Gezi Kültür Sanat Yaşam

Nürnberg Gezi

Nurnberg Gezi

Yaşadığımız süre boyunca dünyanın neresinde olursak olalım ya da ne işle uğraşırsak uğraşalım kırtasiyeyle bağımız hiç kopmuyor. Defter, kitap, kalem kokusuyla özdeşleşen kırtasiye, değişen zamana ve teknolojiye ayak uydurarak hem ürün çeşitliliğinde hem de çağdaş yaşamın ihtiyaçlarını karşılamada kendini sürekli yeniliyor. Almanya’nın tarih ve kültür başkenti Nurnberg, deyim yerindeyse kırtasiyenin kalbi! Geniş ürün yelpazesi, nitelikli, özgün ve çağdaş kırtasiye noktalarıyla Nurnberg, âdeta görsel bir şölen sunuyor.

Perakende dizyanı

Nürnberg Vitrinlerinde Estetik ve Yerel Doku

Nurnberg’in caddelerinde dolaşmak, tarihi bir filmin içinde hissetmek gibi. Üstelik bu filmde kendinizden bir şeyler bulmanız da mümkün. Kırtasiyenin renkli dünyasına sevdalı olanlar bilir; kırtasiye kokusu bambaşkadır. İşte bu koku daha şehre ayak basar basmaz sarıyor sizi. Tarihi asırlar öncesine dayanan dükkânların mimarisinde kentin ve kırtasiyenin hafızasını, camekânlarında estetiği, rengârenk ürünlerinde ise çocukluğunuzu buluyorsunuz. İşte, şehrin yerel dokusuyla bütünleşmiş, her biri kendine özgü kitap-kırtasiye mağazalarından içinizi ısıtacak kareler…

Nurnberg rota

Nurnberg Seyahat

Vitrinlerin Şık ama Yormayan Dekorasyonları

Kentteki kırtasiye dükkânları, sonsuzmuş hissi veren ürün çeşitliliği ve bu ürünlerin sunum biçimi ve sırası, vitrinlerin şık ama göz yormayan dekorasyonu ve ışıklandırmasıyla sizi cezbediyor. Dükkânların içi ise geniş, rahat ve konforlu. Bu sayede kırtasiye tüketicisi ürünleri dilediği gibi inceleyebiliyor, şehir gezisine kısa bir mola verip kitap okuyabiliyor, dinlenebiliyor… Tüm bunları yaparken fonda hafif bir müzik de onlara eşlik ediyor.

Nurnberg Kitap Kırtasiyecileri

Vitrin dizaynı

Vitrin Tasarımında Hareket Ön planda

Nurnberg kitap-kırtasiye mağazalarının hemen hepsinin vitrin tasarımlarındaki özen, kırtasiyecilerin işlerindeki özveriyi ve müşterilerine verdikleri değeri de gösteriyor. Vitrine, bir sanat eserini inceliyormuşçasına bakan müşterinin sonraki hamlesi mağazaya girmek oluyor. Nurnberg kırtasiyecileri, “tüketicinin vitrinlere en az 3 saniye en fazla 2,5 dakika baktığı istatistiğini” iyi yakalamış görünüyor. Vitrin unsurunun müşterinin alışveriş tercihini önemli ölçüde etkilediğinin farkındalar. “Vitrinler kartvizitinizdir” söyleminin karşılığı olarak durağan bir görüntü yerine, vitrinlerde hareketin ön planda olduğu dinamik, canlı bir tasarım hâkim.

Almanya fotoğraf

Kırtasiyenin kalbi

Nurnberg fotoğraf


Sizleri bir önceki “Ren Kıyılarında Şık Bir Şehir Düsseldorf ” başlıklı yazımızda; Almanya’da modanın kalbi Düsseldorf’u anlattık, mutlaka göz atın…

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

1 yorum

  • Çok keyifli bir yazı olmuş, fuarlar perakende sektörünün vazgeçilmezleri. Kalemine sağlık. Tebrikler..

Yorum Yap