Gezi Yaşam

İtalyan Noel Pazarları Şıkır Şıkır…

Hoşgeldin 2019

En karamsar ay olarak bilinir Aralık; iliklere işleyen soğuk, yapraksız çıplak ağaçlar, erkenden geceye dönen kısacık günler…  Oysa ki değildir, iddia ediyoruz, 12 ayın en kıpır kıpırı, en heyecan dolusu, en kabına sığmazıdır Aralık.  Finlandiya’dan İspanya’ya, Bulgaristan’dan Kolombiya’ya Honduras’a, Japonya’dan Tunus’a  ırk, renk, dil, din ayrımı yapmadan küçüklü büyüklü tüm ülke halklarının sevinçle, coşkuyla karşılayıp, her gününü son 31. gününe dek artan bir heyecanla yaşadığı aydır. Umutların yüklendiği yeni bir yılı karşılama sevinci, kimi ülkelerde Hz. İsa’nın doğuşunun kutlandığı Noel’le çifte bayrama, çifte sevince dönüşür bu ayda.

Noel baba

Herkeste bir telaş bir telaş… Sokaklar ışıklandırılmış, vitrinler süslenmiş, meydanlar çam ağaçlarıyla donanmış, balkonlar pencereler tırmanan, hediye dağıtan ak sakallı, göbekli Noel Baba figürleriyle donanmıştır. Herkes bütçesine göre, karınca kararınca bir şeylerin hazırlığı içindedir. Kimi sevdiklerini kendi elleriyle hazırladığı hediyelerle sevindirmek ister, kimi bütçesi elverdiği ölçüde satın alır. Kimi ise sadece yılbaşı akşamı eşine dostuna sunacağı keyifli sofranın kaygısı içindedir. En lezzetli yemek, en eğlenceli mekân, en özel hediye… Neşeli bir arayış içindedir herkes.  Popüler caddeleri dolanıp ünlü mağazaları, anlı şanlı alışveriş merkezlerini talan edenler kadar, yolunu mütevazı semt pazarlarına düşürenler de olur… Bu durum bizde olduğu kadar İtalya’da da aynıdır, pek değişmez.

“Mercatini di Natale”, İtalyan Noel Pazarları…

Aralık ayını taçlandıran özel etkinliklerin başında gelir, olmazsa olmazıdır; bir gelenektir Noel pazarları İtalyan kentlerinde. Mercatino di Natale, Noel pazarı olarak bilinir, kasım ayının son haftasından aralık sonuna, kimi kentlerde ise yeni yılda ocak ayının 6’sına kadar sürer. Neredeyse hemen hemen hepsi Ortaçağ mimarisini olduğu gibi koruyan kentlerin belli başlı meydanlarında kurulur bu pazarlar. Oyuncaktan ev eşyasına, giysiye, yerel lezzetlere kadar her şey bütçeye uygundur. Bu ayda arayış içindeki gözler, tezgâhlarda sunulan binbir çeşit hediyeliğin zenginliği, güzelliği karşısında kendinden geçerken, kulaklar ise meydanlarda sokaklarda sanatını icra eden grupların canlı müzik ziyafetine doyar.

Binbir renk, müzik, lezzet durağı olan Noel pazarları Çizme’nin özellikle de kuzey kentlerinin, İtalyancanın yanı sıra Almancanın konuşulduğu Avusturya’yla komşu bölgesinin bir geleneğidir. Bu bölgede bir diğer adı “Christkindlmarkt”, Türkçesi “İsa çocuk Pazarı”dır. Tarihi kökleri ise Mercato di San Nicola, Aziz Nicola pazarı olarak bilindiği ve ilk kez Almanya’da görüldüğü 1300’lere kadar uzanır.

noel pazarı

Şatolar Kenti Bolzano’da Karlı Noel Pazarı…

Frankfurt, Viyana, Budapeşte gibi Avrupa’nın sayılı Noel pazarlarından kabul edilen İtalya’nın çift kültürlü, çift dilli kenti Bolzano’nun Christkindlmarkt’ındayız… Adı Boltzano diye telaffuz edilen kent, Birinci Dünya Savaşı’nda Avusturya’dan koparılmış Çizme’nin özerk bölgelerinden Alto Adige’nin başkentidir ve tüm Avrupa’da toprakları içinde en fazla şato ve kaleye sahip kent olarak kabul görür.

Avrupa çapında tanınan İtalya’nın en büyük Noel Pazarının kurulduğu bu kent, Noel’in kutlandığı, yeni yılın karşılandığı aralık ayında masalsı bir görünümdedir. Üç yanını çevrelemiş Dolomiti sıradağlarının uzantısı bin metrenin üzerindeki sarp dağlar karla tepeleme örtülüdür; çatıların üzeri, kentin taş binalarının arasında akıp giden daracık sokaklar hep bembeyazdır. Sarılı kırmızılı yeşilli yün  bereleri, kaşkolları, eldivenleriyle kentin beyazını renklendiren neşeli insanlar, birbirine sarılmış sevgililer, anne babalarının yanı sıra yürüyen meraklı minikler hep bu masalın kahramanlarıdır. Aralık sihrini, pastanelerden, fırınlardan, kafelerden taşıp sokakları dalga dalga dolduran sıcak şarap, sıcak çikolata, karanfil, vanilya kokuları tamamlar. Hoş kokuların peşinde bir mekândan diğerine keyifle sürüklenirken kendinizi Walther Meydanı’nda bulmanız kaçınılmazdır.

Devasa Noel ağacının süslediği kentin ana meydanı, alana serpiştirilmiş yüzlerce lambanın sarı, yeşil, kırmızı ışığında şıkır şıkır! Arayış içindeki insanlar kadar tezgâhlar da renkli bir aydınlık içinde. Hemen belirtmekte fayda var, tezgâhlar bizim semt pazarlarında rastladığımız türden değil; ahşap kulübeleri andırıyorlar. Sıra sıra dizilmiş çatısı penceresi olan bu tezgâh kulübelerden 80 kadar var Walther Meydanı’nda.

yılbaşı

Müzik ve geleneksel şarkıları çalan yerel gruplar da, pazarın bu dönemde ayrılmaz parçası. Çocuklara özel düzenlenmiş tezgâhlar ise Mostra Meydanı’na kaydırılmış. Elektrikli trenle kent sokaklarına yolculuk, lunapark, kukla gösterileri, atlı arabayla kent içinde gezi, minikleri bekleyen diğer etkinliklerden.

6 Ocak’a kadar açık kalacak olan Bolzano Noel pazarı kaçırılmayacak türden. Alto Adige bölgesindeki diğer önemli dört Noel pazarı Merano, Bressanone, Vipiteno ve Brunico da 6 Ocak 2019’a kadar sürüyor. Her yıl 600 bin ila 700 bin arasında konuğun Noel ve Yeni yıl kutlamaları dolasıyla ziyaret ettiği Bolzano, kayak pistleriyle de Avrupa’nın sayılı merkezleri arasında; Bolzano’ya arabayla 20 dakika uzaklıktaki Obereggen, Corno del Renon ve Sarentino kış sporlarıyla doğa tutkunları için ideal.

Bologna’da Cıvıl Cıvıl Pazar…

Büyülü Noel-yeni yıl atmosferiyle konuklarını sarıp sarmalayan bir diğer İtalyan kenti de Bologna’dır. Sadece Emilia Romagna’nın değil tüm İtalya’nın kültür başkentidir; Batı’da kurulmuş ilk üniversiteye sahip olmakla gurur duyan kent, 1088 tarihli Bologna Üniversitesi’nde yüksek öğrenim gören dünyanın dört bir yanından gelmiş binlerce öğrencisiyle yılın on iki ayı cıvıl cıvıldır.

Italy Noel

Baş döndürücü tarçın, şeker, vin brulé nam-ı diğer sıcak şarap kokuları eşliğinde kentin simgesi ikiz kuleler Garisenda ve Asinelli’nin dibinden sıcak şarabınızı yudumlayıp, kentin güzelliğinin tadına varmakla başlayabilirsiniz güne. Dante’nin İlahi Komedya’sında sıkça bahsettiği Garisenda ile 97,2 metre uzunluğuyla İtalya’nın eğimli en uzun kulesi olma özelliğine sahip Asinelli’yi gören İtalyanlar’dan bile, “Ya biz hiç dik duran kule yapamayacak mıyız?!” yorumunu duyabilirsiniz, şaşırmayın!

Kulelerin hemen dibinden başlayan Strada Maggiore’deki (Büyük Yol) Chiesa dei Servi kilisesinin tarihi portico’sunda (kemerli sütunlu geniş kaldırım) kuruludur Fiera di Santa Lucia pazarı. Bu pazar 1796’dan bu yana kuruluyor. Bu yıl 35 satıcının yer aldığı pazarın önemli bir kısmı 26 Aralık’ta tezgâhlarını kapatacak, çiçek satıcıları ise 1 Ocak’a kadar portico’nun altındalar.

Noel pazarları

Noel pazarları arasında yer alan Fiera di Natale Noel Pazarı ise kentin en büyük meydanı Piazza Maggiore’deki San Pietro katedralinin bitişiğindeki Via Altabella’da kurulu ve 6 Ocak tarihine kadar açık kalacak. 21 satıcının tezgâhlarıyla yer aldığı Pazar yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip.

Aralık ve ocak boyunca Bologna dopdolu bir programa sahip; pek çok sergi, konser ve müze etinkinliği var. Yılbaşı gecesi ise Piazza Maggiore’de sabaha dek sürecek çeşitli konser ve gösteriler var. Kaçırmayın deriz.

Çılgın Napoli’de Çılgın Pazar…

Şüphesiz İtalya’nın en çılgın Noel Pazarı Napoli’de. Tüm aralık boyunca, her gün televizyon ana haberlerinin soft haber bölümünün baş kahramanıdır Napoli. Güneyli olmanın, sıcak iklimde yaşıyor olmanın vermiş olduğu yaratıcılıktan olsa gerek, ne kadar çılgın, ilginç, gülümseten şey varsa Napoliler tarafından icat edilir ve Noel pazarlarında satışa sunulur. Yaratıcılıkları, şakaları, fıkralarıyla bizim Karadenizliler’den hiç de aşağı kalmazlar.

Mutlu yıllar

Ocak’ın 6’sına kadar açık kalacak Noel pazarı, Napoli’de tek bir meydanda kurulu değil. Kentin çeşitli sokaklarına dağıtılmış bulunuyor. Via Scarlatti, Via Merliani, Via Luca Giordano, Via Donizetti, Via San Gregorio Armeni bu sokaklardan sadece birkaçı. Eğlenceli bir tatil, keyifli bir alışveriş dönemi geçirmek isterseniz Napoli sizi bekliyor.


Bir önceki “Konkordato Nedir?“başlıklı yazımızda son dönemlerde sıça duyduğumuz hukuki bir terim olan, ekonomiyle de yakından alakalı konkordato ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.”

Yazar hakkında

Avatar

Birgül Göker Perdisa

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu... Bologna Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi mezunu, yine Bologna Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu... Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Doktora programında ise uzatmalı... Türkiye’de Odatv’ye yazıyor, İtalya’da Sette Sere gazetesine... Perdisa, yaşamdan kesitler sunan yazılarıyla ModaRituel okurlarıyla da buluşuyor. Keyifli okumalar...

Yorum Yap