Gezi Yaşam

Bayramda Nereye Gidilir

Bayramda nereye gidilir

Hepimiz için uzun ve yorucu bir yıl oldu. Kış aylarının soğuk ve kasvetli havasından çıkıp nihayet baharın şefkatli kollarında bulduk kendimizi. Daha birkaç ay önce kışın gezilecek ülkeler, şehirler listeleri yaparken şimdi baharın tadını çıkarmaya hazırlanıyoruz. Bayramda nereye gidilir, başlıklı aramalara internette çoktan başladık bile. Ailemizle, sevdiklerimizle vakit geçirebileceğimiz güzel bir tatili de hak ettik hani… 9 günlük bayram tatilini değerlendirmek isteyenler, henüz tatil planı yapmayanlar bize kulak versin. Bayramda nereye gidilir, sorusuna verdiğimiz yanıtlar sizi birazcık heyecanlandırabilir. Hazırlıklara ufaktan başlamalı, bizden söylemesi:)

Bayramda Nereye Gidilir

Hatay

Listemizin ilk sırasında elbette medeniyetler şehri, kardeşliğin, birlikteliğin başkenti Hatay geliyor. Taşın hayat bulduğu, sanat bulduğu ilimiz Mardin gibi burası da dinlerin hoşgörüyle harmanlandığı, çeşitli dinlere mensup insanların özgürce yaşadığı bir yer. Ülkemizin en güneyinde bulunan, sınırlarımız içerisine en geç dahil olan bu lezzet diyarı şehri ilk defa ziyaret edecek olanlar eşsiz bir deneyim yaşayacak. Hatay denince bizde çağrıştırdığı ilk şey tabi ki renkli ve zengin Hatay mutfağı… Bu şehre gelenler diyeti, rejimi, ön yargılarını bir kenara bırakmalı. Bizce bu kadarını hak ediyorsunuz:) Şehre adım attığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Hatay gezi planı

Aziz Simeon Manastırı’na, Hatay Arkeoloji Müzesi’ne, St. Pierre Kilisesi’ne ve Habib-i Neccar Camisi’ne uğramayı unutmayın.

Hatay seyehat

Sıra geldi Hatay Mutfağına… İskenderun döneri, mezelerin kralı humus, bulgurun dile geldiği Fellah köftesi, cana can katan Şişperek çorbası, biberli ekmek, kağıt kebabı, içli köfte, künefe. Ağzınızın sulandığını hissedebiliyoruz. Bu lezzetler dayanılabilecek gibi değil biliyoruz:) Afiyet olsun. Bu arada Hatay lezzetlerine İstanbul’da da ulaşmak çok kolay. Doğal Severiz Antakya Yöresel Tatlarını Türkiye’yle Buluşturuyor başlıklı yazımıza göz atın.

Hatay gezisi

Hatay Valiliği’nin karşısındaki Agope Cafe’ye mutlaka uğrayın. Bahçede, ağaçların altındaki masaların birine oturun ve köpüklü bir Türk Kahvesi söyleyin…

Şanlıurfa

Bayramda nereye gidilir sorusuna hiç düşünmeden cevap verebileceğimiz yerlerden biri de Şanlıurfa’dır. Milattan önce 2 binli yıllara dayanan bir tarihin kapısından girmek üzeresiniz. Peygamberler şehri olarak bilinen, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, insanlığın ilk yerleşim yerini topraklarında sakladığı tespit edilen bu güzide şehre uzanalım şimdi de. Hz. İbrahim’im ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklı Göl şehrin en önemli simgesi. Efsaneye göre Hz. İbrahim Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele eder, putları parçalamaya başlar. Nemrut da Hz. İbrahim için büyük bir ateş yaktırır.  Hz. İbrahim gölün hemen yakınında bulunan kaleden ateşe atılır. Yine efsaneye göre ateş su, odunlar da balık olur. Hz. İbrahim de bir gül bahçesinin içine düşer. Bundan dolayıdır ki Balıklı Göl’deki balıklar kutsal sayıldığından halk bu balıklara dokunmaz. Halil-ül Rahman Camii balıklı gölün yanında bulunuyor. On İki Havari Kilisesi görülesi yerlerden biridir. Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi de en bilindik yapılarındandır.

Şanlıurfa gezi

Şanlıurfa’ya gidilir de Harran’a uğramamak olur mu? Suriye sınırına yakın olan bu ilçe koca bir tarihi bağrında saklar. Dünyanın ilk bilim merkezlerinden biri olmakla birlikte dünyadaki ilk üniversite de buradadır. Battani, İbni Y-Teymiyye gibi tarihe damga vurmuş, dünyaca bilinen alimler burada yetişmiştir. Çok eski bir yerleşim yeri olan Harran, eski evleri ile ziyaretçilerini derinden etkiliyor.

Şanlıurfa Harran

Şanlıurfa’ya yolculuğa hazırlananlara küçük bir notumuz var; baharatlı, bol salçalı, acılı ve yağı bol yemekler sizi bekliyor…

Artvin

Karadeniz’in en doğusunda yer alan bu bâkir şehir Artvin bizim için hep farklı bir yerde olmuştur. Büyükşehirlerdeki koşturma, hızlı yaşam, keşmekeşlik buraya hiç uğramamıştır. Doğayla baş başa olduğunuz, kendi iç sesinizi rahatça duyabildiğiniz, hayallere dalabildiğiniz bir yerdir burası. Bu şehirde telaşa hiç mahal yoktur. Ağır başlılıkla halledilir her şey. Artvin’de doğa usulca kucaklar sizi ve her şeyden önemlisi tüm sevgisini sunar kendisini sevene…

Artvin gezi

Bayramda nereye gidilir sorusunun yanıtlarını heyecanla verirken Artvin’i uzun uzun anlatmaya gerek yok herhalde. Yeşilin her tonunu görmek isteyen, huzur bulmak isteyenler için paha biçilemez bir imkân sunuyor. Karagöl Sahara Milli Parkı Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunuyor. Şavşat’a 45 km uzaklıktaki bu yer tarif edilemeyecek kadar güzel. Bu doğa harikasını mutlaka görün.

Artvin Karagöl

Gaziantep

GAP turuna çıkmak isteyenlerin uğramadan geçmek istemeyecekleri bir şehre uzanıyoruz şimdi de. Gaziantep. Tarihin en önemli dönemlerinde var olmayı başarabilmiş, ticaretin merkezi konumunu her dönem koruyabilmiş bir şehir Gaziantep. Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedestan, Almacı Pazarı, Zeugma Müzesi, Oyuncak Müzesi, Bey Mahallesi en önemli noktaları.

Gaziantep Zeugma

Tatlı denince onun adı akla gelir; Gaziantep. Fıstığın anavatanı bu güzel şehrin baklavaları da bir o kadar güzel. Bol fıstıklı baklavası, enfes çorbaları, kebapları ve daha niceleri…

Gaziantep yemek


Sizleri bir önceki “Mekanik Saatler Zamanın Zembereği” başlıklı yazımızda; mekanik saatler nasıl çalışır, mekanik saat tamiri nasıl yapılır, zemberek nedir, sorularının yanıtlarını aldığımız Yusuf Önal ile baş başa bırakıyoruz.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap