Yaşam

İstanbul’un En Güzel Çay Mekanları

İstanbul

Hadi evden çıkalım bu akşam, çayı dışarıda içelim. Planlarımızı rafa kaldıralım; kendimize ve ailemize zaman ayırmanın tam  vakti ! Dumanı üstünde mis gibi bir çay yudumlamanın keyfine varma zamanı şimdi. Pek, İstanbul’da en güzel çay nerede içilir? Buyurun efendim İstanbul’un en güzel çay mekanları…

Pierre Loti

pierre loti

Eski Türk filmlerinin başkahramanı olan İstanbul’un en güzel yerlerinden Pierre Loti’ nin adı,  bir İstanbul aşığı olan Fransız yazar Pierre Loti’ den geliyor. Pierre Loti, Aziyade isimli romanını Haliç’ten ilham alarak yazmış.

İstanbul’un yedi tepesinden biri Pierre Loti’de sıcacık çayınızı yudumlarken kuş cıvıltıları, yeşil ve Haliç sizi alıp götürecek… Belki bir roman da siz yazarsınız. Pierre Loti’yi, İstanbul’un en güzel çay mekanları listenize eklemeyi unutmayın.

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda… Biraz yeşil, biraz boğaz havası ve biraz da tarihi dokusu… Demlikle masanıza gelen çayı ince belli bardaklarda yudumlamanın keyfine biraz boğaz manzarası ekleyin.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

“Bir şeyde gözüm yok, kuru bir can kâfi,
Hoş-beş edecek ehl-i ihvan (yakın dostlar) kâfi,
İkbaline (iktidarına)  bel bağlamadım dünyanın
İstanbul içinde bir Emirgan kâfi.”

Halis Erginer’in rubaisiyle anılan Emirgan’ da 120 tür ağaç var. Çay keyfinize ağaçların misafiri kuşların cıvıltıları eşlik etsin.

Moda

İstanbul’un En Güzel Çay Mekanları

İstanbul’un En Güzel Çay Mekanları

Anadolu yakasının en sakin yerlerinden Moda’da güzel bir manzara eşliğinde sevdiklerinizle geçirdiğiniz hoş bir akşamı taze demlenmiş çayla noktalamak ayrı bir keyif. Moda, İstanbul’un en güzel çay mekanları listemizde kendisine yer bulan mekanlardan bir tanesi.

Galata Kulesi

Galata Kulesi

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin El Cevheri’nin tasarımlarını ve çalışmalarını baz alarak kendi tasarımıyla Galata Kulesi’nden Üsküdar Doğancılar Meydanı’na yaklaşık 3.800 metre kadar uçtuğu söylenir. Çayınızı yudumlarken Hezarfen Ahmet Çeleb’yi anmayı unutmayın…😉

Ortaköy

Ortaköy

İstanbul’un En Güzel Çay Mekanları

İstanbul Boğazı’nı en iyi gören yerlerden Ortaköy, yalnızca kumpir ve waffle diyarı değil! Akşamları karaya vuran deniz kokusunu içinize çekerken, tavşan kanı çayınızı istemeyi unutmayın.

Galata

Tarihi yarımada Eminönü ve altın boynuzun incisi Galata Köprüsü… İstanbul gezinize, tarihi milattan önce 10’uncu yüzyıla kadar giden, kökeni Uzakdoğu’ya dayanan çayı da ekleyin. İstanbul’un tarihi dokusunda gerçekleştirdiğiniz gezinize eklediğiniz bu tarihi lezzet ile keyfiniz katmerlenecek.

galata köprüsü

Bonus: Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi

İstanbul’un En Güzel Çay Mekanları

“…bir gün çay içelim seninle,

çaylar benden manzara senden olsun…”

Orhan Kemal

İstanbul’un En Güzel Çay Mekanları listesi yapılır da Çamlıca Tepesi unutulur mu! Yedi tepeli canım İstanbul’un en güzel tepesi Çamlıca’da çayınızı alın, arkanıza yaslanın ve dillere destan şehir İstanbul’u dinleyin; size sırrını fısıldayacak…


“Bir önceki, Cristiano Ronaldo Nefret Toplumunun Bir Tanrısı başlıklı yazımızda Christiano Ronalda’yu farklı bir bakış açısıyla ele alıyoruz.”

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap