Genel Yaşam

Netflix Nedir Nasıl Kullanılır?

Netflix ne işe yarar

Özellikle Avrupalıların ve Amerikalıların çok yakından tanıdığı, Türkiye’nin ise henüz son birkaç yıldır tanıştığı Netflix ile ilgili hazırladığımız içeriğimiz dopdolu. Günlük yaşantımızda çok sık rastladığımız, televizyon reklamlarında, radyo yayınlarında bir anda karşımıza çıkan Netflix nedir sorusuna yanıt arayanları usulca bu tarafa doğru alalım. Netflix nedir, nasıl kullanılır, Netflix ücretli mi gibi sorular kafanızı sürekli kurcalıyor ve bu karışıklığa artık bir son vermek mi istiyorsunuz? E hadi o zaman kahvenizi alın, anlatmaya başlıyoruz…

Netflix Nedir?

Netflix nedir sorusunu webde aradığınızda karşınıza çıkan ilk açıklama “İnternet üzerinden medya içerik sağlayıcı” olacaktır. Bu ifade sizde hiçbir şey uyandırmayabilir, sakin olun başlıyoruz… Netflix; filmleri, dizileri, belgeselleri ve diğer programları reklamsız, kesintisiz şekilde izleyebileceğiniz online platformdur. Netflix aslında internet erişimi olan cihazlardan kullanıcısına yayın hizmeti sağlıyor. Yani, öncelikle bilmeniz gereken şey Netflix’i kullanabilmenizin ilk adımı internet erişimi olan bir cihazınızın olması. Peki, internet erişimi olan cihazlar hangileri? Bilgisayarlar, akıllı televizyonlar, tabletler, akıllı telefonlar, medya oynatıcıları… vs. Bu saydıklarımızdan en az iki tanesine sahip olduğunuzu biliyoruz… İnternet erişimi olan cihazınız hazır ise ikinci adıma geçebiliriz. Netflix bir uygulama üzerinden çalışır. Bu uygulama bazı cihazlarda önceden yüklenmiş olabileceği gibi bahsettiğimiz cihazlara da kolaylıkla yüklenebiliyor.

Netflix Ücretli Mi?

Netflix ücretli mi

Netflix nedir sorusuna doyurucu bir yanıt verdikten sonra sıra en merak edilen soruya geldi. İnternet erişimi olan akıllı bir cihazımız var ve Netflix uygulamasını da indirdik. Peki şimdi Netflix aracılığıyla dizileri, filmleri izleyebilir miyiz? Ne yazık ki hayır! Bu keyifli hizmetten faydalanabilmeniz için bir ücret ödemek zorundasınız. Zaten elin Amerikalısının böyle güzide bir hizmeti bedava sunacağına da ihtimal vermiyorsunuz sanırım… Üç ayrı paket fiyat şeklindeki hizmetlerden birini satın alarak Netflix dünyasına adım atabilirsiniz.

En İyi Netflix Dizileri

Netflix nedir

Global internet televizyonu olarak da adlandırılan Netflix, 2016 yılında adım attığı Türkiye pazarında da beklenen çıkışı yakalamışa benziyor. 2016’da Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı 130 ülkede varlık göstermeye başlayan şirket, şimdilerde 190 ülkede 130 milyon üyesi olan dev bir platforma dönüşmüş durumda. En çok da dizi severleri takipçi olarak peşine takmış görünüyor. 2018 popüler yabancı diziler ve mutlaka izlenmesi gereken yabancı filmler listelerinde birçok diziye ve filme ev sahipliği yapan Netflix, erişilmesi zor bir rekora da imza attı. En iyi Netflix dizilerine örnek vermek gerekirse;

House of Cards

Stranger Things

Black Mirror

Mindhunter

Narcos

Netflix’in ilk Türk orijinal yapımı dizisi olan The Protector de (Muhafız) Aralık ayı içerisinde izleyicilerle buluşacak. 200’ yakın ülkede aynı anda izleyiciye sunulacak dizinin başrolünde ünlü oyuncu Çağatay Ulusoy var. Geçtiğimiz günlerde Çırağan Palace Kempinski’deki lansmanda tanıtılan dizinin diğer önemli oyuncuları; Ayça Ayşin Turan, Okan Yalabık, Hazar Ergüçlü, Mehmet Kurtuluş. “İstanbul’dan fantastik bir hikâyeyle karşınızda olacağız” diyen Çağatay Ulusoy, dizinin yayın tarihi yaklaştıkça daha da heyecanlandıklarını söyledi. Bir kahramanlık hikâyesinin anlatılacağı dizi bakalım eleştirmenlerden kaç puan alacak…

Yapay Zekâ Ayrıcalığı

Netflix nasıl kullanılır

Beğendiği diziler final yapan takipçilerine de önemli bir jest yapan Netflix, gelişmiş teknolojik altyapısı ve yapay zekâ noktasındaki önemli adımları sayesinde izleyicisinin beğendiği dizi ya da filmlere benzer özellikteki yapımları izleyicisine öneriyor ve takipçisinin işini çok kolaylaştırıyor. Kişiye özel içerik olarak adlandırabileceğimiz bu uygulama pek çok kesim tarafından tam puan almış.

Netflix Yatırımcısı Zararda!

Netflix zarar

Dünyanın en önemli teknoloji markalarından biri olarak yine Amerikan endüstrisi tarafından tüm dünyaya sunulan ve ihraç harikası bir değer olan Netflix ile ilgili yılın son aylarında ortaya atılan iddialar hiç de yenilir yutulur cinsten değil. Youtube gibi bir devle rekabet edebilen bir konumda olan markanın, yatırımcılarına zor günler yaşattığı söylentileriyle başı dertte. Ekonomistler markanın gelirlerini artıramadığı takdirde bu sorunların daha da büyüyeceğini ve bu gidişata olumlu anlamda herhangi bir müdahale gelmez ise Netflix’in, yatırımcılarını daha fazla üzeceği bilgisini paylaşıyorlar.

Netflix nedir, sorunuza son olarak şöyle yanıt vermek isteriz; Netflix kullanımı son derece kolay ve yasal olan bir online platformdur. Rahat rahat kullanın efendim, içiniz rahat olsun.


Bir önceki “İtalyan Noel Pazarları Şıkır Şıkır…” başlıklı yazımızda güzel dileklerle karşıladığımız yeni yılın İtalya’da nasıl geçtiği, İtalya noel pazarlarının nerelerde kurulduğu ve bu pazarlarla ilgili enfes fotoğraflara göz atabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap