Kültür Sanat

Evgeny Grinko Valse

Evgeny Grinko

Yazıma ‘müzik ruhun gıdasıdır’ klişesiyle başlayıp sizi sonu belli bir şiirin dizelerine mahkûm etmeyeceğim. Ancak şunu sormadan da edemeyeceğim; müzik insanın ta kendisi değil de nedir? Aşkın kanat çırpışlarını yüreğimizde hissederken bağıra bağıra şarkılar söylemedik mi? En yakın arkadaşımızın acısını içimize gömerken hüzünlü parçalara eşlik etmedik mi? Duvarları yılların yorgunluğu altında ezilen salaş meyhanelerin birinde geçmişimize kadeh kaldırırken radyodan gelen gözü yaşlı şarkıları çaresizce mırıldanmadık mı? Yarınları umut dolu bakışlarla selamladığımız zamanlarda en neşeli eserleri ağız dolusu kahkahalarımıza ortak etmedik mi? Böylesine karmaşık ve zıt duyguları müzikten başka ne yaşatabilir ki bize… Sizi, geceye ve sonbahara şarkılar yapan, piyanonun tuşlarına sevgiliye dokunur gibi dokunan, yarattığı müziklerle bizi zamanın çok ötesine taşıyan biriyle tanıştıracağım sevgili okur. Huzurlarınızda piyanonun zarif beyefendisi Evgeny Grinko

Evgeny Grinko Valse 

Onu dinlemeye başladığım ilk dakikalarda kendimden geçmiş, tarifi mümkün olmayan müziğinin beni nereye götüreceğini bilmeden ve doğrusu bu endişeye hiç kapılmadan kendimi bu sığ denize usulca bırakmıştım. Türkiye’de ki diğer müzikseverler gibi beni de onunla tanıştıran elbette Valse eseri oldu. Bu lezzetli parçayı çok da anlatmaya gerek yok sanırım. Zaten anlatmayı denemek, hissedilenleri sözcüklerle ifade etmek öylesine zor ki… Parçayı dinlediğinizde bana hak vereceksiniz sevgili okur. Koltuğunuza usulca yerleşin ve onun gizemli müziğiyle yapacağınız yolculuk için gözlerinizi yavaşça kapayın…

Evgeny Grinko kimdir?  

Evgeny grinko valse

Rus müzisyen, piyanist. Valsin Efendisi olarak tanınan ve Türkiye’de ciddi bir hayran kitlesi olan Evgeny Grinko, Rusya’nın Jukovski adlı küçük bir kasabasında doğmuş ve müzik yapmaya 16 yaşında başlamış. Toplumsal duyarlılığa sahip bir sanatçı olan Evgeny Grinko, 1986’da Çernobil Nükleer Santrali’nde yaşanan patlamadan sonra çekilen Morning in Pripyat filminin müziğini yaptı. Dünyada ve çevresinde yaşanan sorunlara gözlerini kapatmak yerine, tepkisini müziğiyle gösteren sanatçı, hissettiklerini içine atmak yerine onları notalarla buluşturup ayyuka çıkarıyor.

Evgeny grinko

Evgeny Grinko’yu sadece Valse eseriyle tanımlamak ya da onu sadece bu eseriyle anlamaya çalışmak elbette doğru olmaz. Faulkner’s Sleep, Noir ve Graying gibi önemli parçalarını da dinlemeli.

Piyanonun asi beyefendisinin şu sözlerini de sizinle paylaşmak isterim: “Dünya daha iyi bir yer olabilir, evet. Benim kusursuz dünyam Emir Kusturica‘nın Yeraltı filminin son sahnesindeki gibi herkesin canlı, kibar ve mutlu olduğu ve müziğin çaldığı bir yer. Bu bir ütopya elbette, biliyorum.”

Bir önceki Hasan Ali Toptaş : Bir Ölü Zaman Gezgini başlıklı yazımızda,  Hasan Ali Toptaş eserleri, Hasan Ali Toptaş son kitabı, Hasan Ali Toptaş sözleri ile ilgili önemli bilgiler yer alıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap