Yaşam

90lı Yılların Türk Dizileri

Şu asırda her şey öyle hızlı ki çabucak tüketiyoruz birbirimizi. Uzun sessizliklerle tanışıyoruz sonra. Konuşacak, gülecek, ağlayacak ve hatta kavga edecek meselemiz bile kalmıyor hâliyle… Ve filmin sonunda geçmişe özlem duyduğumuz yaşlı gözlerle baş başa kalıyoruz. Çocukluk dönemleri 90lı yıllara rastlayanlar bilir, küçük şeyler insanları mutlu etmeye yeterdi. Çocuklar birbirlerine küstükten 5 dakika sonra barışırdı çünkü mutluluğun gururdan çok daha güzel olduğu bilinirdi. Sek sek oyununda duyulan keyif, saklambaç oynarken gizlendiğimiz yerlerde yaşadığımız kısa heyecanlar, sokaklardaki koşturmacalarımızın huzurlu yorgunluğu nasıl unutabilir… Peki sevdiklerimizle birlikte akşamları televizyonun başına aceleyle kurulmayı, karakterlerin yaşamlarına kimi zaman kahkahalarımızla kimi zaman gözyaşlarımızla eşlik ettiğimiz ah o güzel günler… Her şeyin en güzel tonlarda yaşandığı 90’lı yılların Türk dizileri ile ilgili listemizi sizler için derledik. 90’lı yıllardan sonraki kuşaklar için küçük bir not; bu yıllardaki dizilerde, günümüz dizilerindeki absürtlüklere ve yozlaşmış ilişkilere rastlamanız mümkün olmayacaktır…  İşte sizlere derinden bir ‘ah’ çektirecek 90’lı yılların Türk dizileri.

1. Mahallenin Muhtarları (1992)


Sıcak bir mahallenin samimi insanlarının evlerimize konuk olduğu tadına doyulmaz bir dizi Mahallenin Muhtarları. Bu dizideki karakterleri uzaklarda aramayın. Onlar mahallelerimizde alışveriş yaptığımız küçük esnaflarımız, yardıma ihtiyaç duyduğumuzda kapımızda bitiveren komşularımız, onlar biziz… Usta oyuncu Erkan Can’ı ilk defa burada tanıdık. Onlarca filmde rol alan Erkan Can’a, hâla Temel diye seslenmeyeniz var mı? Temel’in Şirin’i, Muhtar amcanın Handan’ı, eczacının Goncagül’ü, mahallenin delisi vardı… Hatırlayanlar?…

2. Süper Baba (1993)

süper baba

90’lı yılların unutulmaz Türk filmleri

Dizinin süper babasına hayat veren Şevket Altuğ yani ‘Fiko’ bize babalarımızı hatırlatır. Bir babanın çocukları için verdiği şerefli mücadeleyi, hayata tutunma çabasını konu alır. Türk dizileri arasında çok önemli bir yere sahip olan Süper Baba, İstanbul Çengelköy’de Fikret’in üç kızıyla yaşadıklarının konu edildiği bir mahalle dizisi olarak karşımıza çıkar. Gelmiş geçmiş en güzel televizyon draması olarak da gösterilen dizinin senaristleri arasında, ünlü yönetmen Yavuz Turgul’ un da olduğunu belirtmekte fayda var.

3.Bizimkiler (1989)


Türk televizyon tarihinin uzun soluklu dizilerinden biri olan Bizimkiler, ekranlardaki serüvenini tam 13 sene devam ettirmiştir. Karakterlerinin doğallığı ve hayatlarımıza dokunan neşeli olaylarıyla izleyenlerini uzun yıllar ekran başına kilitlemeyi başaran dizi, sinemadan televizyona uyarlanan bir yapım özelliği taşıyor.

4. Ayrılsak da Beraberiz (1994)


Berna ve Teoman şiddetli geçimsizlik sonucu boşanmaya karar veren ancak boşanmış olsalar bile aynı evi paylaşmaya devam eden (devam etmek zorunda kalan) modern ve genç bir çifttir. Eski dünürlerin sürekli birbirleriyle didiştikleri, genç çiftin renkli kişiliklere sahip arkadaşlarının ve yaşadıkları apartmandaki komşularının da dahil olduğu bir kahkaha tufanından bahsediyoruz elbette. Çeşitli yollardan köşeyi dönme hesapları yapan Feridun karakterini de çok iyi hatırladığınızı biliyoruz😊

5. İkinci Bahar (1999)

İkinci bahar

90’lı yılların unutulmaz Türk filmleri

Tarih kokulu şehir İstanbul’un eski semtlerinden birinde Samatya’da geçen enfes bir diziden bahsediyoruz. Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri Şener Şen ve Türkan Şoray’ın başrolünde yer aldıkları İkinci Bahar, unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi birer birer yüzümüze vuran bir yapım olarak tarih sahnesindeki yerini aldı. İkinci Bahar, Samatya’da bir kebapçı dükkanında başlayan bir sevdanın öyküsü… Bu şirin semtteki sıradan insanların zengin dünyalarının büyük bir ustalıkla anlatıldığı yapım, geçmişi sevgiyle kucaklamayı öğretiyor. Vefanın sadece bir semt adı olmadığını, yardımlaşmanın, paylaşmanın eşsiz hazzını da yüreklerimizde yeniden yaşamanın ipuçlarını veriyor.

6. Çılgın Bediş (1996)


Özden Öğrük’ün Çılgın Bediş isimli çizgi-mizah karakterinin televizyon dizisi olarak karşımıza çıkan yapım, yayınlandığı dönemde, Türkiye’de yerli gençlik komedileri arasında zirveye yerleşti. Başrolünde şarkıcı Yonca Evcimik’in oynadığı dizi, lisesi sıkı bir arkadaş grubunun maceralarını anlatıyor. Genç kızların favori dizisinin de olduğunu belirtmeliyiz…😊

90’lı yılların Türk dizileri ile ilgili söylenecek daha çok şey var sevgili okur. En güzel öğrenme tecrübe etmekten geçer, haydi bakalım geçmişe yolculuk sırası sizde…😍


Bir önceki Dişe İyi Gelen Yiyecekler başlıklı yazımızda; diş sağlığınızı korumaya yardımcı besinler, diş sağlığınız için mutlaka öğrenmeniz gereken bilgiler yer alıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap