Yaşam Yeme - İçme

Yemek Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek yapmanın incelikleri
Avatar
Yazar : Kitchenette

Yemek yapma eylemi şüphesiz eylemlerin en lezzetlisi, en keyiflisi… Arkadaşlarınızı özenerek yaptığınız yemeklerle donattığınız güzel bir sofrada ağırlamadan ya da hayatınızın en özel anlarından birini kutlamak için onunla keyifle tüketeceğiniz yemekleri hazırlamadan önce ve hazırlarken dikkat etmek gereken bazı küçük noktalar vardır ki bunlar iyi yemek nasıl yapılır sorusuna verilecek nokta atışı cevaplardır. Yemek yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler, pratik ve lezzetli yemek nasıl yapılır, iyi yemek yapmanın püf noktaları nelerdir, gelin hızlıca bir göz atalım.

Tarifi Okuyun, Malzemeleri Hazırlayın

Lezzetli yemek nasıl yapılır

Yemek yaparken zamanı daha tasarruflu kullanmanın, malzeme ya da yemeğin püf noktalarını atlamamanın, masaya eksiksiz bir menü çıkartmanın en önemli noktası hiç şüphesiz önce tarifi iyi bir şekilde okuyup anlamaktan geçiyor. Söz uçar yazı kalır mottosunu hafife almamakta fayda var. Özellikle çok malzemeli ve birden fazla metodun uygulanacağı tariflerde yemek yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesinde ilk sırada tarifi okumak yer alıyor.

Hemen sonrasında malzemeleri de eksiksiz bir şekilde masaya koyduysanız kolları sıvayıp harika tatlar yapmaya başlayabilirsiniz. Ama öncesinde aşağıda sıraladığımız ufak notlara göz gezdirmenizde fayda var; yemek yaparken dikkat edilmesi gerekenler listenize ekleyeceğiniz birkaç detaya rastlayabilirsiniz. Tarifteki sıraya sadık kalarak ilerlemenin günün sonunda verdiğiniz emeği boşa çıkarmayacağını da hatırlattıktan sonra işte birkaç küçük not…

Yemek Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Malzemelerinizin oda sıcaklığında olması yemek yapma deneyiminizi kolaylaştıracaktır bu yüzden tarifinizde özellikle yumurta ve katı yağ gibi malzemeler varsa oda ısısında olmasına dikkat ediniz. Böylece işleminiz kolaylaşacak, yemek yapma deneyiminiz daha pratik hâle gelecek. Yumurtalara dikkat, ayrı bir kaseye kırarak malzemeler arasına dahil etmek çok daha iyi olacak. Tarifinizde un varsa, unu eleyerek diğer malzemelerle karıştırmaya özen göstermek hem unun topaklanmasını engelleyecek hem de kekiniz/pastanız/hamurunuzun istediğiniz gibi kabarmasını, pofuduk bir kıvam almasını sağlayacak.

pratik yemek yapma yolları

Yemek yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Pişirme işleminden önce kızartma yapacaksanız tavayı, kek yapacaksanız fırını ısıtmanızda fayda var. Böylece hem pişirme süreniz uzun saatler almayacak hem de yemekleriniz kaliteli ve sağlıklı şekilde pişecek. Nar gibi kızaran tavuğunuzun ya da patatesinizin, istediğiniz kıvamda kabaran kek ya da pastanızın yanık kokmaması için de pişirme işleminde dikkatli ve dakik olmanız çok önemli.

pratik ve lezzetli yemek

Dakik olmak demişken, yemeğin pişirilme süresiyle lezzeti arasında sıkı bir ilişki var. Şefin tarifini yaparken onun belirttiği süreye uymamak olmaz. O hâlde her an elinizin altında olan cep telefonunuzdan faydalanabilirsiniz. Zaman tutun ve ocağın altını kapatma, fırının fişini çekme vakti geldiğinde yemek ritüelinizi sonlandırın.

