Sağlık

Kaçış Sendromu Nedir?

Kaçış sendromu
Avatar
Yazar : Cemre K.

Ülkemizde adını son günlerde çok sık duyduğumuz bir hastalık var; kaçış sendromu.  Nadir görülen hastalıklardan biri olan kaçış sendromunu, ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’in hastaneye kaldırılmasından sonraki süreçte duymaya başladık. Mehmet Ali Erbil birkaç gün önce Maslak’taki evinin banyosunda düşmüş ve apar topar hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alınmıştı. Ameliyattan sonra tedaviye yanıt verme süresinin gecikmesinden sonra Mehmet Ali Erbil’in kardeşi Prof. Dr. Yeşim Erbil; “Travma sonrası kaçış sendromu hastalığı nüksettiği için kardeşimin tedaviye yanıt verme süresi uzayabilir” açıklamasını yaptı. Ünlü sunucunun, nadir görülen bu hastalığa yıllar önce de yakalandığı biliniyor. Peki, kaçış sendromu nedir, hastalığın belirtileri nelerdir, kaçış sendromu bulaşıcı mıdır, tedavi yöntemleri nelerdir, psikolojik kaçış sendromu ne demek, tüm detaylarını yazımızda görebilirsiniz.

Kaçış Sendromu Ne Demek?

Tıp biliminde Capillary Leak Syndrome adıyla bilinen hastalığın ilk bulguları 1960 yılına dayanır. Türkçeye kaçış sendromu olarak geçen hastalık; damar içerisinde bulunması gereken sıvı ve elementlerin damar dışına difüzyonu yüzünden ani tansiyon düşmesine ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler meydana gelmesine neden olur. Ölümcüldür ve en önemli etkisi de vücudun diğer hayati organlarının işlevini olumsuz yönde etkilemesidir.

Tedavisi mümkün olmayan, çok nadir rastlanan bir hastalık durumudur. Kaçış sendromu, hastalık tanısı konan bireylerde çok uzun bir süre kendini hissettirmeyen; ancak ciddi bir travma durumunda yeniden ortaya çıkabilen bir hastalık olarak biliniyor. Mehmet Ali Erbil’in evinin banyosunda düşme sırasında yaşadığı travma da ünlü oyuncuda hastalığın nüksetmesine neden olmuş görünüyor. Hastalığa sahip kişilerde sık sık krizler yaşaması gibi sonuçlar olsa da dediğimiz gibi yıllarca ortaya çıkmayabilir de.

kaçış sendromu

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Damarların dışına sıvı kaçması sonrasında oluştuğu bilinen ve dünyada çok az kişinin yakalandığı bu hastalığın önemli belirtileri de var elbette. Hypoalbuminemia, yani kanda albümin azalması, kanda ciddi bir yoğunlaşmanın yaşanması, tansiyonun düşmesi, ödem oluşumu ve vücudun çeşitli noktalarında şişmelerin olması hastalığın önemli işaretlerinden. Baş dönmesi, karın ağrısı ve kusma gibi sık görülen durumlar da hastalığın habercisi olabilir.

Kaçış Sendromu Bulaşıcı Mıdır?

Yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar hastalığın ortaya çıkışına henüz net bir yanıt verememiştir. Bununla birlikte hastalığın bulaşıcı olduğuyla ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadığı da verilen bilgiler arasında. Köpek pisliği ya da diğer hayvanların dışkılarının hastalığa yol açabileceğine dair işaretler uzmanlar tarafından ortaya atılsa da söylediğimiz gibi bunlar kesinleşmiş veriler değil.

mehmet ali erbil hastalık

Tedavi Yöntemleri

Tansiyonun düşmesi, kandaki albümin azalması gibi nedenlerden dolayı bu hastalığı taşıyanlar sürekli tedavi altında olmalı ve konunun uzmanı doktorlar tarafından takip edilmelidir. Hastalığın diğer organlara zarar vermesinin engellenmesi, hastanın hayati faaliyetlerini sürdürebilmesi için hastanın yakın takibi büyük önem taşır.

Mehmet Ali Erbil’den Kötü Haber

Ünlü şovmenin kardeşi Yeşim Erbil, Mehmet Ali Erbil’in son sağlık durumu hakkında açıklama yaptı. Erbil’in sağlık durumunun ağır olduğunu belirterek,  “11 gün önce banyoda düşen ağabeyimin sağ tarafta 3 kaburgası kırılmıştı, bu kırıkların ikisi parçalı kırık olup göğüs duvarında bulunan atar damarı kanatmıştı. Çok ciddi olan kanaması torakoskopik ameliyat ile durduruldu. Ağabeyimin “Kaçış Sendromu” rahatsızlığı olduğu için meydana gelen ciddi travma bu hastalığını tetikledi ve çok şiddetli atak geçirdi.” dedi.


Bir önceki “Bağırsak Problemleri” başlıklı yazımızda huzursuz bağırsak sendromu, bağırsak dostu besinler ve bağırsak rahatsızlıklarıyla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Cemre K.

Sebepsiz gülerim, koşarım, severim, dans ederim, şarkı söylerim... İki kelimeyi bir araya getirip yazımı da yazarım. Hayatın kenarında, köşesinde değil tam ortasında olmayı seçerim. Hayatın içinden yakaladıklarımı paylaşmak için buradayım. Keyifle okuyun...😊

Yorum Yap