Yaşam

Mağaza Atmosferi Tüketicinin Kalbine Giden Yol

mağaza atmosferi

Bundan böyle modarituel.com daki köşemde sizlerle moda, görsel mağaza tasarımı, tasarım trendleri ve gezi yazılarımla hayatın keyifli taraflarının biraz daha farkına varacağız, bazen sohbet edeceğiz, bazen birbirimizden ilham alacağız.

Hepimizin mutlaka ama mutlaka her şekilde yaptığımız bir yerden başlayalım diyorum; yani alışverişten 😃 Peki biz alışveriş yaparken karar verme sürecimizi hangi faktörler etkiler diye hiç düşündünüz mü?

perakende mağaza tasarımı

mağaza atmosferi

Mağaza Atmosferi Müşteriyi Çekiyor Ya Da İtiyor

Bu faktörlerin en önemlisi Mağaza Atmosferi. Satın almada bizi etkileyen görsellik felsefesine ve tekniklerine göre doğru tasarlanmayan mağazalar, bizim o mağazadan bir an evvel kaçmak istememize yol açar. Fakat doğru yerde; doğru şekilde; doğru miktarda; doğru teknikle bizlere sunulan ürünler hepimizi bir mıknatıs gibi kendine çeker ve mağazadan keyif almamızı sağlar.

vitrin tasarımı

Yapılan bütün antropolojik araştırmalar, hepimizin içinde bulunduğumuz ruh haline göre alışveriş yaptığımızı gösteriyor. Öyleyse kendimizi daha mutlu ve keyifli hissettiğimiz ortamlarda daha uzun kaldığımız ve uzun kaldığımızda çevremizdeki detayların daha fazla farkına vardığımızı söylemeye bile gerek yok değil mi? Pazarlama sektöründe uzun zamandır ‘’6. Duyuya Dokunmak’’ diye bir kavram var. Deneyimsel Pazarlama da denen bu kavram özellikle yanı başımızdaki en yakın özel gün için yani ‘’Sevgililer Günü’’ için oldukça fazla kullanılan bir teknik aslında.

görsel tasarım

Nerede Şu AŞK’ın Keyfi, Bulsak Da Alsak…

perakende görsel tasarım

Mağaza atmosferi

Aşk’ın ruh halini nerdeyse hepimiz biliyoruz… Anlatılamayan ancak yaşanan bir durum…😃 Âşıkken alışveriş yapmak neredeyse dünyadaki en tehlikeli durumlardan biri ama nedense bunun farkına ancak birkaç ay sonra, ödemeler kapımızda biriktiğinde varıyoruz. Yine de her yıl yeniden yeniden yeniden bu durumu yaşıyoruz. Gönüllü bir zorunluluk hali bu. Âşıkken kendimize, aşkımıza hatta evdekilere bile bir şeyler alma eğilimdeyiz. Âşık değilsek özellikle kendimize en fazla alışveriş yaptığımız dönem şubat ayı, hele bir de indirimler yok mu, işte onlar bizim tüm yıl taksit ödememizin sorumlusu… Ama her ne nedenle olursa olsun amaç aynı; aşkın keyfini almak!

vitrin görseli

Mağazaların Vitrinleri Tiyatro Sahnesidir

Derslerimde ve Görsel Mağaza Tasarımı Seminerlerimde her zaman sıklıkla hatırlatırım; perakende sektöründe faaliyette olan mağazaların vitrinleri ve mağaza içindeki bölümler aslında bir tiyatro sahnesidir. Kısaca mağazanın her duvarı, her vitrini bir sahnedir, aydınlatma ekipmanları, teşhir üniteleri ve görsel iletişim detaylarından dekorasyon malzemelerine kullanılan her renkten tüm detaylara her ayrıntı, ürünlerin sergilendiği sahnenin bir parçasıdır. Eğer tüm bu unsurlar birbiriyle uyum içindeyse, biz keyifli bir atmosferde kendimizi krallar ve kraliçeler gibi hissederek dolaşır, keyif almaya çalışırız. Bu mağaza atmosferi de mağazanın ürünlerinin satış şansını arttırır elbette.

