Yaşam

Cristiano Ronaldo Kimdir

Cristiano Ronaldo

Biz ne zaman bu kadar acımasız olduk sevgili okur? Dostlarımızla ekmeğimizi keyifle paylaşmayı, sevdiklerimizle bir tabak yemeği heyecanla kaşıklamayı, en güzel şarkıları hep bir ağızdan söylemeyi, kalbimizden geçenleri arkadaşlarımıza hesapsızca, çıkarsızca sunmayı hangi ara terk ettik? Belki de terk etmedik, üstümüze atılan ölü toprağından kurtulmak adına verdiğimiz mücadeleye kısa bir mola verdik… Neresinden bakarsanız bakın tablo hiç de iç açıcı görünmüyor. Ne aklımız alıyor artık yaşananları ne yüreğimiz kaldırıyor. En çok da unutmak!.. Unutmak bir kenara; kabullenmek yaralıyor henüz körleşmemiş vicdanları. Her zaman bir yüreği olduğunu hatırlamalı insan ve dinlemeli kalbinin sesini. Kalbinin sesini dinlemekten hiç vazgeçemeyen, insan olduğunu hiçbir zaman unutmayan ve vicdanının körelmesine izin vermeyen bir isimle buluşturuyoruz sizi:  Cristiano Ronaldo…

Suriyeli Çocuklara Yardım

Cristiano Ronaldo

Birçoğumuz Real Madrid ve Portekiz Milli takımlarının efsane sporcusu, dünyanın en iyi futbolcusu olarak tanıyoruz onu. Maçlarını izlerken bir an olsun yerinde duramadığımız, bizlere heyecan dolu dakikalar yaşatan bir isim o. Cristiano Ronaldo iyi bir futbolcu olmasının yanında iyi bir yardımsever. Nazım Hikmet’in “Kararmasın yeter ki sol memenin altındaki cevahir” anlayışıyla yaşamını sürdürüyor. Portekizli dünya yıldızı Cristiano Ronaldo, sürekli olarak ihtiyaç sahibi çocukların eğitim masraflarını karşılıyor. Suriye’deki savaştan etkilenen çocuklar için birçok kez para bağışında bulundu. Savaştan etkilenenler için kullandığı şu ifadeler birçoğumuzun gözlerini yaşartmıştı; “Ben ünlü bir futbolcuyum ama asıl kahraman sizlersiniz. Çok acı çektiğinizi biliyoruz. Umudunuzu kaybetmeyin. Dünya sizinle, ben sizinleyim. Sizi önemsiyoruz.”

Altın Ayakkabı Ödülü Filistinli Çocuklara

Cristiano Ronaldo ödül

Fakir bir ailenin dördüncü çocuğu olan yıldız oyuncunun bağışları arasında en akılda kalanı, bizleri en çok etkileyeni ise 2012 yılında altın ayakkabı ödülünü satıp 1,5 milyon Euro’yu Filistinli çocuklara bağışlamasıydı. Cristiano Ronaldo, bombalı saldırıda anne ve babasını kaybeden 3 yaşındaki Filistinli Haydar Mustafa ile de buluşmuştu. Ramazan Bayramı nedeniyle Filistinli çocuklara yardım elini uzatan yıldız oyuncu, 2 milyon dolar bağışta bulunmuştu. Bu yardımlardan dolayı yıldız oyuncuya inanılmaz bir sevgi doğdu. Real Madrid-Sevilla Süper Kupa maçında sahaya elinde Filistin bayrağı olan bir taraftar girmiş ve Ronaldo’ya sarılmıştı.

Cristiano Ronaldo yardım

Cristiano Ronaldo Mahalleyi Satın Alıp Fakirlere Verdi

Brezilya’nın en büyük ikinci şehri Rio’nun fakir mahallelerinden birini 2 Milyon Euro’ya alan Cristiano Ronaldo, burada yaşayanların kira ödememeleri için kiracılara mülklerinin tapusunu dağıttı. Nepal’de yaşanan ve 7 bin 500 kişinin ölümüne sebep olan 7.8 şiddetindeki deprem sonrasında da gözlerini kapamayan yıldız futbolcu, Nepal’de yaşananlara dikkat çekmek için Save The Children (Çocukları kurtarın) Vakfı’na 7 milyon Euro bağışlamıştı.

Efsane Futbolcu Ronaldo’nun Çocukluk Arkadaşına Vefasını Anlatan Çok Duygusal Bir Hikâyeyi De Sizinle Paylaşmak İstiyorum. Ronaldo’nun Anlattığı, Arkadaşının İse Doğruladığı O Duygusal Hikâye…

“Albert Fantrau ile Cristiano Ronaldo 18 yaş altı şampiyonasında oynamaktadırlar. Sporting Lisbon menajeri birbirinden yetenekli bu iki oyuncuyu izlemeye gelir. Ancak yalnızca bir tanesine şans tanıyabilecektir. İkiliyi karşısına alır ve der ki “Sıradaki maçta kim daha fazla gol atarsa Lizbon’a benimle o gelecek.”
Maç başlar. Cristiano bir gol kaydeder. Hemen ardından Fantrau ikinci golü. Üçüncü gol ise her ikisinin de hayatını değiştirecektir. Kaleci ile karşı karşıya pozisyon yakalayan Fantrau, kaleciyi de geçer, yuvarlasa gol olacak pozisyonda topu hemen arkasındaki Cristiano‘nun önüne bırakır. Lizbon biletini arkadaşına verir.

Maçtan sonra soyunma odasında, Cristiano Albert’e “Neden” diye sorar. Cevap; “Sen benden daha iyisin” olur… Gazeteciler Albert Fantrau’ya hikayenin gerçek olup olmadığını sorduğunda Albert ” Evet, hikaye gerçek. Ronaldo o maçtan sonra Sporting altyapısına girdi ben ise futbolu bıraktım ve şu an işsizim” cevabını verdi. Gazetecilerin ”İşsiz biri olarak bu kadar büyük bir eve, böyle güzel bir arabaya ve ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak parayı nereden buldun? ” sorusuna Albert Fantrau’nun verdiği cevap ise her şeyi açıklıyordu. ”Bunların hepsi Cristiano Ronaldo ‘dan.”

2015 yılının Eylül ayında bir mülteci kafilesinin Sırbistan sınırından Macaristan’a girişi esnasında çocuklu bir mülteciyi tekmeleyen görüntüsüyle ün salan Macar gazeteci Petra László gibi vicdanı körelmiş yaratıkların da var olduklarını, bu tiplerin aramızda dolaştıklarını unutmayalım sevgili okur…

Sâmiha Ayverdi, “İnsan olmak, savaşta ve barışta insan olduğunu, insanca yaşamak ve ölmek gerektiğini unutmamaktı” der. Şairin de dediği gibi, bir kalbiniz vardır, onu tanıyınız sevgili okur. Tanıyınız ki yaşayalım bir ömür insan kalarak.

Son günlerde spor ve magazin dünyasının gündemini yoğun bir biçimde etkileyen bir haberimiz var size. Cristiano Ronaldo ‘nun başını yakacak tecavüz belgeleri yayınlandı. Bakalım yıldız futbolcu bu iddialardan nasıl kurtulacak?

Bir önceki Gramofon Baba başlıklı yazımızda, Kapalı çarşı gramofon baba, gramofon baba adres ve gramofon pikap ile ilgili  bilgiler yer alıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap