Yaşam

Türkiye’de Kenevir Üretimi Başlıyor

Türkiye'de kenevir üretimi başlıyor
Avatar

Tarım Bakanlığının kenevir üretimi ile ilgili bir çalışma içerisine gireceği, yeniden kenevir üretileceği açıklaması üzerine kenevir, son günlerin en çok aranan kelimesi oldu. Gündemimize giren kenevir akıllara ilk olarak ‘marihuana’yı getirse de aslında bundan çok daha fazlasını ifade ediyor. Uyuşturucu sınıfında yer aldığı için dünyanın pek çok ülkesinde kenevir üretimi ve satışı yasak. Türkiye’de bunlardan biriydi; ta ki endüstriyel kenevir üzerine yaptığı açıklamalara kadar. Pek çok araştırmacı-yazar, akademisyen ve dernek tarafından destek gören bu açıklamalara göre Samsun Vezirköprü’de kenevir üretimine ağırlık verilecek. İlçedeki Narlısaray Mahallesi’nde geleneksel yolla yapılan kenevir üretimi kenevir endüstrisine dönüştürülerek kenevir üretimi artırılacak. Yurt dışından uzmanların yerinde incelediği Samsun Vezirköprü’deki geleneksel kenevir üretimi, hükümet desteğiyle kenevir ekim merkezi hâline getirilecek, kenevir sanayisi kurulacak.

Kenevir Üretimi MÖ 1500 Yıllarından Beri Yapılıyor

kenevir nedir

Bizde kendir olarak da adlandırılan kenevir tarımı aslında Anadolu’da MÖ 1500 yıllarından beri yapılıyor. Tarihi MÖ 8 bine kadar götürülen kenevirin izlerine Tayvan’da rastlanıyor; 10 bin yıldan çok daha eski bir antik köydeki kimi çömleklerde. İlk olarak nasıl kullanıldığı sorusunun yanıtı da herhalde yine MÖ 6 binde ise Çin’de yemek için kullanılan kenevir yağlarına rastlanıyor.

Tek yıllık bir bitki olan kenevirin ülkemizdeki macerasına dönecek olursak kenevir üretimi ile ilgili ilk kamu yatırımlarının Kastamonu’da yapıldığı bilgisine ulaşıyoruz. Taşköprü Kendir Fabrikası ise ilk tesislerden… Türkiye’de kenevir 1940’lı yıllarda yasaklansa da aslında her dönem kenevir üretildi. 1990’lardan itibaren ise çeşitli yönetmelik ve düzenlemelerle Türkiye, 2016 yılından bu yana izinli kenevir üretiminin yapıldığı ülkelerden biri oldu. 19 ilde kenevir üretimi yapılabiliyor; ancak üretim yok denecek kadar az; çünkü henüz üretim aşamasına geçilmedi, geniş kapsamlı bir planlama oluşturulmadı. Bu yüzden kenevir de ithal ürünlerimiz arasında yer alıyor. Afganistan, Çin ve Kanada’dan kenevir ithal ediyoruz.

Neden Kenevir Üretiyoruz?

Bu kapsamda kenevir üretimini artırmak için Samsun Vezirköprü’de ciddi adımlar atılıyor. Peki, neden kenevir üretiyoruz? Kenevir nasıl üretilir? Kenevirin faydaları ve kullanım alanları nelerdir, bir bakalım…

Türkiye'de kenevir

Sanayi üretimi için son derece önemli olan kenevir, yüksek verimliliği sayesinde hammadde giderleri konusunda büyük bir avantaj sağlamakla birlikte petro-kimya, plastik, enerji, biyodizel, kağıt-karton ürünleri, tekstil sektörü, plastik ve alt sektörleri, otomotiv, gıda, tarım ve medikal tıp alanlarında kullanılan ekonomik değeri yüksek bir bitki. Yerli tohum olan keneviri Türk keneviri olarak tescilletmek gerektiğini söyleyen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, tohum üretiminin kenevir üretim aşamalarından en önemlisi olduğuna, tohum üretimiyle eşzamanlı olarak 19 ildeki kenevir üretim alanlarının, il tarım ve orman müdürlükleri tarafından hızlıca belirlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Yetersiz kalması durumunda diğer illerde de üretim bölgeleri artırılmalı.”

Kağıt Yapımında Güçlü Bir Alternatif: Kenevir

Kenevir, endüstriyel bir nesne olmasının yanı sıra kâğıt yapımında da kullanılıyor. Günümüzde kenevirden kâğıt yapılıyor olsaydı çok az ağaç kesilecek, hatta ağaçların kesilmesine gerek bile kalmayacaktı; çünkü bir dönüm kenevir, 4 dönümlük ağaca eş kâğıt üretebiliyor, ağaç 3 kez kâğıda dönüştürülebilirken kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebiliyor. Bir dönümü 25 dönümlük orman kadar oksijen üreten kenevir 4 ayda yetişirken ağaç 50 yılda yetişiyor…

Ucuz, Pratik, Ulaşılabilir ve Doğa Dostu

kenevir üretimi

Tarım ilaçlarına ihtiyaç duymadan büyüyen kenevir, kendini böceklere karşı korurken çok az su tüketir. Dünyanın hemen her yerinde yetiştirilebilen kenevir, doğa dostudur. Lastik çöplerle, zararlı atıklarla her geçen gün kirlettiğimiz dünyayı kenevirle yeniden yorumlayabilmek mümkün. Hem de doğaya karşı değil doğayla birlikte…

Kenevirle yapılan sabun ve benzeri ürünler suyu kirletmez, yapı yalıtımında kenevir ucuz ve esnek bir alternatiftir, kenevirden üretilen plastik doğada kolay dönüşür… Bu ve benzeri pek çok faydası olan kenevir üretiminin yasaklanması, kenevire yalnızca uyuşturucu özelliğinin baz alınarak bakılması, daha doğrusu insanlarda böyle bir bilincin oluşturulmasında art niyet aramak yerinde olacaktır; çünkü kağıt, plastik, petrol ve tekstil gibi pek çok sektör için ciddi, ucuz ve doğa dostu bir alternatiftir kenevir.

Kenevir Bitkisi

Biyolojik olarak kenevirin üç ana türü bulunuyor: Cannabis sativa, Cannabis indica, Cannabis ruderalis. Bazı kenevir bitkilerinden uyuşturucu madde elde edilirken endüstriyel kenevirin uyuşturucu etkisi bulunmuyor. Bu kenevir türünde uyuşturucu etki gösteren maddenin içeriği oldukça düşük düzeyde…


Bir önceki “Ekmek ile Köftenin Izgaradaki Dansı” başlıklı yazımızda, hamburger severleri Bebek’te yer alan harika bir mekan olan Bread & Burger ile tanıştırıyoruz. Göz atmak için tıklayın.

Yazar hakkında

Avatar

Gül Demirdaş

Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun genç iletişimci; okur, yazar, çizer, araştırır, gezer, keşfeder, paylaşır… Editörlük yapan, bunun yanında şiir ve öykü yazmaktan da kendini alamayan yazar adayı, “Yazmak, en zoru; kimi zamansa en kolayı. Zorluğunda ya da kolaylığında değilim ben işin. Yazarak var oluyorum, hepsi bu” diye özetliyor yazmayı.

Yorum Yap