Yaşam Yeme - İçme

Falyanos By Kalyon Lezzetin Tarihle Buluştuğu Bir Marmara Masalı

Falyanos by Kalyon
Reha Tartıcı

Uzun yıllar boyunca kalitesinden taviz vermeden hizmet veren Kalyon Restoran, yenilenen yüzü ve iddialı menüsüyle yoluna Falyanos by Kalyon olarak devam ediyor. 50 yılı aşkın lezzet yolculuğunda kendi müdavimlerini yaratan Kalyon Restoran, basın, siyaset ve iş dünyasından önemli isimlerin buluşma noktasıydı.

Falyanos By Kalyon Meze ve Balık Tutkunlarının Favori Mekânı

Falyanos

İddialı menüsü ve yenilenen yüzüyle Falyanos by Kalyon da meze ve balık tutkunlarının kısa sürede favori adresi olmaya aday. Adını aldığı yunusların eşlik ettiği muhteşem Marmara manzarasını Tarihi Yarımada’nın büyüleyici atmosferiyle buluşturan Falyanos by Kalyon, tamamen artizan ürünlerden hazırlanan İstanbul ve Anadolu mutfağından mezelerin yanı sıra başka hiçbir yerde bulamayacağınız yaratıcı tatları ve birbirinden lezzetli taze deniz ürünlerinin sunulduğu özgün menüsüyle unutulmaz bir gastronomi deneyimi sunuyor.

Balık restaurant

Karides Kokteyl’i Mutlaka Deneyin

Mezelerden Manda Kaymaklı Kuru Cacık, Midyeli Lahana Sarma, Pilaki ve Somon Lakerda mutlaka tadılması gereken favori lezzetlerim. Bu arada yıllardır mekanla özdeşleşmiş olan Karides Kokteyl’i de denemeden Falyanos by Kalyon’dan ayrılmayın. Farklı ve özel bir gastronomi deneyimi yaşamak istiyorsanız rotanızı Falyanos by Kalyon’a çevirin.

Kalyon restaurant

Sushi severler kulak versin… Japonika Restaurant sushi severleri farklı bir deneyim yaşatmak için Akatlar’daki mekanlarına davet ediyor.  Japonika Akatlardaki Küçük Japonya başlıklı içeriğimizde tüm detaylara ulaşabilirsiniz…


Bir önceki  “Aladağ Yurt Yangını Sönmeyen Ateş” başlıklı yazımızda konuya ilişkin toplumsal incelemelerin de yer aldığı, Türkiye’de yaşananların fotoğrafını çektiğimiz yazımıza ulaşmak için tıklayın…

Yazar hakkında

Reha Tartıcı

Reha Tartıcı

Eğitimlerini İstanbul Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlayan yazar, uzun yıllar farklı kurumların üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 30 yılı aşkın profesyonel hayatında edindiği pazarlama, marka yönetimi, iletişim ve insan yönetimi alanındaki deneyimlerini daha geniş kitlerle paylaşabileceği danışmanlık, eğitmenlik ve konuşmacılık kariyerine başlamıştır. Halen üniversitelerde uzmanlık alanlarıyla ilgili dersler veren yazar, uzun yıllardır çeşitli medya kuruluşlarında gastronomi, mutfak kültürü, mekan ve gusto alanlarında köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Yap