Mağaza tasarımı

Mağazanın En Büyük Aşkı Müşterisidir

Mağazalar görsel mağaza tasarımına verdiği önemle aslında kendi markasına ve ürününe verdiği değeri ama her şeyden önemlisi müşterisine verdiği değeri gösterir. Düşünün ki âşık bir genç kendini sevgilisine en güzel haliyle göstermek ister ya, işte müşterisine âşık bir marka da kendini ve ürünlerini müşterilerine en güzel haliyle göstermek ister; çünkü markanın ve mağazanın en büyük aşkı müşterisidir ve biri olmadan diğerinin varlığının bir anlamı yoktur.

Mağaza atmosferi kadar ambalaj malzemeleri de satışı önemli ölçüde etkiler, hele Sevgililer Günü gibi özel günlerde ambalajın önemi iki katına çıkar. Ambalaj malzemelerinde kullanılan renk ve kalite çok önemlidir ve dikkatle tasarlanmalıdır. Bazen hediyeden çok hediyenin kutusu ilk izlenimde sevgilinizi fetheder.

tasarım

Kromoterapi: Renk Terapisi

Mağaza atmosferi gibi satışı etkileyen bir diğer önemli faktör ise ‘’Kromoterapi’’  yani Renk Terapisi – Renk Bilimidir. Mağaza ve vitrinde kullanılan renkler kadar dekorasyonda, duvarlarda, tavanda ve tabanda seçilen renkler ve tonlar, bu renklerin doğru kombine edilmesi müşterilerin psikolojisi üzerinde önemli rol oynar. Biliyoruz ki müşteri psikolojisi ise satışı en fazla etkileyen faktördür.

Renkleri görebilen ve renkleri algılayabilen tüm canlılar için renk çok önemli bir yaşam keyfidir. Renk konusunda sizlerle zaman içinde ilginç sohbetler yapacağız.  Psikoloji bilimi her geçen sene renklerin üzerimizdeki etkileriyle ilgili detaylar paylaşıyor bizlerle.

perakende mağaza dizaynı

Mağazalarda yeni trend; sevgililerin birlikte alışveriş etmesine olanak tanıyan ve birbirini tamamlayan ürünlerle ‘’deneyim pazarlama’’ konusunda sevgililere farklı deneyimler sunmak. Siz bu deneyimleri ve aşkın keyfini keşfederken… Ben öncelikle yeni bilgiler araştırmaya, doğrusunu bulmaya ve öğrenmeye âşık biri olarak, size bu Sevgililer Günü’nde kendi içinizdeki aşkları bulmanızı ve o aşkların keyfini almanızı diliyorum.  Aslında hepimiz içimizdeki AŞK’a aşığız ve onun peşinde koşup duruyoruz.

Aşk gibi hayatın da keyfini aldığınız bir yıl olsun dilerim…


Bir önceki “Tasarımda Monokrom Etki” başlıklı yazımızda,  Monokrom renklerle dekorasyon nasıl yapılır, monokrom stil nedir? Tonsürton tasarımda nelere dikkat edilir, renk ve tasarım uyumu nasıl sağlanır, sorularının yanıtlarının yer aldığı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yazar hakkında

Pınar Altanoğlu Salman

Pınar Altanoğlu Salman

Avusturya Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra perakende sektöründe, perakende mağazacılık ve ‘’Görsel Mağaza Tasarımı’’ konusunda uzmanlaştı. Birçok üniversitede ve sürekli eğitim merkezlerinde, İstanbul Moda Akademisinde kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili dersler vermeye devam ediyor. Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekor ve Kostüm Bölümünde öğretim görevlisi olan Salman, Mimar Sinan Üniversitesi Sürekli Eğitim Programlarında ‘’Görsel Mağaza Tasarımı’’ kapsamında dersler veriyor. 2000 yılından beri perakende sektöründe uzmanlık alanıyla ilgili yazılar yazan Salman, gezi yazıları da yazıyor. Salman’ın yazıları www.trenderamagazine.com ve www.avmdergi.com’un da aralarında bulunduğu basılı ve online kanallarda yayınlanıyor. Görsel tasarım konusunda Miscanti Enerji kabı adlı 4 yaşında bir markası da olan yazarımız; fotoğraf çekiyor, şiir, deneme ve roman kaleme alıyor.

Yorum Yap