Kültür Sanat

Ressam Hoca Ali Rıza

Ressam Hoca Ali Rıza
Avatar

İstanbul’un duygusunu ve ruhunu yansıttığı eserleriyle sanat tarihimizin en değerli isimlerinden biri olan ressam Hoca Ali Rıza Bey’in eserleri, TOKİ tarafından yayımlanan İstanbul’un Ressamı Hoca Ali Rıza – Ev ve Şehir adlı iki ciltlik külliyat halinde kitaplaştırıldı. Günümüze ulaşan en geniş Hoca Ali Rıza koleksiyonundan 250’yi aşkın eserin ilk kez görünür kılındığı bu yayında, ünlü ressamın bini aşkın eseri, yaşamındaki önemli olaylar, sağlığında gazete ve dergilerde hakkında yazılmış bütün metinlere kronolojik olarak yer verilirken, vefatından sonra da hakkında yapılmış nitelikli çalışmalar ve etkinlikler kayda geçiriliyor. Üsküdarlı ressam Hoca Ali Rıza Bey’i vefatının 88’inci yılında sanatseverlerin beğenisine sunulan külliyat, İstanbul’a dair görülmeye değer bir seyir niteliğinde…

ressam Hoca Ali Rıza

Sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu’nun hazırladığı eserde, Hoca Ali Rıza’nın kapsamlı bir biyografisinin yanı sıra kişiliği ve eserleri üzerine torunu yüksek mimar A. Cem Ener, Prof. M. Uğur Derman, Wendy Meryem Shaw ve Ömer Faruk Şerifoğlu’nun makaleleri Hoca Ali Rıza’nın sanatı ve kişiliğine dair farklı bakış açıları sunuyor. İlona Baytar ve Gül Sarıdikmen ise ev ve semt odaklı incelemelerinde Hoca Ali Rıza’ndan günümüze ulaşan mirasa dair yeni okuma önerileriyle ilginç çıkarımlar ve veriler ortaya koyuyor.  Ayrıca, kitabın sonunda ressam Ali Rıza Bey’e dair daha önce yayımlanmış, Sami Yetik, Cemal Tollu, Abdülhak Şinasi Hisar, A. Süheyl Ünver, Nurullah Berk gibi ustaların eskimeyen metinlerine de yer veriliyor.

Öncü kişiliği ve milli duyarlılığıyla evrensel bir resim dili kuran duayen sanatçı Hoca Ali Rıza Bey’e dair yapılan nitelikli çalışmalara dair notlar ve belgelere yer verilen kitap, sanatçıyla ilgili yapılan bütün araştırmaların en önemli kaynağı olan Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’in yayınları, notları ve muazzam arşivinin kılavuzluğunda ortaya çıkıyor.

Ressam Hoca Ali Rıza Efendinin Resim ve İstanbul Tutkusu

Ressam Hoca Ali Rıza eserleri

Özgün sanat tutkusuyla kişisel üslubunu oluşturan ressamın eserleri incelendiğinde, kendi zamanının İstanbul’unda kaybolan değerleri belgeselci bir yaklaşımla ölümsüzleştiren Türk resminin en üretken isimlerinden Hoca Ali Rıza Bey’in mesleğine ve İstanbul’a duyduğu derin tutkunun yoğunluğu hissediliyor. Ali Rıza Bey, hayatı boyunca gezip gördüğü her semtin, köyün, mahallenin her köşesini en küçük ayrıntısına varıncaya kadar büyük bir sadâkatle resmediyor.

“Ressam, hayatından hakkıyla faydalanır. Çünkü eline almış olduğu bir çiçekte bulunan renk ve şekilleri, aralarında olan ahengi görüp düşünerek tabiatta mevcut ilahi kudreti idrak eyler. Bu zevkin vereceği ferahlıkla tabiidir ki hayatından istifade etmiş olacaktır” diyen sanatçı, doğayı mistik bir ruhla yorumluyor ve doğa karşısındayken vecd halinde çalışıyor.

Sabırlı ve Hoşgörülü 

Üsküdarlı ressam Hoca Ali Rıza

Ülkemizde resim sanatının oluşumu, tanınması, sevilmesinde ve yeni kuşak ressamların yetişmesinde hiç kuşkusuz en çok emeği olan isimlerden ressam Hoca Ali Rıza Bey, ressam kişiliğinin yanı sıra, 47 yıl boyunca çeşitli okullarda öğretmenlik yaparak yüzlerce öğrenci yetiştirmiş, derviş-meşreb, mütevazı, sabırlı ve hoşgörülü kişiliğiyle tanınıyor. Bunların da ötesinde resim sanatının bilinmesi, sevilmesi için gösterdiği fedakârlık ve resme olan tutkusuyla, etrafında onlarca sanatçıdan oluşan bir ekol oluşturuyor.

Kültür&sanat alanına dair hemen her şeye ulaşabileceğiniz web sitemizde zengin ve nitelikli içerikleri takip edebilir, geliştirici yorumlarda bulunabilir ve dilerseniz siz de içerik paylaşabilirsiniz.

Bir önceki, Sabahattin Ali : Umudun Rengi başlıklı yazımızda, Sabahattin Ali kimdir, Sabahattin Ali hayatı, Sabahattin Ali ölümü  hakkında bilgiler yer alıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Gül Demirdaş

Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun genç iletişimci; okur, yazar, çizer, araştırır, gezer, keşfeder, paylaşır… Editörlük yapan, bunun yanında şiir ve öykü yazmaktan da kendini alamayan yazar adayı, “Yazmak, en zoru; kimi zamansa en kolayı. Zorluğunda ya da kolaylığında değilim ben işin. Yazarak var oluyorum, hepsi bu” diye özetliyor yazmayı.

Yorum Yap