Yaşam

Mahallem İstanbul

mahallem istanbul
Avatar

İstanbul’u mahalle mahalle gezmenin, hemen her köşesinde yeni insanlar, yerler, tatlar keşfetmenin ayrı bir güzelliği var. Hele de rotanızın dışına çıkıp ayaklarınızın götüreceği yere gittiğinizde İstanbul turunuz çok daha zevkli bir hâl alır. Geçtiğimiz senelerde Eminönü’nün arkada mahallelerindeki yolculuğum öyle olmuştu. Ayaklarında birkaç numara büyük terliklerle koşuşturan çocukların olduğu mahallede, yaşlı evlerin açık pencerelerinden dışarının boğucu sıcağına karışan yemek kokuları rüzgârsız havada âdeta asılı kalarak geleni geçeni selamlıyordu. Levent’in iç taraflarında yeşilin gölgesinde süren kısa yolculuğumda ise bahçesinde köpekleri olan bakımlı evler ve çiçek kokuları eşlik etmişti bana. Eğitim, gelir, kültür ve yaşam koşullarının farklılık gösterdiği İstanbul mahallelerini tanımak aslında renkli bir mozaik olan İstanbul’u tanımaktır. Buradan hareketle sizinle paylaşmak istediğim bir proje var: Mahallem İstanbul. Mahallem İstanbul projesi ile mahalle ölçeğinde pek çok branşın değerlendirilebileceği verilere ulaşan projeyi yakından tanıyalım.

Mahallem İstanbul İle Şehrin Mikro Ölçekte Analizi

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin yürüttüğü, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği Mahallem İstanbul projesi, 2017 yılında 9 aylık bir hazırlık çalışmasının ardından gerçekleştirildi. Projenin koordinatörü Prof. Dr. Murat Şeker, İstanbul’u mikro ölçekte analiz etmeye çalıştıklarını, çok büyük bir istatistiki veri ile karşılaştıklarını ve sonuçta hem iktisadi hem de sosyal anlamda birçok analizin yapılabileceği bir sistem geliştirdiklerini söylüyor. Sürekli güncellenen uygulamaya online ve mobil ortamda erişilebiliyor. Son 5 yılda İstanbul mahalleleriyle ilgili oy dağılımından yaş aralığına, konut fiyatlarından sinema ve tiyatro etkinliklerine, okuldan sağlık merkezine, konuttan nüfusun demografik dağılımına ve okuryazar oranına kadar birçok konuda bilgi sahibi olabiliyoruz.

Balat İstanbul

Mahallem İstanbul, Şehrin Geleceğine Projeksiyon Tutuyor

İstanbul’da toplam 39 ilçe 959 mahalle bulunuyor. Mahallem İstanbul uygulamasındaki bilgiler her mahalle için ulaşılabilirken, aynı zamanda verilerin güncellemesi ve geliştirilmesi devam ediyor. Şehrin mikro ölçekte fotoğrafını çeken proje ile bir taraftan İstanbul mahallelerini tanırken diğer taraftan bu fotoğraflar yan yana koyulduğunda şehrin tarihsel gelişimini yakından inceleme fırsatı elde edilecek. Sadece mahalle sakinlerinin değil, karar alıcıların da verilerinden yararlanacağı proje ile şehrin geleceğine dair projeksiyon da oluşturulabilecek.

 114 Milyonun Üstünde Veri

Proje, özünde İstanbul’da mahalle düzeyinde kentsel ve kamusal hizmetlere ilişkin bilgi edinmeyi etkinleştirecek coğrafi tabanlı bir veri tabanı ve bilgi edinme sistemi. Büyük bir veri tabanına sahip bu sistem için toplamda 114 milyonun üstünde veri topladığını söyleyen Prof. Dr. Murat Şeker, TÜİK merkez kurumlar ve yerel kurumlardan, sahadan ve internet taramalarından veri sağladıklarını, bunun yanında satın aldıkları veriler ve patenti kendilerine ait verilerden de yararlandıkları aktarıyor.

Bütün mahalleleri 8 kategoriye ayıran projeden elde edilen bilgiye göre İstanbul nüfusunun yüzde 1,6’sı en yüksek sosyoekonomik statüye sahip 20 mahallede yaşıyor. Her 3 kişiden 1’i düşük sosyoekonomik statü seviyesinde yaşarken İstanbul’un genel olarak sosyoekonomik statü skoru düşme eğiliminde. Projenin belli başlı sonuçlarının arasında gelir dağılımında dengesizliğin olduğu ilçeler, yaşlı ve genç nüfusa sahip mahalleler, konut piyasası bazında değerli olan ve eğitim seviyesi yüksek olan mahallelerle ilgili bilgilere de ulaşılabiliyor.

İstanbul mahalleleri

Projenin Ürünleri

Projenin ulaştığı verilerle üç ana ürün ortaya çıkıyor:

Mahallem Poi; kentsel yaşamda ve kamusal alanda eğitim, sağlık ve sosyal yaşam içinde karşılaşılan yerlere ve kurumlara ilişkin coğrafi tabanlı veri sistemi sunuyor.

Mahallem İnfo; mahallenin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesini, eğitime, ulaşıma ve sağlığa erişimi, konut satın alma endeksi ve okuryazar oranı gibi verilerini sunuyor.

Mahallem SEGE; mahallenin diğer mahallelere göre farklı alanlardaki konumu, sıralaması, endeks değerleri ve sosyo-ekonomik gelişmişlik derecesi hakkında bilgi veriyor.

Eski İstanbul sokaklarının dokusunu bir nebze de olsa hissedebildiğimiz sayılı sokaklardan biri Soğukçeşme’ye yaptığımız kısa ama keyifli yolculuğu okumak için Soğukçeşme Sokağı başlıklı yazımıza göz atın derim…😉

Bir önceki Yeşil Romagna başlıklı yazımızda, İtalya gezilecek yerler,  İtalya gezi rotası, İtalya gezi rehberi konuları hakkında önemli bilgiler yer alıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Gül Demirdaş

Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun genç iletişimci; okur, yazar, çizer, araştırır, gezer, keşfeder, paylaşır… Editörlük yapan, bunun yanında şiir ve öykü yazmaktan da kendini alamayan yazar adayı, “Yazmak, en zoru; kimi zamansa en kolayı. Zorluğunda ya da kolaylığında değilim ben işin. Yazarak var oluyorum, hepsi bu” diye özetliyor yazmayı.

Yorum Yap