Gezi Moda Yaşam

Ren Kıyılarında Şık Bir Şehir Düsseldorf

euroshop düsseldorf

Almanya’nın en uzun ve Batı Avrupa’nın en önemli nehirlerinden biri Ren nehridir. Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Almanya’da da kentler nehirler kenarına kurulmuştur. 865 km lik Ren nehrinin kenarında iki önemli Alman şehri vardır ki bunlardan biri Almanya’nın hatta Avrupa’nın en önemli moda başkentlerinden biri olan Düsseldorf’tur. Genelde ön yargılı olarak giyim zevkleriyle diğer ülkelerin şakalarına maruz kalan Almanların tersine Düsseldorf’ sokakta dolaşan insanların şıklığı ile bilinen bir şehirdir, gerek yerli halk gerek turist olarak gelenler için Düsseldorf Almanya’da modanın kalbidir.

Ren nehri kıyılarına kurulan bir diğer şehir ise Köln’dür. Gelişmiş raylı sistemleri sayesinde Köln Almanya’yı tüm çevre Avrupa ülkelerine bağlayan bir merkezdir ve örneğin Köln – Paris birbirine sadece 2 saatlik bir hızlı tren uzaklığındadır.

Düsseldorf ve Köln birbirine komşu birbirine aşık iki şehir, biri minnak ama şık, bakımlı, modern, aktivite ve fuarların gözdesi, moda alışverişi için Alman hanımların tercihi güzel kız Düsseldorf, diğeri gotik mimarinin en önemli eserlerinden biri olan katedralini merkezine almış, ticaretin, sanayinin, turizmin Almanya’daki önemli temsilcilerinden biri koskocaman ama yakışıklı bir delikanlı Köln. Bu iki şehrin en önemli özelliği çetin geçen kış aylarında bile dünyadan binlerce insanın buralara gönüllü olarak akması:) Çünkü özellikle kış aylarında dünyanın en önemli fuarları bu iki kentte kurulur.

Perakendenin Kalbi Üç Yılda Bir Düsseldorf’ta Atar Euroshop

Messe Düsseldorf ve Kölnmesse iş dünyasının sıklıkla duyduğu iki isim. Düsseldorf’taki en önemli fuarlardan biri EUROSHOP Perakendenin kalbi bu fuarda atar. Genellikle Şubat ayının ikinci yarısı düzenlenir. Köln’de ise hemen ardından genellikle Mart’ın ilk haftası Eisenwaren Fuarı düzenlenir, demir, çelik, hırdavat endüstrisinin kalbi de bu fuarla Köln’de atar. 1990 dan beri yani iş hayatına ilk atıldığım yıllardan itibaren bu iki fuar, benim hemen her sene Almanya ziyaretlerime ilk başladığım aylardır Şubat – Mart.

Euroshop

Fuarlar ve ‘’İş Gezisi’’ Kavramı

Fuar gezginleri bilirler, fuar için bir yere gidince mutlaka oranın en güzel mekanları fuar sonrası saatlerde gezilir ve tabii fuardan kaçamak bazı saatlerde o şehrin en gözde alışveriş caddeleri ve mağazaları da bir ziyaret edilir. Kaçar göçer, alalacele de olsa iş ve gezi birleştirilmeye çalışılır, bunun için bu tip seyahatlerin adına ’iş gezisi’’ denmiştir ki, ben bu tanımı çok severim, çünkü benim hemen her seyahatim ‘’iş gezisi’’ tadında.

almanya gezi

Fotoğraf: Egemen Salman

Şimdi biraz ‘’iş gezisi’’ için Düsseldorf’a gideceklere alışveriş ipuçları paylaşalım o zaman. Yaklaşık 625 bin kişinin yerleşik olarak yaşadığı küçük bir Alman şehri olan Düsseldorf fuar ziyaretçileri ile yıllık ortalama 17 milyon Euroluk  Alış Veriş kapasitesine sahip bir kent. Lüks Mağazaların Almanya’da en fazla bulunduğu Düssseldorf  Kö- Bogen alışveriş bölgesi ortasından geçen su yolu ile hem estetik hem de çok şık bir yerleşim alanı. Saatte 5.441 kişinin geçtiği Königsalle (Kral Yolu) gerçekten krallara layık bir görselliğe sahip. Kö-Bogen (Kö-Kanalı)nı Schadowstrasse ile birleştiren cadde ziyaret edilmesi gereken bir Alışveriş Caddesi, mutlaka görülmeli.

köln gezi

Fotoğraf: Egemen Salman

Her Avrupa kentinin neredeyse ortasına denk gelen semtte ‘’eski şehir’’ diye adlandırılan şehrin ilk kurulduğu ana semt vardır, buna Almanca Altstadt denir, Düsseldorf’un Altstadt’ı ise Heinich Heine Alle’den Hoffgarten’a kadar olan alan ile Flinger Strasse ve çevresidir. Saatte ortalama 6920 kişinin ziyaret ettiği bu bölge Almanya’nın en fazla dolaşılan 11 semtinden biridir.

seyehat

Fotoğraf: Egemen Salman

Bir başka ilgi odağı olan Schadow Strasse ise bir yürüyüş yoludur. Bu bölgede bu yıl JD Sport ve Decathlon mağazaları açıldığı için eminim outdoor giyinmeyi seven EUROSHOP 2020 ziyaretçileri bu yıl en fazla bu iki mağazadan alışveriş yapacaklar. Bu mağazaların yakınında bulunan Breulinger  Katlı Mağazası ise tam Schadowplatz da bulunur ve Lüks bir katlı mağaza deneyimi için birebirdir. Bu arada Breulinger Katlı Mağazasının görsel sunum yöneticisi pek yakın arkadaşım olduğu için benim en favori mağazamdır demeden geçemiyorum:)

königsallee

Fotoğraf: Egemen Salman

Königsalle (78 numara) üzerindeki Anthropologie ise Kadın ve Mobilyayı birleştiren bir mağaza ve görsellik anlamında son derece güzel yorumlarıyla benim favorilerimden biri. Görmenizi özellikle tavsiye ederim.

Peki Süpermarket olarak tek şansım var nereyi gidip göreyim diye soranlara Edaka Zurheide diyorum. Berliner Alle de 2018 açılan bu market 10.000 metrekarenin üzerinde 60.000 çeşit ürünü ile bence süpermarket işi yapanların mutlaka görmesi gereken bir mağaza olma özeliğine sahip.

Zurheide Almanya

Kadın – Erkek – Çocuk giyim mağazaları nerede dersek tabii öncelik Königsalle sonra Flinger StrasseHohe Strasse yani kısaca yol tarifi vermek gerekirse. Benim en sevdiğim Düsseldorf Metro ve Tranvay durağının adı, ünlü Alman Şairi Heinrich-Heine’den adını alan Heinrich-Heine Alle durağında inin Flinger Strasse de biraz yürüyüp Mittel Strasse’den Graf-Adolf Platz yönüne doğru ilerleyin, önce Diesel Mağazasını gezin ve aşağı doğru kendinizi yürümeye bırakın yorulduğunuz yerde durun ve karşınıza ilk çıkan kafede dinlenin, sonra tekrar fuara dönebilirsiniz derim, tüm bu gezi size en fazla 2-3 saate mal olur, hem bir nefes almış hem de Almanya’nın en keyifli caddesinde gezmiş olursunuz. Benden söylemesi.

medienshafen

Fotoğraf: Egemen Salman

Ayrıca son bir ipucu bir akşam yemeğini  Medienhafen’da bulunan Rheinturm (Ren kulesi) da Düsseldorf’u panoramik seyrederek yerseniz kesinlikle iyi bir seçim yapmış olursunuz.

rheinturm

Fotoğraf: Egemen Salman

Perakende sektöründe çalışan bir çok firma yöneticisi ve çalışanı dünyanın en büyük perakende fuarı olan EUROSHOP u bilir ve katılmak, en azından ziyaret ederek gelecek 3 yılın trendlerini ve yeni ürünlerini toplu olarak görmek isterler. EUROSHOP 3 yılda bir Düsseldorf ta gerçekleşir. 90 ların sonundan bu yana her 3 yılda bir ziyaret ettiğim, bolca yazdığım ve anlattığım bu fuar bu yıl 8 ana grupta 15 bin metrekarelik alanında ziyaretçilerini karşılayacak.

