Gezi

Kışın Gezilecek 8 Harika Ülke

Kışın Gezilecek Ülkeler

Yaz aylarının gelmesini iple çektiğimiz günler daha dün gibi hatırımızdayken, aşkın ve hüznün mevsimi sonbaharı da kendisine yakışır bir şekilde ağır ağır uğurluyoruz artık. Temmuz ayının kavurucu sıcaklarını masmavi denizlerde unuttuk, sonbaharda uzun ve serin yürüyüşler yapmak için parkuru güzel ormanlık alanların yolunu tuttuk. Şimdiki rotamız, sert ve soğuk mizacına alışamadığımız ama onsuz da yapamadığımız kış mevsimi tabi ki… Her mevsimin kendine has güzelliği olduğuna inananlar için kış ayları da çok kıymetli elbette. Soğuk havalara aldırış etmeyenler, yeni yerler keşfetmeyi sevenler bize kulak versin… Soğuk havalar sizi korkutmasın, kışın gezilecek ülkeler listemiz içinizi ısıtmaya yetecek. İçeriğimizi okurken bir taraftan takviminizi karıştırmaya başlayacağınızdan eminiz…😍

Tallin (Estonya)

Tallin

Avrupa’daki pek çok kent gibi Tallin de geçmişiyle ön plana çıkan bir kent olarak göze çarpıyor. Kışların çok sert yaşandığı Talinn, yerli halkın sıcak ve samimi yaklaşımıyla gezi severlere kara kışı unutturuyor… Avrupa’daki kentler arasında reklam ve tanıtım çalışmalarının en yoğun şekilde yapıldığı kent, bu çabaların meyvelerini almaya başlamış. Ziyaretçi akınına uğrayan bu şirin kentte ulaşım ağı çok gelişmiş. Küçük bir ülke olan Estonya’nın nezih ve sakin kenti Tallin, 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilerek ödüllendirilmişti. Ayrıca kahve severler için özel bir yer sayılabilecek olan Tallin, gece hayatının çok renkli ve hareketli yaşanan yerlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Farklı bir likör deneyimi yaşamak için yolunu bu kente düşürenlerin sayısı da az değil…

Prag (Macaristan)

Prag

Orta Avrupa’da ziyaret edilmesi gereken destinasyonların başında gelen Prag, Vltava nehrinin güzelliklerini şehrin tam da kalbinde hissettiren bir konumda. Tarihi yapıları, kafeleri, şatafatlı hamamları ve eğlence dolu mekânlarıyla şehri ziyaret etmeyi düşünenlere göz kırpıyor. Tarihi mekânların en güzel renkleriyle konumlandığı Prag, romantik şehir olarak nitelendirilen yerlerin başında geliyor. Prag kentini bisikletle gezmenin keyfini yaşamalı, kahvenizi yudumlarken kar tanelerinin tarih kokulu caddelerle buluştuğu anların tadını çıkarmalısınız. Yapacağınız tekne yolculuğuyla şehrin pek çok tarihi güzelliğini de izleyebilirsiniz.

Amsterdam (Hollanda)

Amsterdam

Kışın gezilecek ülkeler

“Özgürlüğün dibini bulmak!” ifadesinin tam da karşılığı olan ve bisikletler şehri olarak ün salan Amsterdam huzurlarınızda… Bu zıpır şehrin nostalji kokan sokaklarında kaybolmak isteyeceksiniz. Tarihin tozlu sayfalarından bize göz kırpan ressamların fırça darbesinden nasibini almış yapıların etkisi hafızalarınızdan kolay kolay silinmeyecek.  Mutsuz çok az insana rastlayacağınız ve ”Bu insanlar nasıl bu kadar mutlu olabiliyor, havası mı farklı suyu mu” diye sormadan edemeyeceğiniz bir durak burası. Avrupa’nın ve Hollanda’nın yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Van Gogh Müzesi Amsterdam’da bulunuyor. 1973 yılından beri ünlü ressamla ilgili birçok esere, kişisel eşyaya ev sahipliği yapan müze,  yerli ve yabancı milyonlarca turiste farklı bir deneyim sunuyor. Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi), Anne Frank Evi, Oude Kerk (Eski Kilise), Amsterdam Kanalları ve Dam Meydanı Amsterdam’da da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Amsterdam kışın gezilecek ülkeler listemizde yerini alıyor.

Dublin (İrlanda)

Dublin

Avrupa’nın en mutlu insanlarının yaşadığı İrlanda’ya yolculuk etmeye hazır mısınız? İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’ in muhteşem doğa manzaralarına bayılacaksınız. Tarihin sarı sayfalarına modern anlayışın serpiştirildiği bu şehir için söylenecek o kadar çok şey var ki… Hemen her caddesinde sokak müzisyenlerinin değişik enstrümanlarla yaptıkları müzikler sizi sizden alacak.  Bar kültürünün sosyal yaşantının önemli parçası olduğu Dublin’de Liffley nehri şehri ikiye ayırır. Sempatik bir şehir görünümünde olan Dublin’de Trinity College, Naitonal Museum of Ireland (Ulusal Müze), St. Stephens Green, St. Patricks Cathedral, Dublin Castle ve renkli barları mutlaka görülmeli. Söylemeden geçmeyelim; İrlanda yemekleri bir harika… Dublin, tadı damakta bırakacak pek çok lezzeti ziyaretçilerine cesurca sunuyor.

Atina (Yunanistan)

Atina

Sakinliği ve hareketi aynı anda yaşayabileceğiniz, filozoflar ülkesinin düşünen şehri kışın gezilecek ülkeler listemizdeki Atina’yı  sizinle tanıştırmaya can atıyoruz… 12 tepeli şehir Atina, Avrupa’nın en büyük dördüncü başkenti konumunda. Yunan halkıyla tanıştığınızda politikacıların halkları düşman etme çabasının nelere mal olduğunu ve onlara kulak asmanın ne kadar büyük bir yanlış olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Atina sokakları sizi kolayca bağrına basar, Anadolu’nun misafirperverliğini iliklerinize kadar hissedersiniz. Mandalina ağaçlarıyla dolu sokakları, tarihin içinden fırlamış duygusu veren yapıları, güneşin etkisiyle kırmızıya bürünen evleri ve daha neler neler… Atina, zengin Akdeniz mutfağı ve eğlencenin hiç eksik olmadığı geceleriyle bizi içtenlikle selamlıyor. Batı uygarlığının doğduğu yer olarak bilinen sanat ve tarih kokulu şehir Atina’yı planlarınıza mutlaka ekleyin.

Edinburg (İskoçya)

Edinburg

Kışın gezilecek ülkeler listemizde sırada pek çok kesim tarafından en iyi eğitimli şehir olarak tanımlanan, kilt adı verilen geleneksek etekler giyen ağabeylerin caddelerde fink atmasıyla nam salan, İskoçya’nın başkenti, Avrupa’nın siyah beyaz şehri Edinburg var. Avrupa’nın birçok şehri gibi tarih kokar burası ancak Edinburg caddelerinde turlarken Ortaçağ Avrupası’nın etkilerini çok daha yakından hissedersiniz. Eski yapıların stil anlayışı sizi kendisine hayran bırakır. Neredeyse tüm ülkelere ihraç edilen ve bu alanda erişilmesi zor bir rekora imza atan İskoçya’nın meşhur içkisi viskiye değinmemek olmaz. Viski üretimi yapılan tesislerin tamamına yakını yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık. İskoçya dendiğinde akıllara yalnızca ülkenin hemen her köyünde üretilen viski gelmiyor elbette. Kışın gezilecek ülkeler sıralamamızda yer alan İskoçya, festival kültürünün mükemmel yaşandığı bir ülke. Edinburg Caz ve Blues Festivali, dünyanın her köşesinden müzisyenin buluşma noktası oluyor. 30 yıldan fazladır devam eden festival, konuklara 10 gün boyunca doyumsuz bir ziyafet sunuyor. Hebridian Celtic ve Galsgow Caz Festivallerinin de altını çizmek gerekiyor. Edinburg Kalesi, Yazarlar Müzesi, İskoç Ulusal Sanat Galerisi Edinburg kentinin diğer önemli durakları diyebiliriz.

