Yaşam

Engelleri Kitapla Aşanların Hikayesi

Görme Engelliler Kitap Okuma

Bakırköy Kitap Kulübü hayatı kenarından değil, tam göbeğinden yakalayan güzel insanların buluştuğu bir yer. Farklı yorumların yapıldığı, düşüncelerin hoşgörü içerisinde tartışıldığı bir platform burası. Çoğunluğu görme engeli olan bireylerden oluşan kulüp, engellerin aşılması noktasında önemli bir sosyal sorumluluk örneği sergiliyor. Görme engelliler ile engeli olmayan bireyleri kaynaştırmayı amaçlıyor. Bu güzel faaliyetleriyle dostluğu ve dayanışmayı arttırıyor. Okuyucuların kitapların satır aralarını artık daha iyi yakaladığını, bunun kulübün gelmiş olduğu nokta açısından çok önemli ve sevindirici olduğunun altını çizen kulüp moderatörü Dr. Barış Mutlu ile Bakırköy Kitap Kulübünü konuştuk;

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İran asıllıyım, 1988 yılında T.C. vatandaşlığına geçtim. Diş hekimiyim ancak mesleğimin en iyi noktasındayken görme sorunları nüksedince mesleğimi bırakmak zorunda kaldım. Kuruluşundan bu yana Bakırköy Kitap Kulübü’nün  moderatörlüğünü yürütmekteyim. Halen Farsça’dan Türkçe ’ye ve Türkçe ’den Farsça ’ya kitap çevirileri yapmaktayım.

“Engellerin Aşılmasında Farkındalık Yaratıyoruz”

Görme Engelli Bireyler

Kulübümüzün üyelerinin çoğunluğu görme engelliler. Bakırköy Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki Rıfat Ilgaz Halk Kütüphanesinde, görme engelliler için bilgisayar eğitimi veriliyordu, öğrenci ve hocalarımız Kerim Altınok ve Selim Altınok öncülüğünde başlattığımız kitap okumaları zaman içinde Bakırköy Kitap Kulübü adı ile genişlemiş, gönüllü  bir grup olarak kitap okumalarına aylık periyodlarla devam etmiştir. Buluşmalarımızda, yazarın hayatı hakkında bilgi sunulmakta, kitabın özeti yapılmakta ve kitap hakkındaki görüş ve düşünceler açıklanmaktadır. Kulübümüz, engellerin aşılmasında farkındalık yaratmaktadır. Engeli olmayan bireylerle kaynaşma sağlamaktadır. Düzenli kitap okumayı teşvik etmektedir. Bu faaliyet dostluk ve dayanışmayı arttırmaktadır.

“Bakış Açımız ve Ufkumuz Genişliyor”

Bakırköy Kitap Okuma Kulübü

Düzenli olarak ayda bir kitap okumaktayız. Okunan kitaplar üyelerin tercihi ile belirlenmektedir. Sürekli yeni katılımlar ile her geçen ay kitapseverlerin katılımı artmıştır. Çok güzel dostluklar kazancımız olmuştur. İnsanlar severek adeta koşarak her ayın ilk Çarşamba gününün gelmesini beklemektedir. Değerlendirme yaptığımız sohbetlerimiz çoğu zaman şiir ile bazen müzik bazen de el emeği ile hazırlanan yiyecekler ile renklenmektedir. Toplantıda çok ilginç, eğitici ve öğretici yorumlar ve değerlendirmeler yapılmaktadır. Bakış açımız ve ufkumuz genişlemektedir. Bu durum bizleri çok mutlu etmektedir.

“Dayanışmayla sorunlar gideriliyor”

 

Bakırköy Kitap Okuma Kulübü

Kulübümüzün görme engeli olmayan üyeleri kitap seslendirmektedir. Şiir dinleti günü, betimlemeli (görme engellilerin görsel hafızalarının algısını arttırıcı açıklamaların yapıldığı) film izlemeleri yapılmaktadır. Güzel bir dayanışma duygusu oluştuğu için kendimizi dostlar arasında hissederek mutlu oluyoruz. Öğrenci olan üyelerimizin, ders kitapları da seslendirilip kayıt edilmekte ve tüm görme engelliler için hizmete sunulmaktadır. Müzik icra eden, tiyatro eseri sergileyen üyelerimizi izlemeye, dinlemeye gidiyoruz. İhtiyaç duyulan her konuda bir dayanışma ile sorunlar giderilmeye çalışılmaktadır. Ahmet Ümit, Selim İleri, Ayşe Kulin bizleri onurlandıran, konuk ettiğimiz dostlarımız arasında yer almıştır. Enver Aysever, Hıfzı Topuz, Zülfi Livaneli, Behçet Çelik, Kosta Kortitis gibi yazarları da yakın gelecekte davet etmeyi düşünüyoruz.

Görme Engelliler

Okuduğumuz son kitaplar; Toprak Ana – Cengiz Aytmatov, Bir Gün Tek Başına – Vedat Türkali, Gazap Üzümleri  – John Steinbeck, Kabuk Adam – Aslı Erdoğan, Salka Valka  – Haldun Laksnir, Huzursuzluk – Zülfü Livaneli.

Bir önceki Eski Ramazan Gelenekleri – II başlıklı yazımızda, Ramazan geleneklerimiz nelerdir, eski ramazanlar ve ramazan gelenekleri, Osmanlı’da ramazan gelenekleri hakkında önemli bilgiler yer alıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap