Sağlık

Bağırsak Problemleri

bağırsak problemleri
Avatar
Yazar : Cemre K.

Yediklerimiz, içtiklerimiz, kullandığımız ilaçlar, stres, beslenme alışkanlığımız ve genetik faktörler bağırsak problemleri yaşamamıza neden oluyor. Bizi huzursuz eden, günlük rutinlerimizi olumsuz etkileyen, yaşamımızı zorlaştıran bağırsak problemleri hem fiziksel hem de psikolojik etkileri nedeniyle; iş ve eğitim hayatımıza, sosyal yaşantımıza ara vermemize bile neden oluyor. Araştırmalar gösteriyor ki, bağırsak huzursuzlukları yaşayan bireyler mutsuz oluyor. Özellikle stresli ve yoğun duygusal gerilimler yaşadığımız dönemlerde ortaya çıkan fonksiyonel bir bağırsak hastalığı olarak tanımlanan bağırsak problemlerinden olan huzursuz bağırsak sendromu ise, doktora sık müracaat edilen rahatsızların başında geliyor.

Yaşam kalitemizi düşüren bağırsak problemlerini aşmak için elbette düzenli beslenme ve egzersiz yapmalı, hareketli yaşamalı ve bağırsak dostu besinler tüketmeliyiz. Bu listeyi çoğaltabiliriz ama gelin önce bağırsak problemleri hangileri ve sebepleri neler bir bakalım.

Bağırsak sorunları

Ayaklarınızı Sıcak Tutun, Bol Su İçin

Şişkinlik, kabızlık hemen herkesin ortak bağırsak huzursuzları arasında geliyor. Çiğ yemek, ayaklarımızı sıcak tutmamak, az su tüketmek, hızlı yemek yerine; sebzeleri buharda haşlayarak tüketmeli, yemeklerin yanına bir bardak su içmeliyiz. Metabolizmamız için de problem olan kabızlık, bizi şişmanlatabilir. Her sabah kalktığınızda yapmanız gereken ilk iş, bir veya iki bardak su içmek olsun. Bağırsağa faydalı bakteriler içeren yoğurdu da hayatınıza daha çok dahil edin…😉

bağırsak problemleri tedavisi

Spastik kolon rahatsızlığı kimi zaman kabızlık kimi zaman da ishalle kendini gösteren bir bağırsak problemi. Karında sürekli bir rahatsızlık duygusu, yemeklerden sonra hazımsızlık hissi ve rahatlama isteği gibi belirtileri olan spastik kolon rahatsızlığından muztaripseniz gaz yapan yiyecekleri, örneğin lahanagiller besin grubunu tüketmeye bir müddet ara verin.

Bağırsak problemleri arasında; bağırsak iltihabı (kolit), kusma, karın şişliği ve ağrısı, gerginlik hissi ve gaz sancısıyla kendini gösteren bağırsak tıkanması, sık karşılaşılan problemler arasında gelen, tahıldaki glutene karşı hassasiyet olarak da bilinen çölyak hastalığını sıralayabiliriz.

Ufak Değişikliklerle Bağırsak Problemleri Aşılabilir

Kendinizi dinleyin; vücudumuz neyin bize iyi gelip gelmediği biliyor ve hatta belirtilerini de veriyor. Bağırsak problemleri beslenme alışkanlığınızda, günlük rutinlerinizde, yaşantınızda yapacağınız ufak değişikliklerle aşılabilir. Böylece size kaliteli bir şekilde geçireceğiniz zamanı planlamak kalır…😊

Günlük besin tüketim kaydınızı tutarak işe başlayabilirsiniz. Vücudunuza kulak verin, o size neyin iyi neyin kötü geldiğini söyleyecek. Öğün atlamayın ve yemeklerinizi yerken acele etmeyin, lokmalarınızı iyice parçalayın. Yemek yerken sadece yemek yiyin! Telefonlarınızı bir kenara bırakın, televizyonu kapatın. Geç saatlerde yememeye özen gösterin ve tuvalete çıkma alışkanlığınızı geliştirmek için hemen hemen aynı saatlerde tuvalete gitmeye çalışın. Tuvalet için kendinize zaman ayırın. Fiziksel aktiviteler için ve günün stresinden arınıp, rahatlamak için de kendinize zaman ayırın.

Küçük Bir Öneri

kahve hindistan cevizi yağı

bağırsak problemleri

Kahveyi, yeni güne ayık bir başlangıç yapmada tek çare olarak görenlerdenseniz, size küçük bir önerim olacak. Dumanı üstünde mis gibi kokan kahvenize bir miktar hindistancevizi yağı ekleyin. Bağırsaklardaki zararlı mikropları temizleyerek kolon kanserini önleyen hindistancevizi yağı, metabolizmamızı hızlandıracak, sindirimimize iyi gelecek ve damağımızı şenlendirecek. Bağışıklık sistemimiz güçlenirken, gün boyu tokluk hissi yaşayacağız.

Bağırsak Dostu Besinler

Bağırsaklarımızla arası iyi olan o kadar çok besin var ki… Bu besinlerin ortak özelliği, vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruyan, enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olan, bağışıklığı güçlendiren dost bakteriler yani probiyotik içermeleri. Bitkilerin havayı temizlemesi gibi, probiyotikler de bağırsaklarımızı temizler. Sağlıklı bağırsak ve sindirim için günde üç tane probiyotik besin tüketmek, bize iyi gelecek.

yemek

Soğan ve sarımsak, muz, kuşkonmaz, enginar, yulaf, yer alması, karahindiba yapraklarıyla gibi probiyotik besinlerle bağırsaklarınızı canlandırabilirsiniz. Sindirim sistemimizi tıkır tıkır çalıştıracak diğer besinler arasında ise -pastörize edilmemiş- kefir, yoğurt, peynir, taze sebze ve meyveler, sirkesiz doğal turşu ilk akla gelenlerden.


Bir önceki “Ara Güler Kimdir” başlıklı yazımızda ‘dünyanın foto muhabiri’ usta isim Ara Güler’in hayatı, fotoğrafları ve yakın zamanda açılan Ara Güler Müzesi’yle ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Cemre K.

Sebepsiz gülerim, koşarım, severim, dans ederim, şarkı söylerim... İki kelimeyi bir araya getirip yazımı da yazarım. Hayatın kenarında, köşesinde değil tam ortasında olmayı seçerim. Hayatın içinden yakaladıklarımı paylaşmak için buradayım. Keyifle okuyun...😊

Yorum Yap