Kültür Sanat

Sylvia Plath Kimdir

sylvia plath kimdir
Avatar

Amerikan edebiyatının özgür ruhlu şairi Sylvia Plath her anıldığında; sıra dışı şiirlerin karanlık dünyasına yolculuğu ve birçok trajik intihar girişiminden sonra nihayet başarıyla sonuçlanan sonuncusunda, bir daha dönmemek üzere çıktığı evde bıraktığı iki çocuk, kurabiye, biraz süt ve hiçbir zaman cevaplanmayacak soruları hatırlatıyor. Bu kez gerçekten öleceğini hissetmiş miydi mesela? Ya da gaz fırınının içine kafasını soktuğunda birinin onu kurtaracağını düşünmüş müydü diğerlerinde olduğu gibi?… Dediğim gibi Sylvia, bunların hiçbirini yanıtlayamayacak kadar uzakta şimdi. Cahit Sıtkı Tarancı’nın yolun yarısı dediği 35 yaşını göremedi o, ya da başka bir deyişle görmemeyi tercih etti.

İlk Şiiir Kitabı: The Colossus

Aşırı disiplinli bir anne, genç yaşta ölen baba, sinir krizleriyle bölünen bir hayat, akıl hastanesinde geçirilen zor zamanlar ve okul yıllarındaki ilk intihar girişimi… Bunun yanında henüz 8 yaşındayken yayımladığı ilk şiiri, etrafında hayranlık uyandıran üstün zekâsı, yeteneği ve duyarlılığı, üniversite yıllarına geldiğinde biriktirdiği binlerce şiiri ve toplumsal cinsiyet çalışmaları yaptığı Smith College’deki başarılı öğrencilik yılları… Cambridge Üniversitesi’ne devam ederken The Colossus adıyla yayımlanan ilk şiir kitabı ve onu takip eden her bir eserindeki karanlık ruh hâlinin izleri, özgür ruhunun aydınlıkları…

Slyvia Plath şiirleri

Hasta ve Pes Etmiş Bir Anne, Kadın, Şair, Yazar, Deha

Sylvia Plath, belki bir kaçış ve sığınma istemiyle, belki dönemin en iyi şairlerinden olduğu için ya da kim bilir belki de âşık olduğundan Ted Hughes ile evlenir. İlk zamanlarını birlikte sıkça seyahat ederek ve yazarak geçiren çift, zamanla hiçbir şey paylaşamaz hâle gelir. Yıpranırlar. İşin içine bir de sadakatsizlik ve Sylvia’nın kışkançlık krizleri girer. Evlilik, artık sürekli mücadele gerektiren, Sylvia’yı Sylvia yapan hür ruhuna ve yaratıcılığına ket vuran bir hâl alır. Bakıma ve ilgiye muhtaç iki çocuk, kendi kariyeriyle meşgul olan bir adam ve çocuklarını ihmal etmemek için onlar uyurken yazan, sona biraz daha yaklaşırken şiirlerindeki derinliğin ve ölüm isteğinin arttığı anne. Yalnız bir anne. Yalnız ve sinir krizi nöbetlerinin hayatını esir aldığı hasta ve pes etmiş bir anne, kadın, şair, yazar, deha.

Sylvia Plath Ölümü

Son dönem şiirlerini yayımlamadan ölümü seçen Sylvia’nın bir yere ait olmayı reddeden ruhu kuş olup gökyüzüyle buluşmadan önce, her sabah yaptığı gibi kafasında birbiriyle savaşan, kimi zaman sevişen düşüncelerle güne başlar. O gün intihar etmeyi düşünerek mi uyandı ya da önceki gece planlamış mıydı, bilmek mümkün değil. Ne kadar kararlıydı? Vazgeçmek için kendine biraz zaman tanımış mıydı? Mesela, ikinci katta her şeyden habersiz iki çocuğu için kurabiye ve süt hazırlarken ve kapı aralıklarını sıkıca bantlarken ne düşünmüştü?… Sylvia, ilk gençlik yıllarında tanıştığı, hayatı katlanılmaz hâle getiren kendisinden vazgeçmişti. İlk denemelerinde gösterdiği başarısızlığı bu kez aşmış ve nihayet ele avuca sığmayan ruhu artık gerçekten özgür kalmıştı.

Slyvia Plath intihar

Sylvia Plath Şiirleri, Günlükleri, Hikâyeleri

Tıpkı şiirleri gibi kırılgan, karamsar ve duygusal olan Sylvia Plath, gerçek hayatında mesafeli ve kapalı bir kutuyken, Sırça Fanus isimli yarı otobiyografik romanında hikâyesini bağıra bağıra anlatıyor. Onunla tanışmak ve onu anlamak istiyorsanız, işe önce bu hikâyeyi okuyarak başlayın. Ölümünün ardından Ted Hughes tarafından derlenerek yayımlanan, çocukluk yıllarından beri tuttuğu günlüklerin yer aldığı “Sylvia Plath ’ın Günlükleri” ile belki onu ve eylemlerini yorumlama fırsatınız olur. Sonra her kelimenin belli bir kurgunun parçası olarak art arda sıralandığı şiirlerindeki derinlikte kaybolabilirsiniz. Ya da onu bulabilirsiniz…

Sylvia’nın izinden giden iki isim; Assia Wevill ve Nilgün Marmara’yı da analım. Ted ve Sylvia arasındaki ihanetin başrolündeki şair Assia Wevill, küçük kızının yanında gazı açıp intihar eder. Assia, Sylvia’dan farklı olarak kızını da öldürür.

Nilgün Marmara

Nilgün Marmara

“Burada daha ne kadar öleceğim?

Yeryüzüyle gökyüzünün aracısı olarak bulutu haraca kestiğiniz yerde?

Ben size alışamam.”

Dizelerinin sahibi Nilgün Marmara’nın Sylvia Plath ile ilişkisi, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okurken, “Sylvia Plath ’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi” isimli mezuniyet teziyle olur. Nilgün Marmara’nın hayata bakışını ve yaşamını etkilediği söylenir Sylvia’nın. Şair Nilgün Marmara, 29 yaşındayken kendini beşinci kattaki evinin penceresinden aşağı bırakarak hayatını bile isteye sonlandırır.

Bir önceki Ressam Cemal Akyıldız başlıklı yazımızda, Cemal Akyıldız gravür çalışmaları, Cemal Akyıldız kimdir, Cemal Akyıldız eserleri ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Gül Demirdaş

Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun genç iletişimci; okur, yazar, çizer, araştırır, gezer, keşfeder, paylaşır… Editörlük yapan, bunun yanında şiir ve öykü yazmaktan da kendini alamayan yazar adayı, “Yazmak, en zoru; kimi zamansa en kolayı. Zorluğunda ya da kolaylığında değilim ben işin. Yazarak var oluyorum, hepsi bu” diye özetliyor yazmayı.

Yorum Yap