Yaşam Yeme - İçme

Muz Nasıl Saklanır?

Muz Nasıl Saklanır
Avatar
Yazar : Kitchenette

Mutfakta işlerin yolunda gitmesi, tüm işlerimize sirayet eder sanki. Akşama ne pişireceğim sorununu ortadan kaldırıp ocağın başına geçtiğinizde gerisi çorap söküğü gibi gelir. Gününüzü daha sağlıklı bir şekilde planlamanın rahatlığını yaşarsınız.

Yemek hazırlarken zamanınızı daha ekonomik kullanmanız veya hazırlık sürecini daha keyifli hâle getirmeniz için derlediğimiz pratik bilgiler ve püf noktalarında bugün, muz nasıl saklanır, muzu istediğimiz zaman taze bir şekilde nasıl tüketebiliriz sorusunun detaylarını sizin için derledik.

muz

Peki, kan basıncını dengeleyen, kalp ve damara bağlı hastalıklardan koruyan, mide ülserini önleyen ve bunun yanında adet öncesi sendromunda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan, iyi bir hafıza ile konsantrasyon için tüketilmesi gereken muz nasıl saklanır? Detaylarına bir göz atalım…

Muz Kararmadan Nasıl Saklanır?

Muz, muhafaza edilmesi zor, çabuk çürüyen bir meyve. Doğru bir şekilde saklayıp, istediğiniz zaman taze olarak tüketebilmek başlı başına bir mesele. Basit bir taktikle bunu mesele olmaktan çıkarabilirsiniz elbette…

Beslenme uzmanları muzu saklamak için ideal sıcaklığın 10-20 °C olduğunu söylüyor. Yani, Bu sıcaklığın üzerinde muhafaza etmenin zor olduğu muz, buzdolabında saklandığında ise kararıyor. Muzun, çok sıcak olmayan bir ortamda, kâğıt poşet içerisinde beklemesi iyi bir tercih olacak. Plastik pazar poşetinde bekleyen muzlar, nemden etkilenir ve çabucak çürümeye başlar.

Kuşkusuz muzu saklamanın en bilindik ve tabii en etkili yöntemi, muzun sap kısımlarını streç filmle ya da alüminyum folyo ile sarmak. Aldığımız günkü rengiyle aynı kalması için muzun sap kısmını alüminyum folya veya streç filmle kapladıktan sonra muzu buzdolabının sebzelik kısmında muhafaza edebilir ya da oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Böylece muzların bir haftaya kadar çürümediğini göreceksiniz. Birkaç gün içinde tüketeceğiniz muzları ise oda sıcaklığında herhangi bir işlem uygulamadan saklayabilirsiniz.

muz nasıl saklanır

muz nasıl saklanır

Yukarıda sıraladığım saklama yöntemlerini henüz olgunlaşmamış yeşil görünümlü muzlara uygulamamanızda fayda var. Olgun muzların yanında beklettiğiniz ham muzlar birkaç güne kıvama gelecektir.

Tropikal iklimlerde yetişen muz,  soğuk bir ortama girdiğinde hızlıca bozulur. O halde muz nasıl saklanır konusunda, muzu en uygun saklama sıcaklığı 10-20 °C arası, serin ve nemsiz ortamlardır diyebiliriz.

“Bir önceki, Kadro Hareketi başlıklı yazımızda Kadro Dergisi, kadrocular kimlerdir, Cumhuriyet dönemi kadro hareketi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.”

Yazar hakkında

Avatar

Kitchenette

Sizler için araştırıyor, yiyor, keşfediyor ve yeni tarifler deniyorum. Janet Jackson’un; “Kendimi kötü hissettiğim anlarda, mutlu olmadığım zamanlarda o boşluğu yemekle doldururum…” mottosuyla yaşıyorum. Lezzetli yazılarımla ben de modarituel.com ailesindeyim. Sadece midenize değil göz zevkinize de hitap edecek yiyecek ve içeceklerle tanışmaya hazır olun…

Yorum Yap