Kültür Sanat

Ara Güler Kimdir?

Ara Güler kimdir

“Yaşam size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın” sözüyle bize fotoğraf çekmeyi sevdiren, Anadolu’yu karış karış gezen, İstanbul’u köşe bucak fotoğraflayan, dünyanın en bilindik isimlerini objektifine taşıyan, fotoğrafın bir sanattan daha fazlası olduğunu aklımıza mıh gibi kazıyan usta fotoğrafçı Ara Güler’i sonsuzluğa uğurluyoruz. ‘Dünyanın foto muhabiri’ Ara Güler’in cenaze töreni 20 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’de Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde düzenlenecek. Cenazesi ise Şişli Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 90 yaşında hayata gözlerini yuman büyük ustayı tanımak isteyenler için hazırladığımız içeriğimizde; Ara Güler kimdir, fotoğrafları, sanatı ve yaşamı ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Ara Güler Kimdir?

Asıl adı Aram Güleryan olan Ermeni asıllı fotoğraf sanatçısı ve foto-muhabir Ara Güler, 1928’de Beyoğlu’nda doğdu. Getronagan Ermeni Lisesi’ne devam ederken tiyatroya merak saldı ve Muhsin Ertuğrul‘un tiyatro kurslarına gitmeye başladı. Lise çağındayken film stüdyolarında sinemanın her dalında çalışan Ara Güler, oyun yazarı ve yönetmen olmak istiyordu. Yine lisede eğitimine devam ederken 1950 yılında gazeteciliğe ilk adımını Yeni İstanbul gazetesinde attı. Babasının aldığı fotoğraf makinesi, ileride ‘dünyanın foto muhabiri’ olacak Güler’in, bir gazetede foto-muhabir olarak çalışmasının önünü açtı. 1951 yılında liseden mezun olan Güler, artık üniversiteliydi; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde eğitim görmeye başladı.

ara güler vefat

Ara Güler kimdir

Usta Fotoğrafçı Adını Tüm Dünyaya Duyuruyor

Hayat dergisinin fotoğraf bölümü şefi olarak 1961 yılına kadar çalışan Ara Güler, 1953’te Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı’na katıldı. Takvimler 1961’i gösterdiğinde İngiltere’de döneminin en önemli dergisi Photography Annual tarafından dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak gösterildi. Fotoğraflarıyla tüm dünyanın ilgisini çekmeye başlayan Güler, aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edilerek, bu kuruluşa Türkiye’den üye olan tek isim olmanın haklı gururunu yaşadı.

Dünyaca Ünlü İsimlerin Fotoğraflarını Çekti

Ara Güler hayatı

John Berger, Bertrand Russell, Bill Brandt, Salvador Dali, Maria Callas, Picasso, Winston Churchill, Indira Gandi, Alfred Hitchcock gibi isimlerin yanında bizden Aşık Veysel, Yaşar Kemal, Orhan Veli Kanık, Nazım Hikmet’in fotoğraflarını çeken ve birçoğuyla röportaj yapma fırsatını yakalayan usta isim, geride her biri farklı hikâyeyi anlatan çok sayıda fotoğraf bıraktı. Ve bir de müze: Ara Güler Müzesi.

Ara Güler Müzesi

Ara güler müzesi

Ara Güler’in “Sevgisiz insan, insansız da fotoğraf olmaz” sözünden yola çıkılarak oluşturulan Bomantiada’daki müze, görsel hikâyeciliğin duayeni, ömrünün 70 yılını fotoğrafa adayan ustanın arşivinin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak. Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nda kurulan uluslararası niteliği sahip ilk fotoğraf müzemiz Ara Güler Müzesi’nde, fotoğrafı, “bir makineyle tarihi durdurmak” olarak tanımlayan Ara Güler’in objektifine yansıyanlar, kişisel notları, eserleri, eşyaları, fotoğrafçılık ekipmanları vb. sergileniyor. Müzenin ilk sergisi; Islık Çalan Adam idi. Ara Güler kimdir, onu yakından tanımak isteyenler müzeyi ziyaret edebilir.

Fotoğraflarında İnsan Unsuru

“Dünyada her şey insan için yapılır. İnsan olmadığı zaman hayat olmaz. Bu yüzden fotoğraflarımda hep insan vardır. Ayasofya Camisi’nde bir şey çekerken benim için önemli olan onun önünden geçen insandır, yani insan hayattır” der üstat Güler. İnsan tüm çıplaklığı, sakinliği, asabiyeti, kızgınlığı ve fukaralığıyla onun objektifindedir.

ara güler fotoğrafları

Ara Güler kimdir

“Fotoğraf sanatçısı tanımlamasını kabul etmiyorum, ben foto muhabirim” diyen Ara Güler, fotoğraf dolu 90 yıllık yaşamında dört savaşa katılarak foto muhabirliği de yaptı.

Fotoğrafları Tüm Dünyaya Ulaştı

Leica marka fotoğraf makinesi kullanmayı tercih eden ve genellikle siyah beyaz fotoğraflar çeken Güler’in fotoğraflarının büyük bir bölümü Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Fransa’daki çeşitli müzelerde sergileniyor ve onun tabiriyle “zapt ettiği tarih” insanların ufkunu açmaya devam ediyor.

Ara Güler’in Yönettiği Belgesel Film: Kahramanın Sonu

Ara Güler kimdir sorusunu, onun bir foto muhabiri ve belgesel fotoğrafçı olmasının yanında, yönetmen tarafının da olduğunu söyleyerek cevaplayabiliriz. Ara Güler’in yönettiği tek film olan Kahramanın Sonu, 1975 yılında çekildi ve çok az gösterim imanı buldu. Birinci Dünya Savaşı’nda ölüme mahkum edilen ve sökülmesi tam 10 yıl süren Yavuz Zırhlısı’nın hikâyesini anlatan filmin yönetmen koltuğundaki Ara Güler, sökümü fotoğraflamıştı. Stern Dergisi bu geminin tarihini ve sökümünü anlatan bir röportaj yapmasını istemişti Güler’den. Geminin eski fotoğraflarına ulaşan, Yavuz’da askerlik yapanlarla konuşan ve sökümü fotoğraflayan Ara Güler, bir belgesel çekmeye karar verdi ve ortaya Kahramanın Sonu çıktı. Güler, Yavuz’un neden sökülüp jilet yapıldığı eleştirdi filmde. 16 mm filme çekilen belgesel filmin kendisini çok uğraştırdığını söylediği “Foto Muhabiri Ara Güler” kitabında ise, Yavuz Zırhlısı’nın belgesele evrilen sürecini, hikâyesini anlattı.

Ara Güler Yaşar Kemal

Ara Güler’in objektifinden

Yaşar Kemal Ara Güler için şöyle diyor:

“Kendisini bildi bileli kendini Anadolu zenginliğinin içine kapmış koyvermiş kişidir. Tam elli yıl ne Anadolu Ara’nın yakasını bırakmış ne de Ara Anadolu toprağını bırakmıştır. Onlar iki kara sevdalıdırlar. Sonuna kadar birbirlerini bırakmayacaklardır.”


Bir önceki “Popülerin Sihri Arda Turan” başlıklı yazımızda son dönemde Arda Turan ile ilgili yaşananları, Arda Turan Berkay arasında olanları, Arda’nın son dönemde karıştığı kavgaları toplumsal bir gözle incelediğimiz içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap