Kültür Sanat

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali

“Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz…” Usta yazar Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna kitabında böyle seslenir bizlere. Bir tutkuyu, aslında bir ömrü fısıldar kulaklarımıza… Sahaflardaki tozlu rafların kokusu genzimde gözüm Sabahattin Ali kitaplarında gezerken, aklımın zamana meydan okurcasına tekrarladığı Sabahattin Ali’nin bu satırları, beni olduğum yere mıhladı. Çünkü bu satırlar, benim meraklılarına bir çırpıda söylediğim Sabahattin Ali kitapları arasında beni en çok etkileyen Kürk Mantolu Madonna kitabının özeti idi. Lezzetli, bir o kadar da yırtıcı ifadeler…

Sabahattin Ali Kitapları

Sabahattin Ali Kitapları

Elbette ki tutkulardır bizi hayata sıkı sıkı bağlayan, bize şiirler yazdıran, bağıra bağıra şarkılar söyleten, kendimizden geçercesine sert fırça darbeleriyle resimler çizdiren, sayfalar dolusu kitaplar yazdıran, koca koca heykeller yaptıran… Bizi biz yapan her şey değil midir aslında tutkularımız. Sabahattin Ali kitapları da bunu söylemiyor mu? Ne diye pişman olacakmışız tutkularımızın peşinden koşmaktan! Var olabilmek ve var olmanın dayanılmaz hafifliğini sonsuza kadar tadabilmek için, ben de buradayım diyebilmek, rüzgârın tenimizde bıraktığı hissin neşesini, yağmur damlacıklarının göz kapaklarımızda bıraktığı ıslaklığın keyfini uzun uzun yaşayabilmek için vazgeçmemeliyiz. Çünkü son tahlilde umutlardır tutkuları diri tutan, onları ete kemiğe bürüyen.

Sabahattin Ali Kitapları

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali, nitelikli bir yazardı, ancak sadece yazar değildi. Öğretmen, şair, gazeteci, aşık bir eş ve iyi bir babaydı. Sadece Kürk Mantolu Madonna ile değil, diğer kitaplarıyla da girdi hayatımıza. Muazzez’ini kaybeden Kuyucaklı Yusuf’u acısı yüreğimizin orta yerine oturdu. İçimizdeki Şeytan kitabında, “Ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması… İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu… İçimizde şeytan yok… İçimizde aciz var… Tembellik var” diyerek insanı insana anlattı. Aldırma Gönül, Geçmiyor Günler, Leylim Ley, Göklerde Kartal Gibiyim şiirleri şarkı oldu dilden dile dolaştı.

Sabahattin Ali Sergisi

Sabahattin Ali sergisi

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, bir Sabahattin Ali sergisine ev sahipliği yaptı. Küratörlüğünü Sevengül Sönmez’in yaptığı “Şehirlere Alışamadı: Sabahattin Ali’nin Şehirleri” sergisi, Sabahattin Ali’nin yaşamı boyunca bulunduğu Anadolu şehirlerine ve Berlin’e yazarın gözünden bakıyor. Sabahattin Ali’nin Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu şehirleri ve Berlin’deki yaşamına odaklanan sergide; eserler, filmler, çektiği fotoğraflar ve müzikler eşliğinde, Ali’nin yakınlarının anılarına da yer verdi.

Sabahattin Ali Arşivi’nden çıkan yeni belge ve fotoğrafların yanı sıra Tarih Vakfı Arşivi ve Ömer M. Koç Koleksiyonu’ndaki belgelerle zenginleşen sergi 27 Nisan’da sona erdi.

Sabahattin Ali ‘nin bir dönem tutuklu kaldığı Sinop Cezaevi müzeye dönüştürüldü. Sabahattin Ali gibi bir çok ünlü ismin de tutuklu kaldığı bu cezaevini sizler için ziyaret ettik. Sabahattin Ali ‘nin “Aldırma Gönül” başta olmak üzere birçok önemli esere imzasını attığı Sinop Tarihi Cezaevinden ve Sabahattin Ali Koğuşundan kareleri sizler için hazırladık.

Sabahattin Ali kitapları

Tarihi Sinop Cezaevi

Sabahattin Ali Sinop

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali Koğuşu

Sinop Cezaevi

Umut dolu yarınlarınız, sevgiyle harmanlanmış güzel günleriniz olsun sevgili okur…

Bir önceki Ekolojik Dekorasyon başlıklı yazımızda,  ev dekorasyonu fikirleri, ev dekorasyon örnekleri, ev dekorasyon modelleri hakkında bilgiler yer alıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap