Yeme - İçme

Küçük ve Sempatik Mekân Etiler Gurme Kasabı

Etiler gurme kasabı
Reha Tartıcı

1974 yılından beri Etiler’de hizmet veren Etiler Gurme Kasabı Bebek’te açtığı mekân ile İstanbul’un steakhouse kervanına katılmış. Mekânın adı “Etiler Gurme Kasabı Izgara”. Diğer steakhouse’lar gibi öyle şatafatlı bol şovlu mekanlardan değil. Küçük sempatik ve kalitesiyle ön plana çıkmayı hedefleyen bir işletme. İşletmeyi ailenin ikinci kuşak temsilcisi Çağlar Kavasoğlu yapıyor. 13 yaşından beri mesleğin içinde yer alan Çağlar Bey tam anlamıyla çekirdekten yetişme bir kasap. İşletmenin başında bir kasap olunca lezzette ona göre oluyor tabii ki.

Etiler steakhouse

Menü oldukça geniş. Köfteden sucuğa, pastırmadan sosise, asadodan burgere kadar pek çok alternatif mevcut. Sucuk, pastırma ve sosisleri kendileri imal ediyorlar. Sucuğun yağ oranı ideal seviyede ve baharat dengesi her damağa hitap edecek cinsten. Pastırmada çemen etin tadını bastırmıyor. Kayseri’nin enfes pastırması tütünlük kadar yağlı değil, bonfileden yapılan kuşgömünü andırıyor. Biraz daha yağlı olsa yemesi daha keyifli olur.

Etiler Gurme Kasabı Köfte Konusunda Çok İddialı

Steak house etiler

Etiler Gurme Kasabı

Etiler Gurme Kasabı köfte konusunda da oldukça iddialı. Formülünü sır gibi saklıyorlar. Köftenin de yağ dengesi oldukça başarılı. Köfte iyi olunca doğal olarak hamburger çeşitleri de beklentiyi fazlasıyla karşılıyor. Etlere gelince dediğim gibi alternatif aslında sınırsız. Ama buraya kadar geldiğinizde hepsini deneme şansınız da yok.

Etiler Gurme Kasabı’nda Denenmesi Gereken Bir Lezzet; Asado

Asado denenmesi gereken lezzetler arasında birinci sırada yer almalı. Yaklaşık altı saatte hazırlanan asado için Etiler Gurme Kasabı‘na önceden sipariş vermelisiniz. Biraz daha özel lezzet arıyorsanız ıspanağa sarılı kuzu kol gibi alternatiflerde mevcut. Ama geldiğimde karar vereyim diyenlerdenseniz kuzu sırt ya da kuzu kafes iyi bir seçenek olabilir. Dry aged steak çeşitleri ya da lokumu da ihmal etmemenizde fayda var.

gurme kasabı

Karar verirken işin erbabına soranlardansınız Çağlar Bey bu konuda zevkle size yardımcı olacaktır. Etten anladığı kadar pişirilmesinden de anladığı için sadece nasıl pişmiş bir et istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Kasaplıktan edindiği deneyimi tabağınıza yansıtacağından emin olabilirsiniz.


Bir önceki “Organize İşler 2 Vizyonda” başlıklı yazımızda, senaristliğini ve yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı, daha ilk günlerden gişe rekoru kıran filmiyle ilgili bilgilerin yer aldığı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yazar hakkında

Reha Tartıcı

Reha Tartıcı

Eğitimlerini İstanbul Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlayan yazar, uzun yıllar farklı kurumların üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 30 yılı aşkın profesyonel hayatında edindiği pazarlama, marka yönetimi, iletişim ve insan yönetimi alanındaki deneyimlerini daha geniş kitlerle paylaşabileceği danışmanlık, eğitmenlik ve konuşmacılık kariyerine başlamıştır. Halen üniversitelerde uzmanlık alanlarıyla ilgili dersler veren yazar, uzun yıllardır çeşitli medya kuruluşlarında gastronomi, mutfak kültürü, mekan ve gusto alanlarında köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Yap