Kültür Sanat

Timuçin Esen Kimdir?

Müslüm
Avatar

Merakla beklenen Müslüm filmi ekim ayı çıkmadan vizyona girdi ve Müslüm severlerin gönlündeki tahtta haklı yerini aldı. Arabesk ve Türk halk müziğinin Müslüm Baba’sını ölümünden 5 yıl sonra anma fırsatı verdiği için bu biyografik yapımda emeği geçen set görevlisinden teknik ekibine, yönetmeninden senaristine sevgili sinema emekçilerine teşekkürü bir borç biliriz. Ellerine, emeklerine sağlık…

Beyaz perdede Müslüm Gürses’in hayatında dokunaklı bir yolcuya çıkan seyirci, ustanın her fırsatta çok sevdiğini dile getirdiği Muhterem Nur’u Zerrin Tekindor’un göz dolduran oyunculuğuyla izliyor. Müslüm Gürses’in hayatına dokunan karakterlere Ayça Bingöl, Ercan Can, Güven Kıraç, Erkan Kolçak Köstendil ve Turgut Tunçalp başarılı oyunculuklarıyla hayat veriyor. Müslüm Baba’nın çocukluk yıllarını O Ses Çocuklar yarışmasında birinci olan Şahin Kendirci, yetişkinlik yıllarını ise Timuçin Esen canlandırdı. Esen’in oyunculuğunu çok beğenen Muhterem Nur, bu projede Müslüm Gürses’i onun oynamasını istemiş. Rol aldığı dizi ve sinema filmlerindeki başarısını aldığı ödüllerle perçinleyen Timuçin Esen kimdir, hangi dizi ve film projelerinde yer aldı gelin bir göz atalım.

Müslüm Filmi

Filmin yönetmen koltuğunda iki isim var: Can Ulkay ve Ketche. Filmin İstanbul çekimlerini Can Ulkay, Adana çekimlerini ise Ketche yönetti. Müslüm Gürses’in hayatı, ekonomik nedenlerden dolayı Şanlıurfa’dan göç ettikleri Adana ve albüm yapmak için geldiği İstanbul’da geçti. Müslüm Gürses, aşkı bulduğu ve sevenlerinin Müslüm Baba’sı olduğu İstanbul’da 2013 yılında 53 yaşındayken hayatını kaybetti.

Müslüm Rolüne 1 Yıl Hazırlandı

Müslüm Gürses karakterine sesiyle de hayat veren Timuçin Esen “Müslüm Baba’nın yaptığı gibi hissederek söylemeye, anlatmaya çalıştım” diyor. Çok güzel bir karaktere hayat verdiğini ve işin içine girdikçe karaktere çok bağlandığını dile getiren Timuçin Esen, Müslüm Gürses’le tanışma fırsatı olmadığını ama bu film sayesinde tanışmış kadar olduğunu söylüyor. Müslüm Baba’nın hümanist kişiliği ve yaşadığı zorluklara rağmen hayata sımsıkı tutunması, Timuçin Esen’i çok etkilemiş.

Müslüm filmi

Timuçin Esen, filmde 11 şarkı seslendirirken, Müslüm Gürses’in hayatını anlatan filmde kendi sesinden şarkıları yer almıyor. Ancak usta sanatçının kendisine iki sahnede yer verildi. Esen’in seslendirdiği 11 şarkının albüm olarak dinleyiciyle buluşturulması bekleniyor.

Başarılı oyuncunu Müslüm rolüne hazırlanması bir yıl sürmüş. Rolü için Amerika’da eğitim alan Esen, şan ve bağlama dersleri de almış. Yaptığı işin hakkını vermek için ciddi bir çaba sarf etmiş Timuçin Esen. Müslüm Baba’nın hatırasına sahip çıkmak ve onun üzüleceği bir şey yapmayacağına dair Muhterem Nur’a söz vermiş. Ve öyle de yapmış; Timuçin Esen bu konudaki titizliğiyle izleyenlerden tam not aldı.

Timuçin Esen Kimdir?

Timuçin Esen dizileri

Timuçin Esen kimdir?

Şu sıralar Gülperi dizisinde Avukat Kadir Aydın rolüyle ekranlarda gördüğümüz Timuçin Esen kimdir?

Magazinden uzak yaşayan, film ve dizi projelerinde seçici davranan, tiyatro, sinema ve yönetmenlik eğitimleri alan, disiplinli ve işini layıkıyla yapan ender sanatçılardan. Daha çok oyunculuğuyla tanıdığımız Timuçin Esen müzikle de uğraşıyor. Galip Derviş dizisinin jenerik müziğini seslendiren Esen’in bir de Mayhoş adında bir albümü var.

Gelelim Esen’in rol aldığı ve başarısıyla ödüllere layık görüldüğü film ve dizilere…

Hırsız Polis dizisinde adaletin peşinde koşan, idealist Çınar’ın Mavi’ye sevdasıyla büyük beğeni topladı Timuçin Esen. Öyle ki 33. Altın Kelebek En İyi Erkek Oyuncu ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği 28. Radyo-Tv Oscarları ‘Erkek Tv Yıldızı’ ödülleriyle başarısını taçlandırdı.

Timuçin Esen kimdir

Şener Şen ve Meltem Cumbul ile kamera karşısına geçtiği Gönül Yarası sinema filminde gözü kara âşık Halil karakteriyle beyaz perdede büyük başarı yakalayan Timuçin Esen’in oyunculuğu sinemaseverlerden tam not aldı. Esen’in başarılı oyunculuğu sinema otoritelerini de etkiledi ve 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali ile SİYAD (Sinema Yazarları Derneği)’da En iyi Yardımcı Erkek ödülleri ve Magazin Gazetecileri Derneği 13. Altın Objektif Ödülleri’nde Yılın En İyi Sinema Oyuncusu seçildi.

gönül yarası film

Labirent filmiyle Meltem Cumbul’la tekrar kamera karşısına geçen Esen, bir istihbaratçıyı canlandırdığı filmdeki başarılı performansıyla 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri’nde Ayhan Işık Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Sanatçı, istihbaratçı Fikret rolüyle Uluslararası Madrid Film Festivali’nde Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi.

Timuçin Esen filmleri

Gönül İşleri dizisinde Sinem Kobal, Selma Ergeç ve Bennu Yıldırımlar ile kamera karşısında geçen Timuçin Esen, ardından Bir Bodrum Masalı dizisinde hayat verdiği Faryalı karakteriyle sevenlerinin yine büyük beğenisini topladı. Şimdilerde ise Gülperi dizisinde avukat Kadir Aydın rolüyle başarılı bir oyunculuk performansı sergileyen Timuçin Esen, bir süre ara verdiği beyaz perdeye Müslüm ile sağlam bir dönüş yaptı.

Müslüm Gürses şarkıları


Timuçin Esen Kimdir?

Yurt dışında mesleğiyle ilgili uzun süre eğitim alan Timuçin Esen, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne geçti, İtalya ve ABD’de de tiyatro eğitimi aldı. Los Angeles’taki California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde 7 yıl sinema-yönetmenlik üzerine master yapan başarılı oyuncu, ABD’deki ünlü oyuncu koçu Larry Moss’un öğrencilerinden…

Bir önceki “2018 Popüler Yabancı Diziler“başlıklı yazımızda son döneme damgasını vuran yabancı diziler, yabancı dizi önerileri ve bu dizilerin kısa hikâyelerini okuyabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Gül Demirdaş

Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun genç iletişimci; okur, yazar, çizer, araştırır, gezer, keşfeder, paylaşır… Editörlük yapan, bunun yanında şiir ve öykü yazmaktan da kendini alamayan yazar adayı, “Yazmak, en zoru; kimi zamansa en kolayı. Zorluğunda ya da kolaylığında değilim ben işin. Yazarak var oluyorum, hepsi bu” diye özetliyor yazmayı.

Yorum Yap