Yaşam

Stan Lee Kimdir?

Steen Lee

Dünyaca ünlü yönetmen Martin Scorsese; “Sinema, neyin çerçeve içinde neyin dışında kalacağı meselesidir” tanımlamasıyla bizi görünenin çok ötesine taşımayı başarıyor. Sınırları ya da sınırsızlığı çizmenin bir aracı olarak da tanımlanan sinemada Hollywood’un ayrı bir yeri var şüphesiz. Film endüstrisinin üretim merkezi olarak bilinen Hollywood, yüz yıllık köklü bir geçmişe sahip. Hollywood sinemasını anlatmayı bir başka yazıya bırakıp Hollywood süper kahramanlarının yaratıcısı Stan Lee’den bahsedeceğim biraz. Stan Lee, 1920’li yıllarda altın çağını yaşayan, sinema dünyasına adımını attığı yıllardan bu yana gişe rekorlarını alt üst eden filmleriyle ilk sıradaki yerini her dönem koruyan Hollywood film dünyasının önemli isimlerinden biri. 95 yaşında vefat eden Stan Lee kimdir, hayatı, çizgi romanları, Hollywood’a kazandırdıkları, yarattığı kahramanlar ve daha birçok merak edileni sizler için derledik.

Stan Lee Kimdir?

Stan lee kimdir

Asıl adı Stanley Lieber olan Amerikalı çizgi roman yazarı Stan Lee aslında hepimizin çok yakından tanıdığı bir isim. Fantastik Dörtlü, Spider Man, Daredevil, Hulk, X-Men ve Iron Man gibi sinema dünyasının önemli kahramanlarının yaratıcısı olan Stan Lee, New York’ta 1922 yılında doğdu. Lise öğrenimini tamamladıktan hemen sonra çizgi roman alanına yönelen yazar, ilk hikâyesini yayınladığında yirmi yaşındaydı. İlk hikâyesinin konusu oldukça ilgi çeken Kaptan Amerika idi. İlerleyen süreçte önemli bir ivme yakalayacak olan Kaptan Amerika, sadece Amerika’da değil pek çok ülkede ilgiyle takip edilecek bir çizgi roman oldu. Ünlü yazar, takma isimler kullanarak birçok çizgi hikâye de yazdı. Yirminci yüzyılın ikinci yarısının hemen başında korku ve bilimkurgu türlerinde çalışmalara hız veren Stan Lee, dünyayı kasıp kavuran süper kahramanları sinema dünyasının büyülü gerçekliğine armağan etmesi uzun sürmedi.

Marvel’in Babası

super man

Stan Lee kimdir

Adını dünya sinemasına altın harflerle yazdırmaya başlayacağı sürecin en önemli adımlarından biri olan Fantastik Dörtlü’yü 1961 yılında yaratan ünlü yazarın ikinci büyük adımı Hulk oldu. Yayınlandıkları dönemde inanılması güç bir etki yaratan bu eserleri 1962 yılında Örümcek Adam efsanesi takip etti. Yarattığı üstün güçlere sahip karakterle aslında ne kadar geniş bir hayal dünyasına sahip olduğu da anlaşılıyor. Stan Lee kimdir diye soran olursa, sadece Amerika’da değil tüm dünyada çizgi romanın kurtarıcı kahramanıdır diyebilirsiniz.

Popüler Kültürün Kahramanı

Spider Man

1980li yıllar ünlü yazarın zirve yaptığı dönem oldu. Peki Stan Lee kimdir, Amerikalılar onu neden ilahlaştırdı? Amerikan halkı, milli duyguları kabartan çizgi roman kahramanlarını, süper kahramanları çok sevdi ve onların kendi yaşamlarına olan etkisini yakından hissetti. Bu kahramanlarla özdeşleşen Amerikalılar, Marvel’in babası Stan Lee’yi nihayet hak ettiği zirveye taşımıştı. Popüler kültürün kahramanı haline gelen ünlü yazar için artık her şey çok daha renkli, çok daha hareketli  ve çok daha kazançlı olacaktı…

Süper Kahramanların Yaratıcısı

X man

Stan Lee kimdir

Yarattığı kahramanların ortak özelliği doğaüstü özelliklere sahip olmasıdır. Bu kahramanların diğer bir ortak yanı ise gücü temsil etmeleri ve iyilik için mücadele ediyor duygusunu vermeleridir. Hollywood yapımı tüm filmlerde olduğu gibi ünlü yazarın eserlerinde de Amerikan ulusal çıkarlarının şaşmaz bir biçimde gözetildiği anlaşılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin en güçlüsü olduğu imajının sarsılmaz gerçekliği de aynı oranda hissettiriliyor! Kapitalist Amerikan bakış açısının tüm detaylarıyla yer aldığı bu eserlerde geçmişten bugüne insana özgü eksiklikler, zayıf yanlar da yer buluyor. Bu çerçeveden bakıldığında süper kahramanların olduğu filmler, ustalıkla işlenmiş eserler olarak tarih sayfalarındaki yerini alıyor.

Stan Lee kimdir, sorusuna cevaben onunla ilgili küçük ama işin mutfak kısmındaki emekçiler için çok önemli bir anekdotu da paylaşmak isterim: Çizgi romanların kapağında sadece yazar ve çizer isimleri yer alırdı. Stan Lee ise kapağı çinileyen, renklendiren ve konuşma balonlarını yazan sektör işçilerinin isimlerini de buraya ekledi ve emeği geçen herkesi okuyucuyla buluşturdu…


Bir önceki Kışın Gezilecek 8 Harika Ülke başlıklı yazımızda Avrupa’da kışın ziyaret edilmesi gereken yerler, kış için tatil önerileri, Avrupa’nın en güzel şehirleriyle ilgili bilgilerin yer aldığı içeriğimize ulaşabilirsiniz.”

 

Yazar hakkında

Avatar

Ebulfez Demirdaş

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu gazeteciliği, kendi deyimiyle gastecilik eğitimini Marmara Üniversite’sinde tamamlayan yazar, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Tam bir İstanbul âşığı olan yazar, sık sık seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ve gezdiği yerleri fotoğraflamayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor.

Yorum Yap