Berlin (Almanya)

Berlin

Kışın gezilecek ülkeler

Sırada Almanya’nın asi şehri Berlin var. Avrupa’nın birçok ülkesini ve şehrini görmüş olanların Berlin’le ilgili düşündüğü ortak şey; bu kente alışanların buradan kopamayacağıdır… Öncelikle şunu belirtelim; Berlin’de renkli, şirin binalar göremeyeceğiniz gibi estetik güzelliğe sahip binalara da rastlayamayacaksınız. Bunun sebebi de kentin 2. Dünya Savaşı’nda ciddi bir yıkıma uğramış olmasıdır. Savaştan sonra kendini hızla yenileyen Berlin’de çağdaş yapıların heybetli duruşu mimari açıdan gözünüze ilk çarpan şey olacak. Usta yazar Sabahattin Ali’nin de eserlerinde adını geçirdiği Berlin, Avrupa’da kimlik ve kültür çatışmasının yaşandığı ve bu çatışmanın insanın yüzüne çarptığı acı, soğuk bir şehir… Gelişmiş ulaşım ağı sayesinde şehrin bütün noktalarına kolaylıkla ulaşabileceğiniz şehirde, kentin önemli sembolü olan Brandenburger Kapısı, Holocaust Müzesi ve Berlin Duvarı görülmesi gereken başlıca yerler. 1961’de yapılan ve utanç duvarı olarak anılan, 1991 yılında yıkılan Berlin Duvarı’nı özellikle görmeli, duvarın tarihine kısa bir yolculuğa çıkmalısınız.

Paris (Fransa)

Paris

Avrupa’nın en fazla turist ağırlayan ülkelerinden biri olan Fransa’ya uzanıyoruz şimdi. Âşıklar şehri mottosuyla bizi kendine çeken büyüleyici şehir Paris’in rüzgârına kapılmaya ne dersiniz?  Eiffel Kulesi’ni duymayan, merak etmeyen yoktur herhalde. Eiffel Kulesi’ni uzun uzun anlatıp sizi kuru bilgilere boğmayacağız. Söyleyeceğimiz tek şey; gidin Eiffel Kulesi’nin tadını çıkarın. Aşk kulesinde yoğun bir güne denk gelirseniz Eiffel’in tepesine ulaşmanız saatler alabilir, bizden söylemesi. Meşhur Fransız yapımı Amelia filmini siz de unutamayanlardansanız sizin için harika bir önerimiz var. Amelia filminin çekimlerinin yapıldığı cafe des deux moulins restoranına gidip kendinize harika bir kahvaltı ısmarlayın ve tabii Amelia’nın bizi heyecanlandıran o müthiş enerjisini düşünün… Paris, müze severler için tam bir cennet. Picasso müzesini mutlaka görmelisiniz. Bir örneği de İstanbul’da bulunan Rodin’in Düşünen Adam Heykeli’ni uzun uzun inceleyin. Gizemini bir türlü çözemediğimiz Mona Lisa tablosunu görmek isteyen gezginler rotayı Louvre Müzesi’ne çevirmeliler. Notre Dam Katedrali’ni, Musee d’Orsay, Zafer Takı ve Şehzade Caddesi diğer önemli noktalar. Paris, kışın gezilecek ülkeler listemizde kendisine rahatlıkla yer buluyor.


Bir önceki “Sıla Ahmet Kural Şiddetin Magazinleşmesi“ başlıklı yazımızda Sıla Ahmet Kural olayının toplumdaki yansımalarını, Sıla Ahmet Kural kavgasının etkilerini farklı bir bakış açısıyla ele aldığımız içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap