Güzellik Sağlık

Saç Gribi Nedir?

Saç nezlesi
Avatar
Yazar : Cemre K.

Saç derinizde yanma, kaşıntı ve buna eşlik eden batma hissi yaşıyorsanız saç gribi ya da diğer bir adıyla saç nezlesi olabilirsiniz, dikkat! Özellikle yoğun saç dökülmelerinin ardından gelen saç gribi, saç köklerinde kopma ya da saçın kaybedilmesine kadar varan sonuçlar doğurabiliyor. Özenle baktığımız, doğal yağlar ve maskelerle beslediğimiz, düzenli kestirmeye gayret ettiğimiz saçlarımız, nasıl oluyor da gribe yakalanıyor? Neye dikkat etmek gerekiyor, saç gribine ne iyi gelir, saç nezlesi belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir bir bakalım…

Saç Gribi Neden Olur?

Daha çok kadınlarda görülen saç gribi ya da halk arasında daha sık kullanılan adıyla saç nezlesi, saç diplerinde kaşıntı ve kızarma, kim zaman da batma hissi ve şiddetli baş ağrısının da eşlik ettiği bir durum ortaya çıkarıyor. Özellikle soğuk havalarla birlikte daha yaygın ve şiddetli seyreden saç gribi, duş sonrasında saç derisinin iyi kurutulamaması ve soğuk algınlığı, ağır geçirilen üst solunum yolu rahatsızlıklarıyla birlikte seyrediyor. Kadınların saç nezlesine yakalanmasının erkeklere oranla üç kat daha fazla olmasının sebebi olarak hem saçlarımızın daha uzun olması (bundan dolayı hastalık Rapunzel Hastalığı/Prenses Hastalığı diye de adlandırılıyor) hem de saçlarımızla daha çok uğraşmamız gösteriliyor.

saç sorunları

saç gribi

Farklı markaların yürüttüğü reklam kampanyalarında ışıldayan, sağlıklı ve uzun saçlarıyla kameraya gülümseyen kadınların (ki çoğu zaman ünlülerin) önerdiği ürünler genellikle yoğun kimyasallar içeriyor. Saç bakım ürünlerindeki bu kimyasal içerikler de saç gribine yakalanma sebepleri arasında geliyor. Gerçekten doğal saç bakımı için yüzümüzü televizyona ve vitrin raflarına değil, doğaya dönmek gerekiyor. Saç diplerini besleyen harika tarif yazının sonunda sizi bekliyor. Suna Dumankaya saç dökülmesine karşı kür tarifi saç derinize iyi gelecek.

Saç gribi

Saçlarımızı kurutma şeklimiz, yoğun fön, ısı ayarı yüksek düzleştiriciler ve hatta saçlarımızı toplama şeklimiz bile saç gribi olma nedenleri arasında sıralanıyor. Saçlarımızı çok sıkı toplamamaya, rahat bırakmaya dikkat etmeliyiz. Uzun süre boyunca toplu kalan saçların köklerinde hassasiyet yükselirken, saç derisi yeterli havayı alamaz.

İyice kurutulmayan saç kökleri güçsüzleşip dökülecek, sık yapılan fön özellikle sıcak havalarda saç derisini tahriş edecektir. Kozmetik bazı ürünlere karşı alerjik reaksiyonlar konusunda da dikkatli olmakta fayda var; çünkü saç gribi şikâyetinde bulunanların bir kısmı bu gruba giriyor.

Dengeli Beslenme Saç Sağlığında Etkili

saç bakım önerileri

Dengeli beslenme saç gribi hastalığına yakalanmamamızda önemli rol oynuyor. Düzenli beslenme, vitamin ve protein tüketimindeki denge, saç ve saç derisinin sağlığına doğrudan etki ediyor. Özellikle D vitamini güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmamızı sağlıyor. Bilinçsizce yapılan yanlış diyetler saçlarımızın sağlığını kaybetmesine neden olabilir. Saç diplerinde ağrı, batma ve saçı kaybetmeye varacak kadar ileri boyuta taşınan saç gribine yol açabilir, dikkat!

Saç Gribine Ne İyi Gelir?

Saç gribi olan kişilerin saç derisinde aşırı hassasiyet oluşur. Saç köklerindeki sinirler o kadar hassaslaşmıştır ki saç derisine dokunmak çok acı verebilir. Yanma, iğne batma hissi ve yaralar da buna eşlik eder.

saç bakım özellikleri

saç gribi

Bu durumdan mustaripseniz yapacağınız ilk iş bu belirtilere hangi davranışınızın, alışkanlığınızın ya da hangi ürün ve saç bakım ritüellerinizin neden olduğunu bulmak. Saç gribi halk arasında bir hastalık kabul edilmemekle birlikte belli bir tedavisi de yoktur. Saçları gevşek toplamak, düzenli beslenmek, çok fazla kimyasal barındıran ürünler tüketmemeye özen göstermek önemli. Bunun yanı sıra ılık suyla duş almak, saçları ısısı çok yüksek olmayan bir makineyle iyice kurulamak, saçları zorlayarak taramamak ve tabii stresten olabildiğince uzak durmak da kendinize göre belirleyebileceğiniz bir nevi tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.

Şikayetleriniz artarak devam ediyor ve ciddi oranda saç kaybı yaşıyorsanız vakit kaybetmeden uzaman bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Suna Dumankaya Saç Dökülmesine Karşı Kür Tarifi

Sağlıklı saç köklerine sahip olmak için Suna Dumankaya’nın hazırladığı tahıl zengini kürü saçlarınıza deneyerek, gür, canlı ve güzel saçlara sahip olabilir, saçlarınızı kırıklardan arındırabilirsiniz.

saç bakımı

1 çorba kaşığı ölçeğinde taze üzüm suyu, haşlanmış pirinç suyu, buğday suyu ve yulaf suyu ile zeytinyağını bir kabın içerine ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla saç dibine boya sürer gibi tek tek sürün ve saç diplerine güzelce masaj yapın. Saç kuruluğu yaşıyorsanız karışımın içine bir miktar bal da ilave edebilirsiniz.


Bir önceki “Türkiye’de Kenevir Üretimi Başlıyor” başlıklı yazımızda, kenevir bitkisinin faydaları, kenevir üretimi ve kenevir üretimiyle ilgili kısa tarih turuna göz atabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Cemre K.

Sebepsiz gülerim, koşarım, severim, dans ederim, şarkı söylerim... İki kelimeyi bir araya getirip yazımı da yazarım. Hayatın kenarında, köşesinde değil tam ortasında olmayı seçerim. Hayatın içinden yakaladıklarımı paylaşmak için buradayım. Keyifle okuyun...😊

Yorum Yap