Yaşam Yeme - İçme

Brasserie Noir Bağdat Caddesinin Parlayan Yıldızı

Brasserie Noir Menü
Reha Tartıcı

İstanbul Anadolu Yakası’nın en ünlü ve en popüler caddesi olan Bağdat Caddesi kaliteli yemek yiyebilmek için maalesef çok fazla alternatife sahip değil. Brasserie Noir yarttığı “Fun Kitchen” konseptiyle bu özel lokasyonda fark yaratan sayılı işletmeden biri. Kurucularından Oğuz Ermeç’in bu konsepte katkısı çok fazla. Brasserie Noir lezzetleri kadar dekorasyonuyla da dikkat çekiyor.

Klasik Tatların Modern Dokunuşlarla Sunulduğu Mekân

Brasserie Noir

İnsanı yormayan ve rahat hissettiren abartıdan uzak bir tarza sahip. Menü farklı lezzetlerin bir araya geldiği her damağa hitap eden bir derinliğe sahip. Klasik tatların modern dokunuşlarla sunulduğunu söylemem yanlış olmayacaktır. Türkiye’ nin farklı bölgelerine ait yemeklerin dünya mutfağının önde gelen lezzetleriyle yorumlandığı alternatifleri Brasserie Noir menüde bulabiliyorsunuz.

İstanbul yemek mekanı

Ördek But Conflit Mutlaka Denenmeli

Brasserie Noir Suadiye

Bursa’nın meşhur “Cantık Ekmeği” ile Fransa’nın ünlü “Camembert Peyniri”nin eşlenmesi bunun en güzel örneklerinden biri. Kendi özel hamurlarıyla ürettikleri ekmekler en az yemekler kadar başarılı. “Ördek But Conflit”, “Kokoreç”, “Islak Hamburger”, “Noir Usulü Acılı karides”, “Şaşlık Dana Satay” menüde dikkat çeken seçeneklerden bazıları. Benim favorilerime gelince özel olarak sarılan “Kokoreç” ve “Ördek But Conflit” ilk sıralarda yer alıyor.

Brasserie Noir Oda

Brasserie Noir Tatlı Konusunda da İddialı

Brasserie Noir Kadıköy

Tatlı konusunda da oldukça iddialılar. Keyifli ve lezzetli bir yemeğin ardından “Tarçınlı Donut” ile “Nutellalı Donut” mutlaka denenmeli. Yolu Bağdat Caddesi’ne düşenler ya da bu bölgede oturanlara Brasserie Noir şiddetle tavsiye edilir…

Brasserie Noir özel oda


Bir önceki “Feridun Düzağaç Yeni Albüm” başlıklı yazımızda ünlü sanatçının yeni albümü 10’a Özel ve Türk rock müziğinin efsanesiyle ilgili hazırladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazar hakkında

Reha Tartıcı

Reha Tartıcı

Eğitimlerini İstanbul Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlayan yazar, uzun yıllar farklı kurumların üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 30 yılı aşkın profesyonel hayatında edindiği pazarlama, marka yönetimi, iletişim ve insan yönetimi alanındaki deneyimlerini daha geniş kitlerle paylaşabileceği danışmanlık, eğitmenlik ve konuşmacılık kariyerine başlamıştır. Halen üniversitelerde uzmanlık alanlarıyla ilgili dersler veren yazar, uzun yıllardır çeşitli medya kuruluşlarında gastronomi, mutfak kültürü, mekan ve gusto alanlarında köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Yap