Güzellik

Aloe Vera Jeli Maskesi

Avatar
Yazar : Cemre K.

Bu yazımda sizlere aslında pek de yabancı olmadığınız, muhtemelen şampuan veya sabun olarak tükettiğiniz ya da  tüketildiğini bildiğiniz Aloe Vera’ dan bahsedeceğim. Bu bitkinin faydalarını deneyimlemek için Aloe Vera’lı bakım ürünlerini değil, Aloe Vera çiçeğinin kendisini alıp sevgiyle büyütmek. Bir tür iksir olduğuna inandığım bu çiçeği evinizin güzel bir köşesine koyun. Ne çok güneş alsın ne de tamamen karanlıkta kalsın. Sevginizle büyütün onu ki, o da yeşil kabuklarının içindeki mucizevi Aloe Vera jeli sizinle paylaşsın.

Aloe Vera’ nın saç ve cilt güzelleştiren tarifini vermeden önce nasıl bir bitkiymiş, gelin bir bakalım.

Türkçe adı Tıbbi Sarısabır olan bu çiçeğin 300’den fazla türü var. Asphodelaceae familyasındandır ve tıbbi amaçlarla kullanılır. Yapraklarının içinde bulunan Aloe Vera jeli içinde ise 18 amino asid, 20 mineral, 12 vitamin bulunur. İşte bizim iksirin kaynağı da tam burası…😉

Nasıl Yetiştirilir?

Öyle çok nazlı ve teferruatlı bir bitki değil Aloe Vera.  Çok fazla su da istemiyor, haftada bir su verseniz -tabii sevginizi de katarak- yetiyor. Güneşli ve hafif rüzgârlı yerlerde size hiç yük olmadan kendi halinde yaşayan Aloe Vera’ nın kuruyan, solan yapraklarını bir makas veya bıçak yardımıyla kesmek gerekiyor. Yapraklar eğilmeye başlamışsa endişelenmeyin; Aloe Vera kısa sürede kendini toparlayan bir bitki. Saksıyı biraz daha güneş olan bir yere taşıyın.

Aloe Vera’nın Cilde ve Saça Faydaları

A, C, E, B12, kalsiyum, potasyum, sodyum, çinko gibi cilde iyi gelen bir dizi vitamin ve mineral içeren Aloe Vera’yı doğal nemlendirici listenize ekleyin. Yaprakların içindeki Aloe Vera jeli yüz, boyun ve cildinizin diğer bölgelerine aşağıdan yukarı doğru küçük daireler çizerek sürün. Ciltteki nemin tutulmasını sağlayan jeli tek başına kullanabileceğiniz gibi içine birkaç damla jojoba yağı ekleyerek de uygulayabilirsiniz. Cildi esnek tutan ve yüzdeki koyu lekeleri iyileştiren Aloe Vera, cilt hücrelerine oksijen sağlayarak cildinizi parlatıyor ve yumuşatıyor.

Aloe Vera jeli

Cildin ph dengesini tekrar kazanmasını sağlayan Aloe Vera jeli sivilce tedavisinde, iltihabik cilt hastalıklarında, yaralarda, çiziklerde ve güneş yanıklarında tedavi amaçlı olarak da kullanılıyor. Genç ve diri bir cilt için cildinizi nemlendirmeyi, doğal bir şekilde nemlendirmek için de Aloe Vera jeli uygulamayı unutmayın!

Aloe Vera, saçlarımızın sağlığı için adeta biçilmiş kaftan! Saç derisi problemlerine karşı en doğal çözüm olan bu mucizevi bitki, saç köklerini besleyerek saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırıyor. Aloe Vera ile saçlar güçleniyor ve daha hızlı uzuyor.

Aloe Vera Jeli Maskesi Nasıl Yapılır?

Oldukça pratik olan bu işlemi yapmak için ihtiyacınız olan sadece Aloe Vera…

Aloe Vera’nın yapraklarındaki şeffaf ve akışkan jeli çıkarıp direkt yüzünüze  (ya da cildinizin neme ihtiyaç duyan başka bir bölgesine) uygulayabilirsiniz. Günde 1 kere özellikle yatmadan önce cildinize uyguladığınız jeli,  durulamaya ve temizlemeye ihtiyaç duymayacaksınız.

Aloe Vera’ yı bu şekilde kullanabileceğiniz gibi, içerisine avakado, limon ve bal ekleyerek maske şeklinde de kullanabilirsiniz. Ben sizinle bu tariflere alternatif olarak sadece zeytinyağı içeren pratik ve etkili bir Aloe vera maskesi tarifi paylaşacağım:

Aloe Vera jeli maskesi

Zeytinyağlı Aloe Vera Maskesi

Küçük bir kavanoza bir çay bardağı kadar  zeytin yağı ekleyin. Aloe Vera’ nın yapraklarını (1 ya da 2 tane orta büyüklükte olacak şekilde) elinizle küçük parçalara ayırın ya da tahta bıçak ile kesin ve hafifçe ezin. Parçalara ayırdığınız yaprakları, içi zeytinyağı ile dolu olan kavanoza ekleyin. Kavanozun ağzını sıkıca kapayın ve güneşli bir yerde yaklaşık 10-15 gün boyunca bekletin. Karışımı belli aralıklarla bir kaşık yardımıyla karıştırın. 10-15 günlük süreç sonunda karışım biraz koyulaşmış ve kremsi bir hal almış olacak. Ekonomik ve pratik bu karışımı cildinize ve saçınıza uygulayın. Faydasını görürseniz karışımın miktarını artırarak tekrarlayabilirsiniz.

Bir önceki Goran Bregoviç : Balkanların Coşkulu Ruhu başlıklı yazımızda, Goran Bregoviç kimdir, Goran Bregoviç şarkıları, balkan şarkıları ile ilgili  bilgiler yer alıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Cemre K.

Sebepsiz gülerim, koşarım, severim, dans ederim, şarkı söylerim... İki kelimeyi bir araya getirip yazımı da yazarım. Hayatın kenarında, köşesinde değil tam ortasında olmayı seçerim. Hayatın içinden yakaladıklarımı paylaşmak için buradayım. Keyifle okuyun...😊

Yorum Yap