Sağlık Yeme - İçme

Şıra Nasıl Yapılır?

şıranın faydaları
Avatar
Yazar : Kitchenette

Genellikle İskender kebapla tüketilen şıra, aslında unutulmaya yüz tutmuş tatlarımız arasında geliyor. TDK’de “bazı meyve ve sebzelerin özü” diye geçen şıranın mazisi yüzyıllar öncesine dayanmakla birlikte Osmanlı’nın meşhur ve özgün lezzetlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Daha çok üzüm şırası, elma şırası ve armut şırası çeşitlerini bildiğimiz şıra, aslında ne şerbettir ne de şurup. İkisinden farklı olarak tatlandırıcı içermeyen şıra için bozanın yazlık hâli de diyebiliriz. Osmanlı döneminde yaz aylarında sokaklarda satılan şıra, devletin ileri gelenlerine özellikle ikram edilen içecekler arasında gelirdi. Hem halkın sofrasında hem de devletlunun menüsünde kendine yer bulan şıra nasıl yapılır, şıra yapmanın püf noktası nedir ve şıra nasıl tüketilir sorularının cevapları yazımızda.

Şıra Nasıl Yapılır?

Ev yapımı üzüm şırası için gerekli olan malzemeler bol suyla yıkanmış dolu dolu 1 bardak siyah çekirdekli kuru üzüm ve iki bardak su.

şıra nasıl yapılır

şıra nasıl yapılır

Üzüm şırasını yaparken kuru üzümleri robottan geçirenler de var; fakat istediğimiz o geleneksel üzüm şırası tadına ulaşabilmek için çekirdekli siyah üzümleri bol su ile yıkayıp karasını aldıktan sonra biraz süzüp havanda güzelce ezmek en iyisi olacaktır. Üzümleri sabırla ve iyice ezdikten sonra bir kaba alıyoruz ve iki bardak suyu ilave edip kabın üstünü tülbentle veya streç filmle sarıyoruz. Serin ve karanlık bir yerde bir gece boyunca bekletiyoruz. Rengi pembeye çalan su ve siyah kuru üzüm karışımında oluşan kabarcıklar sizi endişelendirmesin, kabarcıklar şıranın mayalandığını gösteriyor.

Üzümleri suyu ile birlikte tülbentten temiz bir kaba süzün. Tülbentteki posayı iyice sıkarak üzümlerin bütün suyunu akıtın. Bu işlemi 4-5 kez uygulayabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı şıra olarak tüketmek için sadece 2 gününüz var. Afiyet olsun…

Bonus: Biraz Limon ve Karanfil

Şıra nasıl yapılır bilgisini verdikten sonra sizinle şırayla ilgili bir püf noktası paylaşmak istiyorum. Biraz limon ve karanfil ya da kök tarçın ekleyerek şıranın tüketim zamanını uzatabilirsiniz. Hem böylece geleneksel üzüm şırasına farklı bir yorum da katmış olursunuz…

Şıra Faydaları

Bilim insanlarının bitkisel süt olarak tanımladıkları, içerdiği vitamin ve minerallerle kan yapıcı özelliği bulunan bu geleneksel lezzet aynı zamanda antioksidan görevi görüyor. Bu özelliğiyle yaşlanmayı geciktiren şıra, vücudumuzun hastalıklara karşı direncini de artırıyor. Gelişim dönemindeki çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesinde fayda sağlayan şıranın içerisinde yapay tatlandırıcı bulunmuyor. Üzümdeki doğal şeker sayesinde şıra aynı zamanda iyi bir enerji kaynağı.

Bol bol tüketin efendim, sağlıklı günler…


Bir önceki “Oversized Kazak Kombinleri” başlıklı yazımızda oversize kazak ile kombin yapmanın ipuçlarını, büyük beden kazak modellerini ve salaş kazak ile günlük kombin örneklerini görebilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Kitchenette

Sizler için araştırıyor, yiyor, keşfediyor ve yeni tarifler deniyorum. Janet Jackson’un; “Kendimi kötü hissettiğim anlarda, mutlu olmadığım zamanlarda o boşluğu yemekle doldururum…” mottosuyla yaşıyorum. Lezzetli yazılarımla ben de modarituel.com ailesindeyim. Sadece midenize değil göz zevkinize de hitap edecek yiyecek ve içeceklerle tanışmaya hazır olun…

Yorum Yap