Moda

Maskülen Giyim Tarzı Nedir

maskulen
Avatar
Yazar : Beste Korel

‘Maskülen’ ve ‘karizmatik’ sıfatları ilk duyulduğunda bir erkeği tanımlıyor gibi gelse de, zamanın hızlı seyriyle paralel doğrultuda hareket eden yaşam tarzımız, tercihlerimiz ve tüketim alışkanlıklarımız bu algıyı kırıyor. TDK’de maskülen, erkeksi diye nitelendirilirken; karizmatik, etkileyici olarak tanımlanıyor. Moda ise kulağa oldukça ataerkil gelen bu söylemlere şık bir müdahalede bulunuyor ve centilmen şıklığını erkekten alıp kadına veriyor. “Kadın zaten şık, ben her hâliyle şık olduğunu göstermek istedim sadece “ diye algılayanlar da olabilir modanın bu tavrını, ya da “Kadın ve erkek giyim kuşamda da eşittir” feminen söylemiyle yorumlayanlar da olabilir. Kimi, olaya tamamen tüketim mantığıyla bakıp eleştirebilir, kimi ise erkeksi kodları kendince yorumlayarak maskülen giyim şıklığına karizmatik dokunuşlar yapabilir.

Maskülen Giyim İpuçları

Öncelikle şunu bilmek gerekiyor; maskülen giyim yalnızca pantolon ceket kombini değildir. Ya da başka bir deyişle her pantolon ceket birlikteliği sizi maskülen göstermez. Bir araya getirdiğiniz parçaların bir kurgusu olmalı. Biraz resmi ve mesafeli bir görüntü, maskülen tarzın centilmen etkisi olarak öne çıkarken, sportif detaylarla buluşturulan kırılgan parçalar modern stil sahibi bir maskülen görünüm yakalamanızı sağlayabilir. Çanta, gözlük, aksesuar ve kumaş detaylarıyla maskülen tavrı çekici bir hâle getirebilirsiniz.

Madam Suit

1960’larda modanın dahi çocuğu Yves Saint Laurent’in  ‘Le Smoking’ adını verdiği tasarımındaki pantolon ve hatta smokin, güçlü ve ikonik kadın duruşunun simgesi oldu. O dönemlerden günümüze taşınan maskülen tavrın centilmen dışa vurumu olan takım elbiselere topuklu ayakkabı ekleyerek, feminen duruşa selam gönderebilirsiniz.

maskülen giyim

maskülen giyim kombinleri

Romantik Maskülen

Minimum eforla maksimum şıklığa ulaşmanın en keyifli ve pratik biçimi maskülen giyim modern görünümünün yanı sıra romantik ve naif enerjiyi içselleştirmesiyle hayata karşı daha yumuşak bir tavır alıyor.

maskülen giyim

romantik maskülen giyim

Siyah Maskülen Stil Önerileri

Siyahın mesafeli duruşu onu kombinlerde söz sahibi bir ağırlığa taşıyor. Belirgin yakalı gömlek ve düz bir ayakkabı tercihiyle bu mesafenin daha da açılmasını sağlayıp deneysel bir hava yakalamak mümkün. Maskülen giyim elbette feminen tarzı dışlamış değil. Aksine feminen ve romantik detaylarla harmanlanan bu stil, içinizdeki kadını ve erkeği uzlaştırıp ortaya çıkarıyor.

maskülen siyah ceket

maskülen stil rehberi

kadın maskülen giyim

Konforlu Maskülen Kombinler 

Çizgili pantolonlar, boyfriend gömlekler, ceket elbise, balıkçı yaka kazaklar, denim ve bol paça pantolonların da maskülen giyim önerileri için söyleyecekleri var. Resmiyetten uzak, rahat ve karizmatik bu parçalara maskülen dokunuşlarla stil sahibi kombinler yapabilirsiniz.

maskülen ceket
maskülen bayan kombinleri

Doğala en yakın, tam olarak sade diyemesek de abartıdan uzak, üzerine çok düşünülmemiş, uğraşılmamış olan ya da öyle görünen bu moda anlayışı, aslında erkek egemen söylemin cinsiyetçi yaklaşımına bir başkaldırı, karşı duruş olarak da tanımlanabilir. Cinsiyet kalıplarını ortadan kaldıran maskülen stil, 1930’larda Marlene Dietrich tarafından denenen; ancak 30 yıl sonra Yves Saint Laurent tarafından yapılan bir devrim. Erkeklerin tekelinde olan pantolon, özgürlüğün sembolü olarak cesur kadınlarla birlikte zamanla toplumun genel-geçer değerlerine aykırı olmaktan sıyrıldı. Ne diyorsunuz, gardırobumuzdaki pantolon sayısını artıracak mıyız 😉

Maskülen tarzı en iyi şekilde yansıtması ve taşımasıyla bilinen Victoria Beckham, bu konuda stil rehberiniz olabilir.

Victoria Beckham

Victoria Beckham Stil

Victoria Beckham maskülen stil

Victoria Beckham maskülen tarzı

Victoria Beckham stil

Bir önceki Sylvia Plath Kimdir? başlıklı yazımızda, Sylvia’nın hayatı, şiirleri, intiharları ve ölümüne dair bilgiler yer alıyor.

 

 

Yazar hakkında

Avatar

Beste Korel

Sezon trendleri ve stil önerileriyle ilgili modaya dair derlediğim içeriklerle ben de modarituel ailesindeyim. Birlikte kimi zaman kot pantolonun tarihçesine bakacağız kimi zaman trend aksesuarları inceleyeceğiz. Stil önerileriyle günlük ve gece kombinlerimizi de yapacağız…. Moda bizim dışımızda bir yerde değil, aslında tam da hayatımızın içinde, onu biz şekillendiriyoruz. O zaman hadi biraz moda konuşalım...😉

Yorum Yap