Yemek Önce Göze Hitap Etmeli

Yemek yapmanın püf noktaları

Patlıcan, patates, kereviz, kabak fiyatları şu ara oldukça tuzlu. Bu malzemelerin içinde bulunduğu bir menüyü daha sonraya bıraktık; ama bu sebzelerle ilgili notlarımızı şuraya iliştirelim dedik. Bu gibi sebzeler kesildikten kısa süre sonra kararırlar. Evet belki tadında çok bir değişiklik olmaz ama göze hoş görünmezler. Yemekler mideden önce göze hitap ettiğine göre sebzeleri doğradıktan sonra çok bekletmeden yemeğinize ilave etmekte fayda var. Ya da suyun içinde beklettiğiniz sebzelere biraz limon ve tuz da ekleyebilirsiniz.

Sarımsak Severleri Böyle Alalım

Sarımsak sevenleri ve sevmeyenleri böyle alalım… Mantıya ve sarımsak ayrılmaz ikili, çok da severiz bu ikiliyi ama sarımsağın kokusunu pek sevmediğimiz doğrudur. Bunun için yapılması gereken çok küçük bir tüyo var; ufak parçalara ayırdığınız ya da havanda dövdüğünüz sarımsakları direkt yoğurdun içine karıştırmak yerine mantının sosuna katarsanız sarımsak kokusunu duyumsar ama sarımsak kokmazsınız. Tereyağı, pul biber ve sarımsaktan oluşan sosun içine salça eklemeyi deneyin, çok lezzetli oluyor…😉

Yemek yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Sarımsakla ilgili küçük bir detay daha var. Yemeğiniz için soğanla birlikte kavurduğunuz sarımsak yemeğinize acı bir tat verir. Sarımsağı ne kadar çok kavurursanız yemeğiniz o kadar acılaşacak, hatta ayarı kaçırdığınızda zehir gibi olacak. Bu yüzden en güzeli sarımsağı rendeleyerek ya da bütün şekilde yemeğine eklemek. Böylece hem sağlıklı hem de lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz. Eldeki sarımsak kokusundan kurtulmak için de limon veya  tuzla ellerinizi ovabilir ya da çelik kaşığı sabun gibi kullanarak ellerinizi yıkayabilirsiniz. Diş macunuyla el yıkamayı öneren otoriteler de var…😊

Yemekleri Kendi Buharında Dinlendirin

Yemekleri kendi buharında dinlendirmek, yemek yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de ilk sıralara yazılmalı. Buharında demlenen yemekler kuşkusuz çok daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır. Bunun yanında; et ve sebze doğradığınız kesme tahtalarını ayırmayı, yemeklere az salça çok domates ve her zaman ılık su eklemeyi;  ilk aşamada çok fazla su eklememeyi, lezzetli köfteler için köftenin içine kattığınız ekmeyi et suyuyla ıslatmayı ve çayın demlenmesi için sadece 10 dakikanın yeterli olduğunu da unutmamanızda fayda var.

Yemek hataları

Ve tabii sunum aşaması… Özenle hazırladığınız lezzetli yemekleri sevdiklerinizle paylaşırken yemeklere gösterdiğiniz özeni ve özveriyi sofranıza da göstermeyi ihmal etmeyin. Açık tonda doku ve malzemelerle hazırladığınız sofranızı en güzel süsü olan yemeklerinize kekik, maydanoz ya da dereotuyla biraz yeşillik katabilirsiniz.


Bir önceki “Mağaza Atmosferi Tüketicinin Kalbine Giden Yol” başlıklı yazımızda,  mağaza atmosferi, perakende mağaza tasarımı, görsel mağaza tasarımı ile ilgili önemli bilgilere yer verdiğimiz içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Kitchenette

Sizler için araştırıyor, yiyor, keşfediyor ve yeni tarifler deniyorum. Janet Jackson’un; “Kendimi kötü hissettiğim anlarda, mutlu olmadığım zamanlarda o boşluğu yemekle doldururum…” mottosuyla yaşıyorum. Lezzetli yazılarımla ben de modarituel.com ailesindeyim. Sadece midenize değil göz zevkinize de hitap edecek yiyecek ve içeceklerle tanışmaya hazır olun…

Yorum Yap