*Perakende Pazarlama (Retail Marketing) başlığı altında yer alan firmalar  1 ve 3. Hollerde mağaza içi yönlendirme – ürün sunum malzemeleri – mağaza dışı pazarlama iletişim stratejileri gibi konularda yeni fikirler sunacak ve müşteri hedefli çözümlerle başarılı perakende pazarlama tekniklerini paylaşacaklar.

*Fuar ve Etkinlik Pazarlama (Expo & Event Marketing) başlığı altındaki firmalar 4 ve 5. Hollerde özellikle stand inşası ve ekipmanları, Marka İletişimi, İletişim Tasarımı, Etkinlik Teknolojileri gibi konularda odaklanacaklar.

*Perakende Teknolojisi (Retail Technology) başlığı altında yer alan firmalar  3, 6, 7a ve 7. Hollerde ticaretin dinamik yaratıcı çözümlerini paylaşacak. Özellikle perakende yazılımları, POS teknolojileri, Mobil çözümler, e-ticaret, ödeme sistemleri ve Lüks ürün satışlarında kullanılan yeni teknolojiler, trendler bu firmaların hizmet alanları içerisinde yer almakta.

Euro Dusseldorf

Euroshop

*Aydınlatalım (Lighting)  9 ve 10. Hollerde Bence Perakende Mağazacılık sektöründe ve Görsel Mağaza Tasarımında en fazla kar ve başarı getiren konu ışıktır. Bu nedenle Aydınlatalım!!! İsmini Aydınlatma ya tercih ederim. Perakendecilerimiz aydınlatma dedikçe aydınlatmıyor çünkü J Işıklandırırken – mağazamızı veya reyonumuzu aydınlatırken kullanılacak sistemler, tasarımlar ve teknoloji bu konuda fuarda yer alacak firmaların paylaşacağı konular.

*Görsel Mağazacılık (Visual Merchandising) başlığı altında yer alan firmalar 10. Holde özellikle görsel tasarım konusunda perakendecilere yeni nesil mankenler, mağaza içi ve vitrin tasarımları, dijital yaratıcı mağaza içi çözümler ve müşteri algısını en iyi şekilde yönlendirme konusunda yeni ürün ve teknolojilerini sunacaklar.

*Mağaza Uygulamaları ve Mağaza Tasarımı (Shop Fitting & Store Design) 10 ve 14. Hollerde Mağazada satışın en iyi arkadaşı estetiktir. Bu ne demek, estetik bilmek demek çok zevkli bir göze sahip olmak diye anlaşılır, oysa satış bir bilimdir, görsel satış ise bu bilimi doğru uygulamak için gereken estetik bilimidir. Günümüzde kadın erkek hepimizin en fazla merak ettiği kişisel estetik kuralları gibi mağazalarımızın, hizmet verdiğimiz alanların da estetik kuralları vardır. Bir mağazanın en iyi kazanca ulaşması için bazen sadece iyi bir mimari tasarım yetmez aynı zamanda doğru ekipmanlar, hedef kitlenin fizyolojisi ile en iyi uyumlu uygulamalar, doğru mağaza içi planlama ve trafik, doğru materyal ve doku kullanmak gerekir. Bu konu perakende mağazacılıkta en fazla yeni trendlerin takip edilmesi gereken konudur. Uluslararası Tasarımcılar, alışılmadık estetik sunumlar, müşterilerimizin satışa yönelik psikolojilerine uygun yaratıcı uygulamalar işte bu alanın konusudur. İşte bu başlık altında yer alan firmalar perakende sektöründe hangi alanda çalışırsanız çalışın mutlaka görmeniz gereken firmalardır. Onların uygulamalarında işini ve kendini geliştirmek isteyen her perakendeci için eminim büyük ilhamlar çıkacaktır.

*Gıda Perakendeciliği ve Ekipmanları (Food Service Equipment)  başlığı altındaki firmalar 14.Holde yeni ekipmanlar, tasarım, teknoloji, mimari ve yeni pişirme çözümleri konusunda tüm yenilikleri ziyaretçilerle paylaşacaklar.

*Soğutma ve Enerji Yönetimi (Refrigeration & Energy Management) başlığı altında ise soğutucu firmaları, 15 ve 17. Hollerde soğuk dolaplar, soğuk depolar ve bu konulara bağlı tüm ekipman ve teknolojiler ile yenilikleri paylaşacaklar.

İlki 1966 yılında organize edilen ve her üç yılda bir düzenlenen bu fuarın katılımcı ve ziyaretçi sayısı her seferinde artmakta. 125.598 metrekarelik bir alanda kurulan, Türkiye dahil dünyanın 147 ülkesinde temsilciliği bulunan EUROSHOP 2017 bu ülkelerden gelen 2.368 katılımcı firma ve 113.906 ziyaretçisiyle perakende sektörünün en önemli buluşma noktası oldu, katılımcı firmaların memnuniyet oranı 86 %, ziyaretçilerin memnuniyet oranı ise 97 % idi.

Fuarın her günü ama özellikle 1. ve 2. Günlerinde yukarıdaki başlıkların tamamı hakkında 11.Holde ortalama yarım saat süren mini seminerler ve bilgi paylaşımı söyleşileri var. Bu mini seminerlerin programı internet sitesinde bulunduğu gibi fuar alanına girerken istenildiğinde size veriliyor. Ya da direkt 1, 4, 6, 11, 15. Hollerde konularına göre düzenlenen bu seminerlere direkt gidip bakmanız yeterli. Mini seminerler genellikle İngilizce olarak sunuluyor. Perakende Sektörünün genç girişimcileri, yöneticileri ve çalışanları için bence kaçırılmayacak fırsattır bu ücretsiz seminerler.

EUROSHOP 2020 öncesindeki bu günlerde hepimizce bilindiği gibi gündemimizde çok kısa süre önce dünyada endişe uyandıran bir virüs konusu var. Sizler için bu yazıyı yazmadan önce gerek EUROSHOP 2020 fuarını organize eden komitedeki firmaların yöneticileri ile gerekse Messe Düsseldorf temsilcileri ile görüştüm. Özellikle EUROSHOP Türkiye Temsilcisi Tezulaş Fuarcılık sahibi Demet Tezulaş ile görüşerek size ilk ağızdan kendisine ulaşan korona virüsü ile ilgili bilgiyi paylaşıyorum:

Messe Düsseldorf korona virüsü ile ilgili son gelişmeleri yakından takip ediyor ve tüm sağlık kuruluşları ile direkt iletişimde. Fuar alanındaki tüm sağlık tesisleri sağlık ile ilgili tüm haberleri takip ediyor ve en iyi şekilde hazırlıklılar. Fuar merkezinin tüm sağlık tesislerinde, fuar alanında aniden ciddi bir hastalık belirtisi gösterenlere hizmet vermek için, tanımlanmış prosedürler bulunmakta. Bu prosedürler SARS, Influenza A (H1N1) virüsü ve ayrıca EHEC zamanında geliştirilmiş ve test edilmiştir. İlgili tüm paydaşlarımız arasındaki yakın temasımız, yeni bulguların hızlı bir şekilde paylaşılmasını, gerekli bilgilerin hemen sağlanmasını ve mevcut prosedürlerin yeni doğacak durumlara uyacak şekilde değiştirilmesini sağlar.

Bu kadar geniş kitlede beklenen bir fuar olması nedeniyle gideceklerin ve katılımcı firmaların tabii ki binlerce farklı insanla karşılaşmayı göze alarak genel temizlik kurallarına biraz daha fazla dikkat ederek, çok sevdiğimiz tokalaşma selamı yerine bu kez baş selamıyla yetinmesini bilmek, belki de yeni bir fuar kültürü geliştirmek  önlem olarak düşünülebilir.

