda Plaka Uygulaması

2019'un gündem maddeleri

İstanbul’da minibüs, taksi, dolmuş ve servis taşımacılığı yapan araçların tavanına ve her iki yanına kolayca görülebilecek şekilde plakanın yazılması kararı da 1 Ocak 2019’dan itibaren hayatımıza giriyor. Bu uygulamayla yolcu ve şoförün güvenliğinin artırılması, bunun yanında aranan araçla ilgili emniyet ve denetim birimlerinin daha hızlı tespitinin sağlanması hedefleniyor.

ÖTV ve KDV İndirimleri Sona Erecek

Beyaz eşya, otomotiv, mobilya ve konut sektörüne kadar pek çok alanda fahiş fiyat artışını önlemek adına uygulamaya konan ÖTV ve KDV indirimleri 31 Aralık’ta sona eriyor. İndirimlerle satışların yüzde 20 arttığını belirten sektör temsilcileri indirimlerin kalıcı hâle getirilerek 2019’da da sürdürülmesini talep ediyor.

İşbaşında Eğitim ve İstihdam

“İşbaşı Eğitim Programı” kapsamında 18 ila 29 yaşlarındaki gençler işbaşı eğitim programıyla mesleki deneyim kazanırken, gençlerin istihdamı da sağlanacak. İşbaşı eğitim programı sonrasında istihdamları devam eden gençler için işverenlere 6 aya kadar net asgari ücretin yüzde 50’si tutarında destek sağlanacak. Bu süreden sonra 12 ay daha istihdam edileceğine taahhütle 1 yıl süresince net asgari ücretin yüzde 25’i tutarında ücret desteği karşılanmaya devam edecek.

ÖTV KDV indirimleri

Kıdem Tazminatına Yeni Düzenleme

2019 yılındaki yeni düzenlemeler arasında kıdem tazminatı da yer alıyor. Kıdem tazminatında yapılan yeni düzenlemeyle işçi ve işverenin mutabakatıyla ortaya çıkacak fon sistemiyle işçilerin kıdem tazminatı güvence altına alınırken, bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı reformu yapılacak.

Ve tabii işverenleri de düşünen yenilikler getirecek yeni yılda işverenin elini rahatlatmak için Teşvikten Kazancım Ne kadar uygulaması başlayacak.

2019’da neler değişecek, ne gibi düzenlemeler yapılacak anlatması, yazması biraz uzun… Şöyle devam edebiliriz sıralamaya…

Pek çok uzman tarafından İstanbul için felaket projesi olarak görülen, destekleyenlerin ise ‘çılgın proje’ dediği Kanal İstanbul’un inşaatına başlanacak, Gebze’den Halkalı’ya 105 dakika seyahat edilebilme imkânı sağlayacak hat 2019’un ilk çeyreğinde açılacak, Bakü-Tiflis-Kars demir yoluyla yolcu taşımacılığı başlayacak, Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Yeni Havalimanı’na taşıma işlemleri hızlandırılacak, TürkAkım’dan ilk doğal gaz 2019’un sonunda Türkiye’ye gelecek, Emlak Bankası 16 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçecek, yeni imar planına göre bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonları zorunlu olacak…

Elektronik tebligat uygulamasının 1 Ocak itibarıyla başlayacağı yeni düzenlemeler arasında; Kolay Belge Kolay Hizmet uygulamasına başlanacak. İşlemleri kolaylaştırmak adına Yurt Dışı Teşkilatı Bilgi Yönetim Sistemi faaliyete geçecek. 3 bin gence bilişim uzmanlığı eğitimi verilecek. Âdeta bir çileye dönüşen kimlik kartı ve sürücü belgesi randevu sürelerinde de düzenleme yapıldı; randevu süresi 60 günden 10 güne düşürüldü.

İş kazasının yaşanmadığı iş yerlerine pirim teşvikinin sağlanacağı yeni yılda sigarayla ilgili de değişiklik bulunuyor. Yapılan düzenlemeye göre paketlerinin tek tip ve tek renk olurken, üzerinde markaya ait logo yer almayacak.

2019’da neler değişecek, 2019 gündem maddeleri neler olacak toparlamaya çalıştık. Bu listesi uzar gider… Temennimiz bu ve benzeri düzenlemelerin ve yeni uygulamaların hayatı kolaylaştırması ve daha yaşanılır kılması…


Bir önceki “Yılbaşı İçin Pratik Meze Tarifleri” başlıklı yazımızda yılbaşında tadına doyamayacağınız lezzetlerin basit tariflerini inceleyebilir, enfes meze önerilerimize göz atabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Gül Demirdaş

Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun genç iletişimci; okur, yazar, çizer, araştırır, gezer, keşfeder, paylaşır… Editörlük yapan, bunun yanında şiir ve öykü yazmaktan da kendini alamayan yazar adayı, “Yazmak, en zoru; kimi zamansa en kolayı. Zorluğunda ya da kolaylığında değilim ben işin. Yazarak var oluyorum, hepsi bu” diye özetliyor yazmayı.

Yorum Yap