Dekorasyon Moda

Tasarımda Monokrom Etki

monokrom tasarım
Avatar

Aynı rengin farklı tonlarını bir araya getirerek dekore edilen mekânlarda zarif ve sofistike bir hava yakalamak mümkünken, tekrarın tekdüzeliğini aşmak için eklenen farklı dokularla daha canlı ve enerjik bir tasarım elde edilebilir.

Tek renk ve onun varyasyonlarının kullanıldığı dekorasyon tarzını ifade eden monokrom tasarım, steril ve rahat bir atmosfer yaratmada en çok başvurulan popüler renk uygulamasıyken, renk seçimlerinde biraz cesur davranıldığında şık, iddialı ve yaratıcı dekorasyon fikirlerindeki anahtar renk uyumuna dönüşüyor…

Sevmek Ya Da Terk Etmek

monokrom dizayn

Renk, çok güçlü bir tasarım aracı. Mekân tasarımında renk tercihi ve kullanımı, renklerin tasarımın diğer ögeleriyle yakaladığı uyum, sadece mekânın aurasını etkilemek ve şekillendirmekle kalmaz, mekânı deneyimleyen insanın mekânla ilişkisini de etkiler. Mekânların insanların motivasyonlarında değişik etkiler bıraktığı bilinen bir gerçek. Yer’i sevmek, orada rahat hissetmek, yer’e ait hissetmek ya da orayı terk etmek, biraz da renklerle ilgilidir aslında…

renkli monokrom

Mekân tasarımında kullanılan ögelerin birleşiminden doğan enerjinin çok değişkenli olduğundan yola çıkarsak, bunun kontrol edilebileceğini de söyleyebiliriz. Tasarımın önemli ögelerinden rengin kullanımı, bu kontrolün güçlü etkileyenidir. Tasarımda rengi ustaca kullanarak mekânda istediğimiz algıyı ve psikolojik etkiyi yaratabiliriz.

Nasıl Bir Etki Yaratmak İstiyorsunuz?

Tasarımda popüler renk kullanımları arasında gelen monokrom renk hakkında doğru bilinen yanlış, şüphesiz bu renk uyumunda yalnızca siyah ve beyaz renklerin kullanılmasıdır. Siyah, beyaz ve gri renkler elbette kullanılır ancak tasarım bunlarla sınırlandırılamaz. Monokrom dekorasyonda her renk kullanılabilir, tabii tek bir renk ve bu rengin farklı tonları olması koşuluyla…

monokrom etkiler

Monokrom renk uygulamasıyla dekorasyon yapmanın ilk adımı mekânda nasıl bir etki yaratmak istenildiğini belirlemektir. Canlı bir rengin tonlarıyla enerjisi yüksek ortamlar tasarlanabileceği gibi toprak rengi tonlarıyla doğal bir uyumun yakalandığı tasarımlarla güvende hissettiren, sakin mekânlar tasarlanabilir. Küçük bir odayı düzenlerken beyaz ve grinin tonlarıyla ferah bir etki yaratılabilir. Geniş mekânları dekore ederken ise koyu ve yoğun renk paletiyle sıcak, rahat bir atmosfere sahip monokrom yaşam alanları oluşturmak mümkündür.

Monokrom

Huzur dolu ve aynı zamanda şık bir etki için bej, krem ve beyaz renkler iş görecektir. Bu renklerin tonlarıyla küçük oyunlar yapılarak rahat ve ferah bir ortam tasarlanabilir. Mavi de aynı etkiyi yaratmada sık tercih edilen renkler arasında geliyor. Mavinin açık ve koyu tonlarıyla yapılan bir dekorasyon, dingin ve sakin bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacaktır.

Mimari Ve Coğrafi Özellikler Monokrom Tasarımı Şekillendiriyor

Monokrom dekorasyonda mekâna, mekânda yaratılmak istenen etkiye uygun renk seçmek önemli olduğu gibi o mekânın bulunduğu mimari ve coğrafi çevrenin özellikleri de renk seçimini etkileyen önemli etkenler arasında geliyor. Pencereden dışarıya baktığınızda ne görüyorsunuz; ormanın yeşil büyüsünü mü, kışın en güzel hediyesi karı mı, tarihin bir dönemine tanıklık etmiş hissi uyandıran bir sokak mı, yoksa gökyüzüyle yarışan binalar mı?… Buralarda yer alan mekânlarda tercih edilecek renk paleti hiç kuşkusuz birbirinin aynısı olmayacaktır.

Doku, Desen Ve Malzeme Desteği

Seçilen rengin koyu, açık, parlak veya mat tonlarını kullanarak monokrom etki yaratılabilir; ancak kimi zaman monokrom renk uyumunun hakim olduğu tasarımlar sıkıcı bir atmosfere sahip mekân kurgusuna dönüşebilir. Tek renk kullanılarak tasarlanan mekânlar kötü yorumlandığında monoton bir hâl alabilir. Bu noktada yapılması gereken, tasarıma farklı doku ve malzemeler eklemek olacaktır.

monokrom sanat

Monokrom tasarımın tamamlayıcısı olan doku, desen ve doğal malzemelerle tasarımda farklı etkiler yaratarak, rutinin sıkıcı tekrarına dönüşmeyen bir ortam tasarlamak pekâlâ mümkün. Beyaz duvarları ve yine beyaz ağırlıklı mobilyaları ahşap bir parkeyle tamamlanabilir.

Salon, yatak odası veya çocuk odasında monokrom etki yaratmak için tercih edilecek bir renk üç tona bölünerek içinde harika hissedilen dekorasyon yapılabilir. Rengin ana tonunu mobilyalara, daha koyu tonu aksesuarlara, daha açık tonu duvarlara uygulanabilir. Tamamlayıcı tonlar kullanılarak yapılan bu tasarımda aksesuarların renk seçiminde ana rengin parlak tonu monokrom tasarıma bir miktar dinamizm katacaktır. Farklı malzeme seçenekleriyle dinamizmi artırmak da mümkün.

Aydınlatma Faktörü

monokrom izler

Tasarımın önemli ögelerinden biri renk ise diğeri ışıktır. Mekânda arzu edilen etkiyi yaratmada, mekâna özgü enerjinin oluşturulmasında bu iki ögenin vazgeçilmez olduğu söylenebilir. Monokrom dekorasyonlarda aydınlatma hassasiyet gösterilmesi gereken, mekânda istenilen derinliğin, çekiciliğin, atmosferin oluşturulmasında diğer tasarımlara göre üzerinde daha fazla çalışılması geren bir konu.

Trend öncülüğü yapan pek çok moda ikonunun stiline ilham olan çizgiler, moda dünyasından ev dekorasyonuna sıçradı ve evleri hem enine hem boyuna etkisi altına aldı. Dekorasyonda çizgilerin zaferini merak ediyorsanız çizgili dekorasyon önerileri için tıklayın.

çizgili ev dekorasyonu


Bir önceki “Küçük ve Sempatik Mekân Etiler Gurme Kasabı” başlıklı yazımızda, İstanbul’un en özel steakhouse mekanlarından biri olan Etiler Gurme Kasabı’nın farklı lezzetlerini anlattığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Gül Demirdaş

Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun genç iletişimci; okur, yazar, çizer, araştırır, gezer, keşfeder, paylaşır… Editörlük yapan, bunun yanında şiir ve öykü yazmaktan da kendini alamayan yazar adayı, “Yazmak, en zoru; kimi zamansa en kolayı. Zorluğunda ya da kolaylığında değilim ben işin. Yazarak var oluyorum, hepsi bu” diye özetliyor yazmayı.

Yorum Yap