Sadece fuar alanında değil, genel olarak hava alanlarında ve şehir içindeki mekanlarda mümkün oldukça daha az etrafa dokunmak, elimizi yüzümüze, gözümüze, ağzımıza ve burnumuza götürmeden yıkamak yine en iyi korunma yöntemlerinden. Benim bol seyahat eden bir eczacım var ve ana tavsiye ettiği bir kaç ürünlük bir set var ama burada marka paylaşımı yapmamak adına size kısaca virüs önleyici pastil, burun mukozasına sıkılan bir grip önleyici sprey ve elleriniz için dezenfektanlı sıvı diyebilirim. Ve tabii en önemlisi içimizde korku yerine güvende olduğumuz hissini gerçekten kalpten taşımak.

Hepimize sağlıkla geçecek, verimli, keyifli, bol kazançlı ve bol bilgi dolu bir EUROSHOP 2020 diliyorum.

Şiirsel bir ek…

** Benim bir şiir aşığı olarak çok sevdiğim bir şair ve Almanların en önemli şairlerinden Heinrich Heine’den ufak bir şiir hepimizi gülümsetmeye yeter bu kış gününde..

Romantizm ve Realizm akımları arasındaki geçiş döneminde Alman şiirinin öncüsü Heinrich Heine, 13 Aralık 1797’de Düsseldorf’ta doğdu, 17 Şubat 1856’da Paris’te öldü. Yahudi kökenli bir ailedendi, sonradan Protestan mezhebine girerek Hıristiyan oldu. Bonn ve Göttingen’de hukuk öğrenimi gördü, Berlin’de, Hamburg’da, 1831’den sonra Paris’te yaşadı. ve 1856’da Paris’te hayata gözlerini yumdu.

ISIRIĞIN FAZLASI

Bak o eski rüya geri dönüyor;
Yukarda yıldızlar, mayıs gecesi,
Ölümsüz sevgiye yeminler ettik
Oturup ıhlamur altında hani.

Bağlılık yemini, üst üste yemin,
Konuştuk, öpüştük, güldük seninle,
Tuttun bileğimden ısırdın beni
Verdiğim sözleri tutayım diye.

Ey gözleri duru duru güzelim,
Ey dişleri ak pak, karlardan beyaz,
Yeminler ortama uygundu ama
-Gücenme- ısırık fazlaydı biraz.

Çeviren: L. Sami AKALIN


Sizleri bir önceki “Rom Festivali 2019” başlıklı yazımızda; Festivalin detaylarını anlattığımız, Viyana tatlarını sizin için hazırladığımız yazıya mutlaka göz atın…

Yazar hakkında

Pınar Altanoğlu Salman

Pınar Altanoğlu Salman

Avusturya Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra perakende sektöründe, perakende mağazacılık ve ‘’Görsel Mağaza Tasarımı’’ konusunda uzmanlaştı. Birçok üniversitede ve sürekli eğitim merkezlerinde, İstanbul Moda Akademisinde kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili dersler vermeye devam ediyor. Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekor ve Kostüm Bölümünde öğretim görevlisi olan Salman, Mimar Sinan Üniversitesi Sürekli Eğitim Programlarında ‘’Görsel Mağaza Tasarımı’’ kapsamında dersler veriyor. 2000 yılından beri perakende sektöründe uzmanlık alanıyla ilgili yazılar yazan Salman, gezi yazıları da yazıyor. Salman’ın yazıları www.trenderamagazine.com ve www.avmdergi.com’un da aralarında bulunduğu basılı ve online kanallarda yayınlanıyor. Görsel tasarım konusunda Miscanti Enerji kabı adlı 4 yaşında bir markası da olan yazarımız; fotoğraf çekiyor, şiir, deneme ve roman kaleme alıyor.

1 yorum

Yorum Yap