Genel Yaşam

Konkordato Nedir?

hukuk

Ülkemizin içinde bulunduğu durum ne yazık ki hiç de iç açıcı değil. Türkiye’nin ekonomisinde, sosyal yaşamında, hukuk anlayışında, politik düzleminde ve diğer tüm alanlarında uzun yıllardır yaşanan ciddi sorunlar ayyuka çıkmış görünüyor. Toplumun tüm kesimlerinde ciddi bir çözülmenin yaşandığı, şiddet olaylarında ciddi artışlara tanık olduğumuz, insanların tahammülsüzlüğünü çok yakından hissettiğimiz, ekonomik koşulların onarılması güç zararlar verdiği bir toplum olarak son zamanlarda sık sorulan bir soruya yanıt vermeye çalışacağız; konkordato nedir, kimler konkordato ilan edebilir? Konkordato nedir, konkordato nasıl uygulanır, konkordato mühleti nedir, konkordato ne anlama geliyor? Gelin hep birlikte göz atalım.

Konkordato nedir?

İtalyanca ‘concortado’ dan dilimize geçen konkordato nedir? Türk Dil Kurumu (TDK) ‘nın konkordato nedir, sorusuna verdiği yanıt; “Anlaşmalı iflas” olarak karşımıza çıkıyor. Peki, anlaşmalı iflas dendiğinde ne anlamamız gerekiyor? Yani konkordato ilan edebilmek için şartlar neler, herkes konkordato ilan edebilir mi, neden konkordato ilan edilir?  Firmalar iflas durumlarından bir şekilde kurtulabilmek için konkordato yoluna başvururlar. Anlaşmalı boşanma şeklinde ifade edebileceğimiz bu durum, karşılıklı tavizlerin verilerek sonuca ulaşmak şeklinde düşünülebilir. Bu yola başvuran firma borçlarının yarısını nakit olarak ödemek zorundadır. Bilindiği üzere iflas erteleme ortadan kaldırılmıştı. Konkordato ilanı durumu da bir bakıma bu boşluğun doldurulması anlamına geliyor. Bu durumun yalnızca firmanın haklarını koruması olarak algılanması yanlış elbette. Bu sistemle aslında alacaklılara bir vade tanınması ya da alacaklıların ücretinde bir indirim yapılması gibi durumlar ortaya çıkıyor.

İyi Niyet Göstergesi: Konkordato

konkordato nedir

Konkordato durumunu aslında iyi niyetli borçluların başvurduğu bir sistem olarak tanımlayabiliriz. Yani, borçlu firma borçlarını tüm iyi niyetiyle ödemek istiyor ancak mevcut koşullarda bunu yapması mümkün görünmüyor. Vade ya da indirim gibi durumların söz konusu olmasını ve alacaklılarına da ödemelerini bu koşullarda yapmak için hukuksal bir sistem olan konkordato ile ilgili süreci başlatmak için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurur. Burada önemli bir detay var; örneğin bu yönteme başvuru yapacak firmanın 5 firmaya borcu olsun. Konkordato ilan edebilmek için bu firmalardan en az 3 tanesinin konkordato teklifini kabul etmesi gerekiyor. Yine yasaya göre bu 3 firmanın alacağı toplam alacak tutarının 2/3’ünden fazla olmaması gerekiyor. Tabi ki bu iyi niyeti suistimal edenler, ekonomik koşulları bahane ederek krizden fırsat çıkarmaya çalışanlar da yok değil. Bu noktada işin ehli kesimlere, hukukçulara büyük pay düşüyor. Bu ayrımın çok detaylı bir çalışmayla ortaya çıkarılması gerekiyor.  Hukuk sisteminin ülkemizde ne yazık ki sınıfta kaldığı bu dönemde, alacaklının ve borçlunun fazlasıyla ihtiyaç duyduğu bir konu olarak daha özel bir ilgi gerekiyor diyebiliriz.

Konkordato Komiseri Nedir?

Aslında ilgili firmanın iflastan kurtulması için denediği yollardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan konkordato, firmanın ödemelerini yapabilmesinin yol haritasını çıkarması için tercih edilen bir yoldur. Yapılandırma olarak da ifade edilebilir. Konkordato yoluna başvurabilmek için bazı şartları taşımak gerekiyor. Bu şartlar oluşmuşsa ve firma konkordato ilan etmişse bir sonraki aşama konkordato komiserinin devreye girmesiyle devam ediyor. Konkordato komiseri anlaşmaların yapılmasını ve ticaret mahkemeleri gibi noktalarda bu işleri yürütmekle görevli kişi olarak tanımlanıyor. Konkordato süreci de en fazla iki yıl içerisinde sonuçlanmış oluyor.

Konkordato İlan Eden Firmalar

iflas erteleme

Konkordatoya başvuran firma sayısı 5 bine yaklaştı. Özellikle dolar kurunun önemli bir artış gösterdiği 2018 yılının ikinci yarısından itibaren konkordato ilan eden firma sayısında ciddi bir artış gözlemleniyor. Köklü bazı şirketlerin bile konkordato yoluna başvurduğu 2018 yılı her kesim için çok zor bir yıl oldu diyebiliriz. Konkordato sadece kurumları ilgilendirmiyor elbette, bu firmalardaki çalışanların işten çıkarılması sürecini de hızlandırmış oluyor ne yazık ki. Peki 2018 yılında konkordato ilan eden önemli firmalar hangileri?

Hotiç

Aker İnşaat

Keskinoğlu

Remoil

Euronet Car Rental

Makro Market

Kişiler Konkordato İlan Edebilir Mi?

konkordatoya başvuran firmalar

konkordato nedir

Tacirleri iflastan korumak için bir sistem olarak geliştirilen konkordato yoluna herkes başvurabilir! Sistemin en önemli şartı; ilgili borçların zamanında ödenmemesi veya vade tarihi henüz gelmeden borçların ödenemeyeceği tehlikesinin ortaya çıkmasıdır. Eğer böyle bir durum varsa bireyler bulundukları şehirlerdeki ticaret mahkemesine, bu mahkemeler başvuran kişinin yerleşim yerinde bulunmuyorsa asliye hukuk mahkemesine başvuru yapabilir. Konkordatoya konu olacak borçlar için herhangi bir sınırlama yok. Yani, kira borçlarınızla ilgili başvuru yapabileceğiniz gibi elektrik borcunuza ilişkin konkordato başvurusunda da bulunabilirsiniz.


Bir önceki Yılbaşında Türkiye’de Nereye Gidilir? başlıklı yazımızda 2018 yılbaşı tatilinde gidebileceğiniz yerler, Türkiye’de size önerebileceğimiz şehirler ile ilgili hazırladığımız içeriğimize ulaşabilirsiniz.”

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap