Dekorasyon Moda

Siyah Dekorasyon

siyah dekorasyon örnekleri

Modern ve iddialı sonuçlar vadeden siyah dekorasyon doğru bileşenler bir araya getirilerek uygulandığında, mekâna derinlik ve zamansız bir zarafet katıyor.

Elektromanyetik dalgaların beyin ve göz tarafından algılanması olarak tanımlanan renklerin, aslında, gerçek anlamda bir varlığı bulunmuyor. İnsan psikolojisi üzerinde farklı etkiler yaratan renkler, birbirinden farklı durum ve duyguları besliyor. Dekorasyon uygulamalarında renklerin doğru kullanımıyla iç mekânlarda her türlü etkiyi sağlamak mümkün oluyor.

Günlük hayatta pek çok alanda tercih edilen siyah, iç mekân düzenlemesinde akla ilk gelen renklerden biri değil. Aslında siyah, bir “renk” de değil. Görünen ışığın yokluğu veya tamamen absorbe edilmesinin sonucunda ortaya çıkan ve en koyu “renk” olarak adlandırılan siyahı, aslında renksizlik olarak adlandırmak yanlış olmaz.

Batı’da Matem, Afrika’da Bereket Demek

Farklı kültürlerde farklı anlamlar ifade eden siyah, Batı’da genellikle ölümü ve matemi sembolize ederken, aynı zamanda aristokrasinin ve resmiyetin de rengidir. Buna karşılık, Çin’de kışın ve kuzeyin sembolü olan siyah, eski Mısır ve Kuzey Afrika ülkelerinde verimli toprağın ve yağmur bulutlarının rengine benzediği için bereketin simgesel rengi olarak kabul ediliyor.

Siyah Dekorasyon

küçük ev dekorayonu

Kıyafette, ayakkabıda, aksesuarda ya da araba tercihlerinde hiç tereddüt etmeden siyahı seçen insanlar, dekorasyon söz konusu olduğunda bu renge çekinceyle ve ön yargıyla yaklaşıyor. Özellikle giyimlerinde siyahtan vazgeçemeyen çoğu mimarın, yaptıkları iç mekân tasarımlarında siyahla aynı oranda karşılamamak da oldukça ilginç. Dekorasyonda modern ve iddialı sonuçlar için tercih edilen siyah, doğru bileşenlerle bir araya getirildiğinde mekâna derinlik ve zamansız bir zarafet katıyor. Siyah dekorasyon genellikle kontrast ya da tamamlayıcı renklerle birlikte ve uygun yoğunlukta kullanıldığında başarılı sonuçlar veriyor.

Renkten Daha Önemlisi Rengin Nasıl Kullanıldığı

Bir rengin nasıl kullanıldığı, o rengin seçiminden çok daha önemlidir. Rengin hangi yüzey veya objelerde kullanıldığı, bu yüzey ve objelerin mat ya da parlak olması, yoğunluğu, oranı veya birlikte kullanıldığı diğer renkler, rengin seçiminden daha büyük önem taşıyor. Söz konusu siyah dekorasyon olduğunda, bu konuya daha çok dikkat etmenizde fayda var.

siyah dekorasyon

Doğal ışık alan bir mekânda kullanılan siyah, büyük aynalar, beyaz ya da krem renkli döşemeliklerle birlikte oluşturulan kontrastla ilginç sonuçlar yaratıyor. Siyah bir arka plan ise, önemli detayları anlamlı hale getirmeye ve vurgulamaya yardımcı olurken, çeşitli renk tonları ve renk kombinasyonları için de bir “çerçeve” oluşturuyor.  Siyah rengin parçalı kullanımı, sakin ve tek renkli paletlerde etkileyici vurgular yaratabiliyor.

Siyah ve Beyaz

black living room decoration

Siyahın zıttı ve en büyük tamamlayıcısı beyazdır. Her ikisinin de renk olup olmadığı tartışıladursun; derinlik ve karanlık etkisi yaratan siyah ile aydınlık ve temizlik hissi yaratan beyazın birlikteliği dekorasyonda çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Siyah ve beyazın grafik doğası sadece küçük parçalarda değil, mekânın tümünde, hacim ve karşıtlık içinde ve de ışık etkisiyle birbirini dengeleyip bütünlüyor.

Odalarda Siyahın Dili

Giriş hollerinde kullanılan siyah, mekânı canlandırıyor; giriş kapısında, holdeki duvar kâğıdında, bir abajurda ya da kadife kaplı bir puftaki siyah dokunuşlar mekâna etkili ve iddialı bir giriş yapılmasını sağlıyor.

Salon ve yemek odasındaki siyah dekorasyon uygulamaları için bazı seçimler yapmak gerekiyor. Örneğin, siyah döşemeliklere sahip koltuk ve kanepelerle birlikte kullanılan açık renk perdeler, kontrast yaratan bir halı, tamamlayıcı aksesuarlar, bitkiler ve doğru bir ışıklandırmayla son derece sofistike ve modern bir iç mekân yaratılabiliyor.

siyah dekorasyon

Geleneksel olmayan siyah dolaplar kullanılarak yenilenmek istenen yorgun bir mutfak çabucak modernleştirilebiliyor; açık renk dolaplara sahip bir mutfakta siyah döşeme kaplaması tercih edilerek mekâna zarif bir şıklık katılabiliyor. Aynı şekilde banyoda kullanılan parlak siyah mobilya, parlak siyah duvar seramikleri veya mermerler, beklenmedik ve zarif bir etki yaratıyor.

siyah mobilya dekorasyonu

Biraz huzur alabilmek için yatak odasında da siyah renk rahatlıkla tercih edilebilir. Yatak başının bulunduğu duvarda kullanılan siyahı, beyaz perdeler ve tamamlayıcı renkte bir yatak başı ile eşleştirerek hem yeterince sakin, hem de dengeli ışığa sahip bir mekân oluşturmak mümkün.

small room decoration

Siyahı çocuk odalarında da kullanmayı deneyebilirsiniz. Tebeşir boyası ile boyanmış ya da bir başka deyişle kara tahta boyalı bir duvar uygulaması sonrasında çocuklarınızın tebeşirlerle duvarda neler yaratacaklarına inanamayacaksınız…

 Küçük Alanlara Siyah Dokunuş

small home design

Küçük mekânlarda genellikle açık renk kullanımı tercih edilir. Mekânın tüm yüzeyleri ile mobilya ve aksesuarlar da aynı açık tonlarda seçilerek mekânın sınırlarının algılanmaması sağlanır. Alanın küçüklüğünü saklamaya çalışmak yerine daha iddialı davranarak siyah renk kullanmayı deneyin. Doğru yüzeylerde ve objelerde, doğru oranlarda kullanılan siyah, küçük bir iç mekânın derinlik ve karakter kazanmasını sağlayacaktır.

samall decoration


“Bir önceki, Biz En Çok Doğal Severiz başlıklı yazımızda iki genç girişimci kadının girişimcilik hikâyesine ulaşabilirsiniz.”

Yazar hakkında

Avatar

Y. Mimar Pelin Sürmeli

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde tamamlayan Sürmeli, halen aynı okulda Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Anabilim Dalı’nda doktoraya devam etmektedir. 2000 yılından bugüne performans mekânları, mimari akustik, sahne mühendisliği ve tiyatro mimarisi ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.

Yorum Yap