Güzellik Sağlık

Dişe İyi Gelen Yiyecekler

Dişe iyi gelen yiyecekler
Avatar
Yazar : Cemre K.

Bembeyaz ve sağlıklı dişler, şüphesiz, güzel bir gülüşün, kendinden emin duruşun en büyük sırrı. Özgürce, ağız dolusu bir kahkaha atmak, ağız sağlığımızla yakından ilgili. Günlük yaşantımızda en çok kirlenen organımız olan dişlerimizi önemsemeli, onlara iyi bakmalıyız; çünkü iç organlarımızdaki problemlerin başlangıcı ağız içindeki enfeksiyonlar. Yapılan araştırmalar kalp krizi vakalarının yüzde 70’inin diş eti hastalığından kaynaklandığını gösterirken; bu enfeksiyon, kan damarları yoluyla böbrek, akciğer gibi diğer organlarımıza da taşınıyor.

Bu kısa değerli bilimsel ve ciddi bilgilerden sonra işin biraz daha eğlenceli ve günlük hayatımızda kolaylıkla uygulayabileceğimizi düşündüğüm atıştırmalık, hap bilgilere geçelim. Dişlerimizi günde iki defa diş fırçamızı ıslatmadan fırçalıyor, düzenli olarak diş ipi kullanıyor ve 6 aylık kontrollerimizi de atlamıyorsak, şimdi gelin, dişe iyi gelen yiyecekler neler onlara bir bakalım. Bu besinlerin pek çoğunu, aslında dişlere iyi geldiğini bilmeden zaten tüketiyoruz. Bu yüzden, dişe iyi gelen yiyecekler listenize belki birkaç küçük ekleme yapacaksınız, hepsi bu…😉

Yoğurt

dişe iyi gelen yiyecekler

Dişe iyi gelen yiyecekler listenizin başına yoğurdu ekleyin. Yoğurt yüksek kalsiyum içeriyor ve bu kalsiyum da kemik benzeri sert yapısı olan dişlerimizi besliyor. Kalsiyum, diş minelerinin aşınmasını önlerken, aşınan diş minelerini de tamir ediyor. Yoğurdun yanı sıra peynir, kefir, süt gibi gıdalar tüketerek diş eti rahatsızlıklarından ve çürükten korunabilirsiniz.

Lifli Gıdalar

dişe iyi gelen besinler

Havuç, elma, kereviz, salatalık, erik gibi lifli sert besinler, bol su içerdiği için tükürük salgısını artırır. Bu artış, dişlerimizin doğal yolla temizlenmesini sağlıyor. Ağız içindeki asit dengesini de sağlayan bu gıdalar, dişlerde oluşan plağın temizlenmesine de yardımcı oluyor.

Maydanoz

maydanoz ve diş sağlığı

dişe iyi gelen yiyecekler

Vücudumuzdaki toksinleri attığı için çeşitli şekillerde tükettiğimiz maydanoz dişe iyi gelen yiyecekler arasında yer alıyor. Bu yeşil mucize, gün içinde yediklerimiz, içtiklerimiz, çürük veya diş sorunları gibi nedenlerden dolayı oluşan ağız kokusundan bizi kurtarıyor. Ağızda oluşan kötü kokuların giderilmesine yardımcı olan maydanoz, anti-bakteriyel olmasıyla ağzımızı ve dişlerimizi de temizliyor.

Kuruyemiş

sağlıklı diş

Kuruyemişler, içerdiği doğal yağlarla diş üzerinde plağın oluşmasını engelliyor, diş minemizi güçlendiriyor. Kuruyemiş tüketerek çürüklerle savaşan, dayanıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Bakterilere karşı dişlerde koruyucu bir tabaka oluşturan yemişler, ara öğünlerde belli miktarda tüketildiğinde genel sağlığımız için de faydalıdır.

Yeşil Çay

yeşil çayın faydaları

dişe iyi gelen yiyecekler neler

Sindirime yardımcı olan yeşil çay, tıpkı maydanoz da olduğu gibi vücudumuzdaki toksinlerden kurtulmamızı sağlıyor. Yeşil çayı ağız ve diş sağlığı için önemli hâle getiren ise, içerdiği kateşin maddesi. Bayramda günde bir fincan yeşil çay ile ağızda bakteri oluşumu, diş hastalıkları ve ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

diş

Şeker, dişlerin en büyük düşmanı! Onun tatlılığına kanıp diş sağlığınızdan olmayın. Ama onsuz da olmaz dediğinizi duyar gibiyim. O hâlde; erimesi uzun süren şekerleri az tüketerek, şekerli içecekleri pipet ile içerek ve daha az şekerli olan bitter çikolatayı tercih ederek bu tatlı düşmanın dişlerinize vereceği zararı en aza indirebilirsiniz.


Bir önceki Osmanlı Kuş Evleri başlıklı yazımızda; minyatür saraylar olarak da adlandırılan kuş evlerinin tarihi, mimari yapısı ve İstanbul kuş evleri ile ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Cemre K.

Sebepsiz gülerim, koşarım, severim, dans ederim, şarkı söylerim... İki kelimeyi bir araya getirip yazımı da yazarım. Hayatın kenarında, köşesinde değil tam ortasında olmayı seçerim. Hayatın içinden yakaladıklarımı paylaşmak için buradayım. Keyifle okuyun...😊

Yorum Yap