Dekorasyon Moda

Ekolojik Dekorasyon

ekolojik dekorasyon
Avatar

Çevre dostu tasarım trendini kendine rehber edinenler, yaşam alanlarının yüzünü doğaya çevirerek doğaya dost mekânları hayatlarının merkezine taşıyor. Tabiat ile iyi geçinmek olarak nitelendirebileceğimiz ekolojik yaşam,  çevremizi algılayış biçimimizde ve doğaya davranışımızın yeniden şekillenmesinde son zamanlarda en çok karşılaştığımız konulardan. Konu olmayı aşıp bir yaşam biçimi haline gelen ekolojik tasarım, ekolojik yaşam ve ekolojik dekorasyon disiplinleriyle özel yaşam alanlarımızı planlarken doğal, çevreci ve sürdürülebilir bir etki yaratabiliriz.

Doğayla Uyum İçinde Yaşamak

doğal ev dekorasyon

Doğaya dönme isteği, içinde geçmişe ve geleneksele olan özlemi de barındırıyor. Günümüzde ekolojik prensiplere göre yenilenen evlerde kullanılan dekoratif ürünlere ve bu ürünleri bir araya getirme biçimine ve inceliklere baktığımızda, eskinin organik yaşamının modern ile birleşerek iç mekânlarda ekolojik dekorasyon fikirlerine ilham olduğunu görüyoruz.

ekolojik ev dekorasyonu

Doğal Kumaş ve Ahşap

Tekstil ürün grubunda gelenekselin natürel dokusuna sahip dokuma kilimler, pamuk ve keten gibi doğal kumaş kullanımı ekolojik dekorasyon için küçük, ama önemli bir detay. Ahşap, hem doğal ve sağlıklı olması hem de estetik bir forma bürünebilmesi özelliğiyle evin hemen her yerinde tercih ediliyor: Mutfak tezgahı, mobilyalar, masalar, sandalyeler… Aksesuarlarda veya günlük kullanımlarda plastik yerine camdan yapılmış ürün tercihini artırarak doğa ile uyumlu ev dekorasyonu için ilk adımı atabilirsiniz.

 ekolojik mutfak

Çatıya, zemine ve duvara ekolojik dokunuşlar…

ahşap çatı

Çevre dostu evlerde iç dekorasyonda olduğu gibi  dış cephe, tavan ve zemin özelliklerinin tercihinde de seçimin doğal olandan yana yapılması gerekiyor. Hem ekolojik hem de dekoratif bir tavan için kullanılan ham kütüğü, ahşap bir masa ile eşleştirerek odanıza doğal bir görünüm kazandırabilirsiniz. Zemin için suni taş yerine doğal taş döşemeleri ve masif parke kullanmayı tercih edebilirsiniz. Masif ahşap malzemeler doğal olmaları, dayanıklı yapıları ve dekoratif özellikleriyle ekolojik dekorasyon alternatiflerinin olmazsa olmazları arasında geliyor.

ekolojik duvar

Doğal taşlarla kaplanan duvarlar, kimyasal ve sentetik boya kullanımına göre hem daha sağlıklı ve kullanışlı hem de daha dekoratif ve estetik oldukları için ekolojik dekorasyon trendinin ön plana çıkan ögeleri arasında yer alıyor.

Ekolojik dekorasyon ve geri dönüşüm mucizesi

geri dönüşüm

Çevreci ve estetik dekorasyonların en yaygın ve en keyifli diyebileceğimiz yöntemlerinden biri hiç şüphesiz eski eşyaları değerlendirmek.

ekolojik ev dekorasyon

Hiçbir şeyin çöp olmadığının somut bir göstergesi olan geri dönüşümlü ev dekorasyonları, eski eşyaların farklı formlara girerek tekrar hayatımızda yer alması ve özgün tasarımların ortaya çıkması bakımından heyecan verici. Çok para harcamadan ve üstelik yaratıcı yönünüzü de yansıtabileceğiniz bu tarz küçük adımlarla doğa dostu mekânlar yaratarak hayatı geri dönüştürebilirsiniz.

Hasır iple sarılan cam kavanozlar, kitaplık olarak değerlendirilen pazar kasaları, küçük teneke kutulardan dekoratif mumluklar, düğmelerden bardak altlığı ve diğerleri… Odanızı dönüştürerek başlayacağınız ekolojik dekorasyon uygulamalarınızla doğaya biraz daha yaklaşabilirsiniz.

geri dönüşüm tasarım ürünleri

tasarım ürünler

 

Bir önceki Aloe Vera Jeli İle Cildinizi Tazeleyin başlıklı yazımızda, Aloe vera faydaları, Aloe vera jel, Aloe vera nedir konularıyla ilgili  bilgiler yer alıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Gül Demirdaş

Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun genç iletişimci; okur, yazar, çizer, araştırır, gezer, keşfeder, paylaşır… Editörlük yapan, bunun yanında şiir ve öykü yazmaktan da kendini alamayan yazar adayı, “Yazmak, en zoru; kimi zamansa en kolayı. Zorluğunda ya da kolaylığında değilim ben işin. Yazarak var oluyorum, hepsi bu” diye özetliyor yazmayı.

Yorum Yap